YouTube Music je zadarmo len dočasne. Skúste radšej tento trik

K dispozícii je množstvo streamovacích služieb s hudobným obsahom. Vyberať si môžeme medzi lídrami ako Spotify, Tidal, Deezer, no je tu trošku prehliadaný YouTube Music.

Ako prezrádza samotný názov, ide o službu, ktorá spadá pod známu platformu s video obsahom – YouTube. Akurát je orientovaná na hudobný obsah, čomu zodpovedá aj používateľské rozhranie spracované v štýle prehrávača hudby. Podobá sa na Spotify.

“Hudobný YouTube” môžete používať úplne bezplatne a bez konta Google. Do veľkej miery to funguje ako v prípade materskej služby orientovanej na video. Viete si vyhľadávať ľubovoľný obsah, akurát sa musíte pripraviť na prítomnosť reklamy.

K vybraným piesňam sú dostupné aj klipy, takže je tu zabudovaný videoprehrávač, čo pri používaní YouTube Music zadarmo znamená aj to, že na váš čaká sledovanie rovnakej reklamy ako na klasickom YouTube.

Rovnaký ako pri klasickom YouTube je aj základný princíp. Hudobný obsah máte k dispozícii zadarmo, no ak chcete počúvať bez reklám alebo hľadáte doplnkové možnosti, tak v tom prípade musíte siahnuť po mesačnom predplatnom Music Premium.

Okrem toho, že sa zbavíte otravnej reklamy a hudbu môžete sťahovať získate aj možnosť pre počúvanie hudby na pozadí. Pri vypnutej obrazovke alebo minimalizovanej aplikácii YouTube Music.

Štvrtým benefitom plateného predplatného je tlačidlo, ktoré pri prehrávaní umožňuje rýchle prepnutie medzi zvukom a videom. Teoreticky tak môžete znížiť spotrebu mobilných dát ak namiesto videoklipu zvolíte len audio.

Služba YouTube Music obsahuje rozsiahly katalóg hudobného obsahu. A nechýbajú ani podcasty. Skladby, interpretov a albumy môžete vyhľadávať ručne. To je klasika ako na normálnom YouTube. Využiť ale môžete aj službou zostavované rebríčky, odporúčania a kategórie.

Hudobný obsah je triedený do kategórii aj podľa nálady, ktorú navodzuje alebo by na ňu mal reflektovať – povzbudenie, dobrá nálada, relax, romantika, smutná. Prítomné sú aj kategórie s hudbou na určitú príležitosť alebo aktivitu – dochádzanie, párty, sústredenie, spánok, cvičenie.

Predplatné YouTube Music zadarmo? Len na jeden mesiac

Ako som už spomínal, službu môžete využívať úplne bezplatne, avšak s reklamami a bez niektorých funkcií. Ak sa ich chcete zbaviť a hodilo by sa vám aj sťahovanie piesní pre počúvanie offline, tak vtedy už potrebujete predplatné Music Premium.

Služba má tri typy predplatného. Individuálne za 5,99 € mesačne, Rodina za 8,99 € mesačne a Študent za 2,99 € mesačne. Balíček predplatného Rodina umožňuje prístup zdieľať s ďalšími piatimi členmi vašej rodiny. Podmienkou je aby mali aspoň 13 rokov a žili s vami v jednej domácnosti – na jednej adrese.

Dôležité je to, že YouTube Music Premium môžete dočasne používať úplne zadarmo. Ponúka bezplatné skúšobné obdobie počas doby na jeden mesiac. Na koniec skúšobného obdobia budete upozornení 7 dní vopred.

Treba si trošku dávať pozor. Tým, že využívate bezplatné skúšobné obdobie sa vlastne prihlasujete na odber služby YouTube Music Premium. To znamená, že ak predplatné nezrušíte pred koncom mesačnej skúšobnej doby, tak po jej vypršaní hneď dôjde k uhradeniu ďalšieho mesiaca používania.

Predplatné je kedykoľvek možné zrušiť a na koniec skúšobnej doby vás upozornia týždeň dopredu, no napriek tomu je dobré si to ustrážiť. Aby ste automaticky neplatili aj v prípade, že služba vám nevyhovuje alebo ak ste si chceli skúsiť len ten jeden mesiac YouTube Music zadarmo.

Členstvo v službe YouTube Music Premium je možné zrušiť aj okamžite po získaní mesačnej skúšobnej doby. Jeho výhody budete mať stále dostupné na celý mesiac, až potom vám vypršia:

Ak členstvo Premium zrušíte počas skúšobného obdobia, po jeho skončení stratíte prístup k príslušným výhodám.

YouTube Pomocník

Po vypršaní skúšobného obdobia a neuhradení ďalšieho mesiaca YouTube Music Premium sa stáva to, že sa vraciate k používaniu základnej a vždy bezplatnej verzie. Vrátia sa reklamy a prichádzate o funkcie pre predplatiteľov – sťahovanie hudby, prepínač medzi zvukom a videom…

Dôležité je povedať ešte jednu vec. Predplatné YouTube Premium v sebe obsahuje aj všetky benefity hudobne orientovanej služby YouTube Premium Music. Okrem toho môžete pozerať videí na YouTube bez reklamy, môžete ich sťahovať a prehrávať na pozadí. Z toho dôvodu je preplatné YouTube Premium drahšie – stojí 7,19 € mesačne pre tarifu Individuálne, 10,99 € pre tarifu Rodina a 4,19 € pre študentov.

Hudba z YouTube bez reklamy a na pozadí aj bez predplatného?

Ak na svojom smartfóne chcete počúvať hudbu z YouTube bez reklám, pri minimalizovanej aplikácii alebo pri vypnutej obrazovke, tak na to štandardne potrebujete aktívne predplatné YouTube Premium alebo YouTube Premium Music.

Dá sa to spraviť aj okľukou. Počúvanie hudby, podcastov a prakticky ľubovoľného obsahu z YouTube je možné aj úplne zadarmo. Využiť sa na to dá jeden malý trik – mobilná aplikácia Mi Music (Hudba).

Tento hudobný prehrávač je štandardne predinštalovaný na smartfónoch z produkcie spoločnosti Xiaomi. Je to klasická aplikácia a z ponuky Obchodu Play si ju môže stiahnuť úplne každý.

Vyzerá ako jednoduchý hudobný prehrávač, no obsahuje jednu prekvapivú funkciu, ktorá umožňuje prehrávať obsah z YouTube bez reklamy a pri vypnutej obrazovke aj keď nemáte predplatné YouTube Premium alebo YouTube Music Premium. Aplikácia Mi Music okrem toho obsahuje aj kopu reklamy, ale to sa našťastie dá rýchlo vypnúť.

Ak teda chcete prehrávať obsah z YouTube bez reklám, pri minimalizovanej aplikácii alebo vypnutej obrazovke, tak v aplikácii Mi Music treba zapnúť funkciu “Online obsahové služby”.

  • V ľavom hornom rohu ťuknite na symbol dvoch bodiek.
  • Vybehne menu, kde vyberte “Nastavenia”.
  • Potom zvoľte “Ďalšie nastavenia”.
  • V zozname nastavení prejdite na spodok a zapnite “Online obsahové služby”.

Týmto krokom spravíte to, že aplikácia Mi Music začne priamo vo svojom rozhraní ponúkať aj prístup k YouTube. Ten nájdete v úsmevne preloženej sekcii “Hodinky”, ktorá sa zobrazí na dolnej lište vedľa “Moja hudba”.

V sekcii “Hodinky” stačí vyhľadať požadovaný obsah alebo zvoliť niečo zo sekcie zoznam skladieb a spustiť prehrávanie. Potom môžete aplikáciu Mi Music minimalizovať alebo uzamknúť obrazovku smartfónu a prehrávanie bude pokračovať. Na prehrávanie obsahu z YouTube je potrebné aktívne internetové pripojenia.

Je to dosť kostrbaté riešenie ako si užívať jednu z najväčších výhod predplatného YouTube Music úplne zadarmo, no súčasne je to tak jednoduché, že to stojí za pozornosť. Otázne je ako dlho to bude fungovať a či časom nebudú musieť vývojári aplikácie Mi Music túto funkciu odstrániť. Mi Music vyzerá byť ako jedna z mála výnimiek, ktorá sa zatiaľ drží.

V podstate ide o princíp využívania alternatívneho klienta pre prístup k obsahu z YouTube, čo je populárne riešenie ako sa zbaviť reklám bez predplatného. Je to o tom, že neoficiálna aplikácia ako svoju súčasť ponúka to, za čo Google ako majiteľ YouTube štandardne získava peniaze. Preto podobné aplikácie miznú z ponuky Google Play a všeobecne nemajú dlhú životnosť, čo bol aj prípad obľúbeného klienta YouTube Vanced.

Niektorí vývojári sa ale nevzdajú a svoje aplikácie distribuujú pomimo Obchodu Play cez alternatívne obchody s aplikáciami pre Android. Alebo cez rôzne webové stránky, čo však so sebou nesie aj riziko, že vás niekto podvedie alebo stiahnete škodlivý kód. Navyše, tým, že tieto aplikácie typicky nie sú dostupné cez Obchod Play je ich inštalácia mierne náročnejšia. Príkladom na aplikácie tohto sú YMusic Android, ViMusic alebo RiMusic.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať