ako nahrať hovor

Ako nahrať hovor na Androide? Možnosti existujú aj dnes

  • Nahrávanie hovorov je na prvý pohľad jednoduchá vec.
  • V skutočnosti to tak ale na Slovensku vôbec nie je.
  • Google proti praktike aktívne zakročil. Má to svoje dôvody.
  • Stále však existujú určité spôsoby ako nahrať hovor.

Môže existovať celá škála dôvodov, prečo si chcete nahrať telefonický hovor. Predtým, než sa do niečoho takého vôbec pustíte je potrebné vedieť, či a za akých podmienok je to legálne, aby ste sa vyhli možným problémom. Potom je to už len o nájdení vhodnej metódy.

Ak ste ste už hľadali možné riešenie, tak ste pravdepodobne narazili na informáciu, že najlepšou možnosťou ako nahrať hovor na Androide je použitie oficiálnej aplikácie Telefón. Túto možnosť na stránke technickej podpory odporúča aj priamo Google. Takže máme vyhrané, nie? Omyl.

V skutočnosti situácia okolo nahrávania hovorov nie je ani náhodou taká ružová. Práve naopak. Google už roky aktívne pracuje na tom, aby problematické nahrávanie hovorov v Android telefónoch efektívne znemožnil.

Možno si ale pamätáte, že na starších smartfónov to išlo úplne jednoducho. Buď cez zabudovanú funkciu alebo pomocou aplikácie z Google Play Store. Dnes už to tak ľahko nejde. Prečo teda taká náhla zmena, a ako nahrať hovor napriek obmedzeniam?

Dostupnosť diktuje právo

Oficiálne je to nejako takto. Nahrávanie hovorov je z pohľadu zákona ošemetná vec. Každá krajina na to môže mať svoj vlastný právny pohľad. Niekde je to legálne, inde je nutný výslovný súhlas druhej strany alebo splnenie špecifických podmienok. No, a inde je to praktika mimo hraníc zákona. Pravidlá sa navyše môžu časom meniť.

Google to preto spravil jednoducho. V tých krajinách, kde môže byť nahrávanie hovorov z nejakého dôvodu problematické funkciu odsekol – podľa toho, čo som našiel tak od Androidu 6. Týmto jednoduchým spôsobom chráni seba, ale aj používateľov. Preto funkciu pre záznam hovorov nenájdete v oficiálnej aplikácii Telefón, hoci ju Google na webe spomína ako najjednoduchšiu cestu ako nahrávať hovory.

Používateľom sa to nepáčilo a potreba pre záznam telefonátov sa z ich pohľadu samozrejme nevytratila. Preto začali siahať po aplikáciách tretích strán, ktoré slúžia na vytváranie nahrávok hovorov. Na svoje fungovanie ale využívali dieru v systéme a týmto spôsobom sa začali obchádzať snahy zo strany Google. Reakcia na seba nenechala dlho čakať. Prišlo razantné riešenie.

Tvrdý zásah

Od verzie Android 9 boli zo systému buď odstránené funkcie a procesy, vďaka ktorým mohli spomínané aplikácie fungovať alebo prinajmenšom došlo k ich riadnemu zablokovaniu. V praxi to teda znamená to, že ak máte smartfón so systémom Android 9 a novším, tak nahrávanie hovorov cez aplikáciu s najväčšou pravdepodobnosťou nebude schodná cesta.

Vraj ale existuje niekoľko svetlých výnimiek (Sony Xperia XZ3), takže skúsiť to môžete. Radšej ale buďte pripravení na negatívny výsledok. Oficiálne to proste nefunguje. Aplikácia sa na prvý pohľad môže tváriť, že hovor nahráva, no v skutočnosti nebudete počuť nič, budete počuť len jednu stranu alebo získate záznam nepoužiteľnej kvality. Pravdepodobnosť úspechu je teda mizivá…

Nahrávanie hovorov má fungovať na starších smartfónoch. Presne na tých, na ktorých je nainštalovaný Android 5 až Android 8. V niektorých prípadoch je vraj možné naraziť ešte aj na zabudovanú funkciu pre nahrávanie hovorov, vďaka čomu nie je nutné inštalovať aplikácie tretích strán.

Stopka pre aplikácie tretích strán

A aby to náhodou nebolo jednoduché, Google v boji proti neoprávnenému nahrávaniu hovorov pokračuje aj v roku 2022. Začiatkom mája oznámil, že z obchodu Google Play Store budú vyradené všetky aplikácie, ktoré slúžia na nahrávanie hovorov a na svoje fungovanie využívajú okľuky.

Týkať sa to nemá oficiálnych aplikácií ako je Telefón od Google, ktoré majú zjavne nastavené potrebné obmedzenia pre jednotlivé krajiny. Zmiznúť majú všetky tie aplikácie, ktoré pravidlá obchádzali a na nahrávanie hovorov využívali rozhranie Accessibility API. Nové pravidlá s platnosťou od 11. mája 2022 už jasne uvádzajú:

Rozhranie Accessibility API nie je určené na diaľkové nahrávanie zvukových hovorov ani sa nedá na tento účel vyžiadať.

Programové pravidlá pre vývojárov, Google

V preklade by to malo znamenať asi toľko, že aplikáciu, s ktorou by vám išlo nahrávanie hovorov na Androide v našich končinách, už z Obchodu Play Store nestiahnete. Došlo teda k uzatvoreniu ďalšej diery, ktorá bola využívaná na obchádzanie pravidiel Googlu.

Alternatívne cesty

Ako vidíte, situácia je značne komplikovaná a pokiaľ nemáte starší smartfón so zabudovanou funkciou alebo nainštalovanou aplikáciou, tak už asi nepochodíte. Iba, ak by ste mali veľké šťastie a siahli po alternatívnych zdrojoch aplikácií.

Stále je tu aj možnosť zvoliť hlasitý odposluch a diktafón alebo nahrávanie hlasu na druhom smartfóne. Okrem toho môžete naraziť aj na špecializované nahrávacie zariadenia, ktoré sa nejakým spôsobom pripájajú k telefónu. Poriadne si to ale premyslite a hlavne si naštudujte, kedy vám to právo vlastne umožňuje. V opačnom prípade riskujete, a nie málo…

Na vybraných smartfónoch je možné nahrávanie hovorov spojazdniť po nainštalovaní aplikácie tretej strany. Niektoré smartfóny sa dokonca aj na našom trhu objavujú s funkciou pre nahrávanie hovorov. Typicky to sprevádza varovné hlásenie, ktoré upozorňuje, že stále existujú nejaké tie legislatívne predpisy a pri vytváraní záznamov na to treba prihliadať.

Niekedy je to o tom, že nový smartfón sa na náš trh dostal so softvérom primárne určeným pre inú krajinu, kde nahrávanie hovorov nie je právnou nočnou morou. Inokedy výrobca funkciu neodstráni, akurát pridá nutné varovania, čím zodpovednosť za prípadné problémy prenáša na samotného používateľa. Príkladom moderného smartfónu, ktorý sa na Slovensku objavil so zabudovanou funkciou “Nahrávanie hovorov” je Asus Zenfone 11 Ultra. V tomto prípade ide o priamu súčasť systému.

Nahrávanie hovorov je možné do niektorých smartfónov dostať inštaláciou “správnej aplikácie”. Príkladom takejto aplikácie je Xiaomi dialer, teda aplikácia na správu telefónnych hovorov z dielne výrobcu Xiaomi. Tú je možné stiahnuť vo forme inštalačného súboru z dobre známych digitálnych obchodov s aplikáciami. Ide o klasickú inštaláciu Android aplikácie a nevyžaduje to žiadny zásah do operačného systému.

Háčik je v tom, že nahrávanie hovorov je vypnuté v európskych krajinách. Toto obmedzenie sa však dá veľmi ľahko obísť – stačí zmeniť región v nastaveniach smartfónu. Na túto skutočnosť upozornil softvérový vývojár Kacper Skrzypek.

V praxi je to teda tak, že nahrávanie hovorov je možné do smartfónu dostať spomínanou okľukou. Proste si nainštalujete aplikáciu a v nastaveniach smartfónu zmeníte krajinu. Samozrejme, že je otázne ako dlho táto kľučka bude fungovať. Navyše netreba zabúdať, že legislatíva nepustí. K vytváraniu záznamom telefonátov preto treba pristupovať s maximálnou opatrnosťou a prihliadnutím na pravidlá ako GDPR.

Výsledky nie je možné úplne zaručiť, no v skratke by to malo fungovať nasledovne:

  • V nastaveniach smartfónu povolíte inštaláciu aplikácií z neznámych zdrojov. Táto možnosť sa nachádza buď v sekcii Možnosti pre vývojárov, Špeciálny prístup aplikácií alebo v sekcii Aplikácie. Na niektorých smartfónoch to už ani nie je potrebné dopredu povoľovať.
  • Z obchodu s aplikáciami ako je napríklad APKPure si stiahnete inštalačný .apk súbor aplikácie Xiaomi Contacts and dialer (Kontakty a Volanie). Aplikáciu nainštalujete.
  • Aplikácii udelíte potrebné povolenia pre prístup ku kontaktom volania a podobne.
  • V systémových nastaveniach smartfónu zmeňte Región, napríklad na Austráliu, Belize či Indiu, čo sú krajiny, kde je povolené nahrávanie hovorov.
  • Zapnite aplikáciu a v jej nastaveniach nájdite správu nahrávania hovorov. Možnosť vytvoriť záznam by sa mala objaviť aj rovno počas telefonického hovoru.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať
hybridný slot

Čo je to hybridný slot?

Hlavne pri smartfónoch sa často môžeme stretnúť s informáciou, že tu nájdeme hybridný slot. Čo to ale znamená v praxi?