ako nahrať hovor

Ako nahrať hovor na Androide? Situácia nie je vôbec ružová

  • Nahrávanie hovorov je na prvý pohľad jednoduchá vec.
  • V skutočnosti to tak ale na Slovensku vôbec nie je.
  • Google proti praktike aktívne zakročil. Má to svoje dôvody.
  • Stále však existujú určité spôsoby ako nahrať hovor.

Môže existovať celá škála dôvodov, prečo si chcete nahrať telefonický hovor. Predtým, než sa do niečoho takého vôbec pustíte je potrebné vedieť, či a za akých podmienok je to legálne, aby ste sa vyhli možným problémom. Potom je to už len o nájdení vhodnej metódy.

Ak ste ste už hľadali možné riešenie, tak ste pravdepodobne narazili na informáciu, že najlepšou možnosťou ako nahrať hovor na Androide je použitie oficiálnej aplikácie Telefón. Túto možnosť na stránke technickej podpory odporúča aj priamo Google. Takže máme vyhrané, nie? Omyl.

V skutočnosti situácia okolo nahrávania hovorov nie je ani náhodou taká ružová. Práve naopak. Google už roky aktívne pracuje na tom, aby problematické nahrávanie hovorov v Android telefónoch efektívne znemožnil.

Možno si ale pamätáte, že na starších smartfónov to išlo úplne jednoducho. Buď cez zabudovanú funkciu alebo pomocou aplikácie z Google Play Store. Dnes už to tak ľahko nejde. Prečo teda taká náhla zmena, a ako nahrať hovor napriek obmedzeniam?

Dostupnosť diktuje právo

Oficiálne je to nejako takto. Nahrávanie hovorov je z pohľadu zákona ošemetná vec. Každá krajina na to môže mať svoj vlastný právny pohľad. Niekde je to legálne, inde je nutný výslovný súhlas druhej strany alebo splnenie špecifických podmienok. No, a inde je to praktika mimo hraníc zákona. Pravidlá sa navyše môžu časom meniť.

Google to preto spravil jednoducho. V tých krajinách, kde môže byť nahrávanie hovorov z nejakého dôvodu problematické funkciu odsekol – podľa toho, čo som našiel tak od Androidu 6. Týmto jednoduchým spôsobom chráni seba, ale aj používateľov. Preto funkciu pre záznam hovorov nenájdete v oficiálnej aplikácii Telefón, hoci ju Google na webe spomína ako najjednoduchšiu cestu ako nahrávať hovory.

Používateľom sa to nepáčilo a potreba pre záznam telefonátov sa z ich pohľadu samozrejme nevytratila. Preto začali siahať po aplikáciách tretích strán, ktoré slúžia na vytváranie nahrávok hovorov. Na svoje fungovanie ale využívali dieru v systéme a týmto spôsobom sa začali obchádzať snahy zo strany Google. Reakcia na seba nenechala dlho čakať. Prišlo razantné riešenie.

Tvrdý zásah

Od verzie Android 9 boli zo systému buď odstránené funkcie a procesy, vďaka ktorým mohli spomínané aplikácie fungovať alebo prinajmenšom došlo k ich riadnemu zablokovaniu. V praxi to teda znamená to, že ak máte smartfón so systémom Android 9 a novším, tak nahrávanie hovorov cez aplikáciu s najväčšou pravdepodobnosťou nebude schodná cesta.

Vraj ale existuje niekoľko svetlých výnimiek (Sony Xperia XZ3), takže skúsiť to môžete. Radšej ale buďte pripravení na negatívny výsledok. Oficiálne to proste nefunguje. Aplikácia sa na prvý pohľad môže tváriť, že hovor nahráva, no v skutočnosti nebudete počuť nič, budete počuť len jednu stranu alebo získate záznam nepoužiteľnej kvality. Pravdepodobnosť úspechu je teda mizivá…

Nahrávanie hovorov má fungovať na starších smartfónoch. Presne na tých, na ktorých je nainštalovaný Android 5 až Android 8. V niektorých prípadoch je vraj možné naraziť ešte aj na zabudovanú funkciu pre nahrávanie hovorov, vďaka čomu nie je nutné inštalovať aplikácie tretích strán.

Stopka pre aplikácie tretích strán

A aby to náhodou nebolo jednoduché, Google v boji proti neoprávnenému nahrávaniu hovorov pokračuje aj v roku 2022. Začiatkom mája oznámil, že z obchodu Google Play Store budú vyradené všetky aplikácie, ktoré slúžia na nahrávanie hovorov a na svoje fungovanie využívajú okľuky.

Týkať sa to nemá oficiálnych aplikácií ako je Telefón od Google, ktoré majú zjavne nastavené potrebné obmedzenia pre jednotlivé krajiny. Zmiznúť majú všetky tie aplikácie, ktoré pravidlá obchádzali a na nahrávanie hovorov využívali rozhranie Accessibility API. Nové pravidlá s platnosťou od 11. mája 2022 už jasne uvádzajú:

Rozhranie Accessibility API nie je určené na diaľkové nahrávanie zvukových hovorov ani sa nedá na tento účel vyžiadať.

Programové pravidlá pre vývojárov, Google

V preklade by to malo znamenať asi toľko, že aplikáciu, s ktorou by vám išlo nahrávanie hovorov na Androide v našich končinách, už z Obchodu Play Store nestiahnete. Došlo teda k uzatvoreniu ďalšej diery, ktorá bola využívaná na obchádzanie pravidiel Googlu.

Alternatívne cesty

Ako vidíte, situácia je značne komplikovaná a pokiaľ nemáte starší smartfón so zabudovanou funkciou alebo nainštalovanou aplikáciou, tak už asi nepochodíte. Iba, ak by ste mali veľké šťastie a siahli po alternatívnych zdrojoch aplikácií.

Stále je tu aj možnosť zvoliť hlasitý odposluch a diktafón alebo nahrávanie hlasu na druhom smartfóne. Okrem toho môžete naraziť aj na špecializované nahrávacie zariadenia, ktoré sa nejakým spôsobom pripájajú k telefónu. Poriadne si to ale premyslite a hlavne si naštudujte, kedy vám to právo vlastne umožňuje. V opačnom prípade riskujete, a nie málo…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať