Windows 10X dorazí najskôr na jar 2021, aj to bez podpory Win32 aplikácií

Vydanie Windows 10X, modernej verzie známeho operačného systému pôvodne zamýšľanej pre hybridné zariadenia s viacerými obrazovkami, bolo posunuté. Na klasických notebookoch sa má objaviť počas jari 2021, pričom verzie upravenej pre zariadenia s dvomi obrazovkami sa máme dočkať najskôr až v roku 2022. Informuje o tom portál ZDnet.

Windows 10X nemá byť úplne novým operačným systémom vytvoreným od základov. Skôr pôjde o moderné podanie Windows 10 pripravené pre požiadavky dnešným používateľov a hybridné zariadenia. Spomína sa zjednodušené používateľské rozhranie, odstránenie historických komponentov a pridanie virtualizácie pre zabezpečenie kompatibility so staršími aplikáciami.

Zaujímavá môže byť informácia, že systém bol pôvodne vytváraný pre tradičné zariadenia ako notebooky a tablety, no v roku 2019 sa Microsoft namiesto toho rozhodol zamerať na zariadenia s viacerými obrazovkami ako je napríklad Surface Neo či ThinkPad X1 Fold.

Nedávno sme sa však dozvedeli, že padlo rozhodnutie venovať sa aj pôvodnej myšlienke a Windows 10X teda dorazí aj na tradičné zariadenia. S ohľadom na túto skutočnosť sa dá povedať, že Microsoft sa vrátil späť k základom. Svoje rozhodnutie oficiálne zdôvodnil tým, že od zverejnenia prvotných plánov sa svet značne zmenil a projekt sa preto musel prispôsobiť.

ZDnet s odvolaním sa na viacero dobre informovaných zdrojov uvádza, že Windows 10X začiatkom roka 2021 uvidíme na bežných zariadeniach, avšak aj to bez podpory Win32 aplikácií. Táto skutočnosť, ako aj rozhodnutie posunúť oficiálne vydanie, naznačujú, že vývoj je trochu komplikovanejší, než sa pôvodne myslelo. Tím má pri aplikáciách bojovať s problematickým výkonom, vysokou spotrebou batérie, ako aj s celkovou kompatibilitou pri komplikovanejších aplikáciách.

Prvá sprístupnená verzia systému má v podstate fungovať ako Windows 10 v režime S. To znamená, že po stránke aplikácií sa bude spoliehať na takzvané “moderné aplikácie” z ponuky Microsoft Store a webové aplikácie. Podpora pre to, čo poznáme ako “bežné aplikácie” (Win32) vraj bude pridaná práve v roku 2022, kedy sa systém objaví aj na zariadeniach s viacerými (dvomi) obrazovkami. Detaily zatiaľ chýbajú, no pre tento účel má byť v hre cloudové streamovanie aplikácií.

Zmeny vo vývoji Windows 10

V súvislosti s intenzívnym a časovo náročným vývojom Windows 10X sa objavila aj informácia, že Microsoft v prípade Windows 10 prejde na model jednej veľkej aktualizácie ročne. Dôvod je prostý. Zdroje boli alokované na nový projekt – Windows 10X.

Technicky vzaté je tento princíp jednej veľkej aktualizácie pre Windows 10 už nejaký čas používaný. Z pohľadu používateľov sme s tým prišli do styku v roku 2019, kedy sme na jar dostali veľkú aktualizáciu 1903, no a na jeseň sme sa dočkali malej aktualizácie 1909 s pár novinkami. Ako sa následne ukázalo, rovnaký scenár nás čaká aj v roku 2020. Aktuálne informácie však hovoria o tom, že Microsoft by tento prístup mal “oficiálne posvätiť”.

Vraj to bude vyzerať tak, že Windows 10X dostane veľkú aktualizáciu na jar a klasický Windows 10 sa jej dočká na jeseň. Keďže sa vybraných prvkov z Windows 10X máme dočkať aj v klasickej verzii Windows 10, tak by takýto prístup mal logiku. Z pohľadu informácií sa zatiaľ pohybujeme v neoficiálnych vodách, no spomínajú sa vybrané prvky rozhrania a bezpečnostné technológie.

Projekt Windows 10X nesie interné označenie “Lite” alebo “Santorini”, a hoci sa s týmito názvami stretávame už dlhší čas, ako môžeme vidieť, interne v projekte stále prebiehajú pomerne veľké zmeny.

Zatiaľ nie je celkom jasné, čo bude vydanie Windows 10X znamenať z pohľadu klasickej verzie Windows 10, ktorú používame dnes. Obidve verzie bude možné používať na rovnakom type zariadení, takže to bude asi ešte zaujímavé… Všetko závisí od detailov, ktoré aktuálne nepoznáme. No doteraz sa hovorilo, že Windows 10 a Windows 10X budú žiť v symbióze bok po boku.

Pokrytie oboch koncov trhu

Objavujú sa informácie, že Windows 10X bude vo verzii pre klasické zariadenia vytvorený ako priamy konkurent pre Chrome OS. To znamená, že Microsoft chce týmto systémom pokryť prakticky dva protichodné tábory – lacné notebooky a tablety aj prémiové zariadenia s viacerými obrazovkami. Niekde medzitým by sa mohol pohybovať klasický Windows 10. Microsoft to ale celé bude musieť poriadne marketingovo upratať…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať