Project xCloud: Streamovanie hier na zariadenia od Apple zatiaľ nedorazí. Problémom sú podmienky App Store

Už od 15. septembra si na smartfónoch vďaka cloudovému hraniu vychutnáme celkom rozsiahlu kolekciu konzolových hier. Práve v tento deň Microsoft oficiálne spustí doteraz testovaný Project xCloud. Pôjde o súčasť služby Xbox Game Pass Ultimate.

Pre hráčov ide o veľmi zaujímavú vec, no ako sa ukázalo, dostupná bude len pre majiteľov smartfónov a tabletov so systémom Android. Napriek tomu, že testovanie služby, hoci veľmi obmedzené, prebiehalo aj na zariadeniach spoločnosti Apple, ostrej prevádzky sa tu v dohľadnej dobe nedočkáme.

Problém nie je v tom, že Microsoft by nemal záujem alebo, že by to nejakým spôsobom nezvládal po technickej stránke. To rozhodne nie. Spustenie služby pre streamovanie hier na iPhony a iPady blokuje Apple.

Presnejšie povedané, jadrom problému sú podmienky a politiky pre umiestnenie obsahu do digitálneho obchodu App Store.

V čom je podľa podmienok Apple problém?

Služby tohto typu podľa oficiálneho vyjadrenia jasne porušujú podmienky, a preto im nie je povolený vstup na platformu. Z rovnakého dôvodu na zariadeniach s logom nahryznutého jablka nenájdeme ani služby ako Google Stadia či GeForce Now.

Možných problémov je viacero. Napríklad to, že hry by nemali v App Store svoje vlastné hodnotenie a aplikácia by v sebe neponúkala nákupy, čo je podľa podmienok od herného obsahu očakávané. Apple proste chce svoj 30%-ný podiel z niečoho mať.

Ďalej sa služba do krížku dostáva aj kvôli svojmu technickému fungovaniu. Stručne povedané, vzdialený prístup na vlastné zariadenie (konzola, PC) je ok, no so streamovaním herného obsahu z cloudu má Apple už trochu problém.

Výnimka? Také slovo nepoznáme…

Pre portál Business Insider však prekvapivo uvádza, že najväčší problém vidí v tom, že služba ponúka prístup k obsahu, ktorý Apple nedokáže individuálne posúdiť. Inak povedané, každá hra, ktorú Project xCloud umožňuje hrať, by musela zo strany Apple dostať samostatný posudok. A to sa akosi nedá tak ľahko zariadiť.

Čože? Že je to hlúposť a spoločnosť s postavením a menom Microsoftu by na platformu nepriniesla podozrivý či škodlivý obsah? Že existuje niečo také ako ratingové agentúry, ktoré sa každej hre pred uvedením na trh pozrú na zúbok?

Že Microsoft musel splniť kopu licenčných a certifikačných požiadaviek na to, aby Project xCloud vôbec mohol spustiť? Že Apple prevádzkuje vlastnú službu tohto typu pod názvom Apple Arcade?

Že to celé vyzerá ako vykonštruovaná výhovorka pre efektívne zablokovanie konkurencie? Že za tým sú vlastne peniaze? Ale prosím Vás…

Microsoft sa nevzdáva, no riešenie je v nedohľadne

Výnimky zjavne neexistujú. Microsoftu sa preto situácia prirodzene nepáči a Apple kvôli takémuto prístupu otvorene kritizuje.

Uvádza, že momentálne nemá žiaden spôsob ako svoj Project xCloud dostať do ponuky App Store a teda na iPhone a iPad. Napriek tomu bude hľadať ďalšie možnosti ako by to bolo možné dosiahnuť. Ako presne by niečo také Microsoft mohol zvládnuť bez výrazných úprav je otázne.

Nateraz sa preto streamovanie herného obsahu na iPady a iPhony nedostane. Čo bude ďalej? Ťažko povedať. Niekto bude musieť ustúpiť a osobne by som stavil na to, že Apple to nebude…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať