YouTube Vanced

YouTube Vanced skončila, pozor na podvodné weby. Toto sú alternatívy

  • YouTube Vanced, obľúbená alternatíva mobilnej aplikácie YouTube skončila.
  • Už sa nedá stiahnuť. Objavujú sa podvodné weby, ktoré zneužívajú situáciu.
  • Dostupných je niekoľko bezplatných alternatív.

Mobilná aplikácia YouTube Vanced si počas svojho pôsobenia získala obrovskú popularitu a veľkú používateľskú základňu. Ak ste na svojom smartfóne chceli pozerať YouTube bez reklám, je veľmi pravdepodobné, že ste narazili na tip, ktorý odporúčal práve YouTube Vanced.

Tento neoficiálny YouTube klient totiž úplne zadarmo ponúkal širokú škálu funkcií, ktoré sú inak dostupné len v rámci plateného predplatného YouTube Premium. Išlo hlavne o sledovanie videí bez reklám, prehrávanie obsahu na pozadí, pokročilý tmavý režim, vypnutie sekcie s komentármi či prehrávanie v slučke.

Nakoľko tieto veci YouTube ponúka za peniaze, v rámci spomínaného predplatného, spoločnosti Google sa prirodzene nepáčilo, že existuje bezplatná a veľmi populárna alternatíva. Jednoducho to predstavovalo potenciálnu stratu zisku. Tvorcovia aplikácie YouTube Vanced sa kvôli tomu ocitli v právnom spore s Google, no a výsledkom je to, že vývoj aplikácie museli ukončiť a stiahnuť ju z obehu.

Aplikácia svoju životnú púť oficiálne ukončila k 13. marcu 2022, kedy na túto skutočnosť upozornili jej tvorcovia. Ešte niekoľko dní po tomto dátume sa dala stiahnuť z oficiálneho webu, neskôr boli odkazy znefunkčnené a dnes neexistuje oficiálna cesta ako ju nainštalovať.

YouTube Vanced

Aplikácia má ale vybudované dobré meno, čo bohužiaľ začali zneužívať podvodníci, ktorí spustili podvrhnuté webové stránky. Tie naoko ponúkajú odkazy na stiahnutie aplikácie, no v lepšom prípade zobrazujú len reklamy, v tom horšom za inštaláciu pýtajú peniaze, prípadne sa snažia do smartfónu obete prepašovať malvér alebo úplne inú aplikáciu.

YouTube Vanced ale nateraz stále funguje používateľom, ktorí ju majú nainštalovanú, akurát sa už nedá stiahnuť z oficiálneho webu vancedapp.com ani z obchodu Google Play. Siahnuť je ale možné po alternatívnych databázach, ktoré zhromažďujú inštalačné .apk súbory.

Medzi príklady databáz aplikácií s dobrou povesťou patrí napríklad APKpure alebo APKMirror, no aj v tom prípade platí, že inštaláciu si treba poriadne zvážiť. Navyše sa časom môže ľahko stať, že aplikácia prestane zrazu fungovať, nakoľko sa niečo pokazí a nebude to mať kto opraviť. Prípadne zasiahne Google a niečo upraví vo svojej platforme.

Ak teda chcete sledovať YouTube bez reklám aj naďalej, rozumnejšie bude siahnuť po alternatíve za YouTube Vanced. Úplne prvou, bezstarostnou a plne legálnou možnosťou je zaplatenie predplatného v službe YouTube Premium, no ak ste tak nespravili doteraz, pravdepodobne tak nespravíte ani kvôli nešťastnému osudu YouTube Vanced.

YouTube Vanced alternatívy

Odhliadnuc od plateného členstva v službe YouTube Premium ešte existuje niekoľko Android aplikácií, ktoré fungujú veľmi podobne. Treba sa ale pripraviť na to, že v oficiálnom obchode Google Play ich nenájdete, čo so sebou potenciálne môže niesť riziká. Tak trochu je aj otázne ako dlho ešte budú fungovať – či ich náhodou nečaká rovnaký osud ako Vanced…

  • NewPipe – toto bude asi všeobecne najlepšia náhrada za YouTube Vanced. Open-source, prehrávanie bez reklám, prehrávanie na pozadí, nezávislá od oficiálneho API YouTube, režim obraz v obraze a kopa ďalších funkcií. Nevýhodou je, že si budete musieť zvyknúť na nové používateľské rozhranie.
  • SkyTube – podobné riešenie ako NewPipe. Open-source, kopa rôznych funkcií, prehrávanie obsahu bez reklám, blokovanie otravných kanálov, pokročilé filtrovanie, nezávislé od oficiálneho programátorského rozhrania YouTube
  • YMusic – toto bude najlepšia alternatíva pre ľudí, ktorí chcú z YouTube počúvať hudbu alebo hovorené slovo. Aplikácia totiž umožňuje prehrávať len audio stopu, čo dokáže poriadne šetriť dáta, navyše to zvláda robiť aj na pozadí alebo pri vypnutej obrazovke.

Projekt ReVanced

Reakcia zo strany komunity na seba nenechala dlho čakať a krátko po tom, čo musel skončiť YouTube Vanced vyrástol jeho spirituálny nástupca ReVanced. Tento projekt si dal za cieľ udržať živým odkaz, ktorý po sebe vo svete YouTube klientov zanechal pôvodný YouTube Vanced.

Vyzerá to tak, že oficiálnym webom pre ReVanced je vlastne repozitár zdrojového kódu na GitHube. Odtiaľ sa ďalej viete prekliknúť na oficiálny Discord či Reddit tohto projektu, kde nájdete potrebné podrobnosti, ako aj návody. Na prvý pohľad to môže vyzerať dosť komplikovane, no v princípe je to tradičná inštalácia Android aplikácie z .apk súboru.

Na GitHube sa prekliknite ReVanced Manager a potom vpravo “Releases”, nájdite najnovšiu verziu (bude ako prvá) a hľadajte prehľad “Assets”. No a práve tu nájdete najnovší .apk súbor, ktorý si viete priamo stiahnuť.

Nainštaluje sa základná aplikácia, cez ktorú si potom “patchnete” YouTube, pričom zvolíte aké funkcie vlastne chcete pridať a je to. Vykoná sa inštalácia YouTube ReVanced. Tak nejak to vyzerá v skratke. Prečítajte si oficiálne návody alebo si pozrite inštruktážne videá na YouTube a postupujte na vlastné riziko. Ja som len chcel upozorniť na to, že vznikol nejaký ten YouTube ReVanced, ktorý je nástupcom pôvodného klienta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať