hybridný slot

Čo je to hybridný slot?

  • Pri smartfónoch sa stretávame s rôznymi pojmami.
  • Jedným z tých bežnejších je aj hybridný slot.
  • Čo to ale vlastne je, a na čo sa používa?

Technologický svet je plný rôznych vychytávok a pojmov, ktoré niekedy dokážu bežného človeka poriadne zmiasť. Hlavne pri smartfónoch sa často môžeme stretnúť s informáciou o prítomnosti hybridného slotu. V praxi na tento termín ale môžeme naraziť aj pri tabletoch či notebookoch, ktoré obsahujú podporu pre používanie SIM karty.

Čo to vlastne je?

Nejde o nič komplikované. Podobne ako to bolo v prípade pojmu interné úložisko, aj teraz už samotný názov prezrádza veľa. Ide o miesto na pripojenie, respektíve vloženie, viacerých typov kariet. V našom prípade je to slot, do ktorého je možné vložiť SIM kartu alebo pamäťovú kartu. Podľa toho, čo nám viac vyhovuje.

Práve kvôli tomu, že v sebe kombinuje viacero úloh mu prináleží označenie hybridný. Vychádza to z klasického pojmu hybrid, teda kríženec alebo proste vec, ktorá v sebe spája prvky dvoch či viacerých entít. Do tohto slotu je možné vložiť SIM kartu alebo klasickú pamäťovku, takže je to hybrid.

Okrem všeobecného pojmu hybridný slot sa môžete stretnúť aj s označením hybridný Dual SIM slot. V tomto prípade ide o drážku s dvojicou slotov, čo umožňuje používanie dvoch SIM kariet alebo kombináciu SIM karty a pamäťovej karty. Pri moderných smartfónoch je to prakticky úplne bežná vec.

Asi najjednoduchšie je to vysvetliť takto: klasický hybridný slot je miestom, ktoré umožňuje vložiť dva typy kariet v kombinácii SIM karta + pamäťová karta. Hybridný Dual SIM slot navyše umožňuje aj kombináciu SIM + SIM. Kebyže chceme ísť úplne do detailov, tak by sme asi mali hovoriť o drážke s dvojicou slotov, no to sa vôbec nepoužíva.

Háčik je to v tom, že ani pri Dual SIM slote nemôžete vložiť dve pamäťové karty. Na výber máte medzi dvomi SIM kartami a kombináciou pamäťová karta + SIM karta. Prípadne môžete osadiť len jeden slot, buď SIMkou alebo pamäťovkou.

Dve SIM karty a jedna pamäťovka

Ešte spomeniem, že je tu aj niečo ako klasický Dual SIM slot. Bez prívlastku hybridný. V takom prípade ide o slot (respektíve dvojicu slotov), do ktorého je možné osadiť jednu alebo dve SIM karty. Telefóny s podporou Dual SIM slotu potom môžu mať ešte aj separátnu drážku so slotom na pamäťovú kartu.

Zjednodušene to vtedy znamená, že máte tri miesta na tri karty – 2 x SIM + 1 x microSD. Takýto typ telefónov zvykne mať v popise jasne uvedené, že ide o kombináciu dual SIM + pamäťová karta. Takže stačí poriadne čítať informácie v obchode.

  • Hybridný slot – v praxi 2 miesta, SIM karta + pamäťová karta
  • Hybridný Dual SIM slot – 2 miesta, dve SIM karty alebo kombinácia 1 x SIM a 1 X pamäťová krta
  • Dual SIM + pamäťová karta – 3 miesta, dve SIM karty a jedna pamäťová karta
Klasika – 1 x SIM a 1 x pamäťová karta

Pozor na prax

Veci, ktoré popisujem hore sú tak trochu teóriou. V praxi je to tak, že len málokomu sa pri popise telefónu chce písať, že ide o hybridný Dual SIM slot. Nezvykne sa to používať.

Proste sa stalo to, že sa namiesto pojmu hybridný Dual SIM slot v 99% prípadoch používa proste pojem hybridný slot. Nájdete to pri popise smartfónov, aj v ich recenziách. Myslí sa tým ale miesto, kam je možné vložiť dve karty – dve SIMky alebo jednu SIM a jednu pamäťovku. Potom je to už o drobnom pátraní alebo o sledovaní detailov.

Hneď ako pri smartfóne uvidíte uvedené, že má hybridný slot, bez bližšieho popisu, malo by to vo vás automaticky evokovať spojenie SIM karta + microSD karta. Ak sa niekde v texte spomína aj to, že ide o Dual SIM telefón, tak potom už viete, že na výber budete mať aj možnosť používať dve SIM karty bez pamäťovky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať