- Existuje niekoľko rôznych spôsobov ako zrýchliť mobil.
- V princípe ide o softvérové riešenie hardvérového problému.
- Preto od toho netreba očakávať žiadne veľké zázraky.
- Lepšou cestou je osvojenie základných princípov pre pomaly telefón.
Stáva sa to aj pri smartfónoch. Podobne ako pri počítači, časom nadobudnete dojem, že telefón je pomalý. Reakcie nie sú také svižne ako by ste si to predstavovali a kúpa nového modelu nepripadá do úvahy. Na rad preto prichádza jasná otázka ako zrýchliť mobil?
Na úvod treba povedať, že pri snahách o zrýchlenie smartfónu je to trochu iné ako pri počítačoch. V tomto prípade nemáme možnosť telefón zrýchliť zásahom do hardvéru, takže jediné, čo nám zostáva je softvérová cesta. Akási snaha o zrýchlenie pomocou optimalizácie a drobných zásahov.
Nejaký ten súbor základných pravidiel a postupov ako zrýchliť pomalý mobil existuje. Určite od toho netreba čakať zázraky. Až na pár výnimiek ide prakticky o dočasné či dokonca len vizuálne riešenie, no a tie veci, ktoré fungujú dlhodobejšie so sebou prinášajú kompromisy, prípadne sú príliš komplikované na to, aby ste sa do nich vôbec púšťali. Poďme si ukázať niekoľko možností ako zrýchliť Android smartfón.
Pôjdeme na to od zakladanejších vecí, ktoré majú sa oplatí dodržiavať všeobecne pri dlhodobom používaní smartfónu, až po tie zložitejšie a takpovediac drastickejšie. Problém je v tom, že sa tu často snažíme nájsť softvérové riešenie pre hardvérový problém – nedostatok výkonu. Lepšou cestou je osvojenie základných princípov pre život s menej výkonných smartfónom.
Odinštalujte nepoužívané a prebytočné aplikácie
Úplný základ. Do telefónu neinštalujte každú blbosť. Siahajte len po tých aplikáciách, ktoré pre vás majú pridanú hodnotu a reálne ich využívate. Súčasťou niektorých aplikácií sú procesy, ktoré bežia na pozadí a tým ukrajujú z dostupných prostriedkov.
Zobrazujú upozornenia, skenujú obsah zariadenia alebo sú neustále v pohotovosti. Nemyslím to v zlom, že by vykonávali nejakú záškodnícku činnosť. Proste ich časť beží kvôli princípu ich fungovania, a to je pri riešení otázky ako zrýchliť mobil neželané.
Pri lacnejších smartfónoch je pomerne bežné, že výrobca do systému pribalil úplný balast len preto, aby získal pár drobných navyše. Proste má dohodu s tvorcom aplikácie a je mu jedno, či ju budete používať alebo nie. Zaplatené dostane za to, že ju do smartfónu pribalí. To, čo pre vás nedáva zmysel prečistite.
Udržiavajte dostatok voľného miesta pre plynulý chod
Ďalšia klasika. Systém a aplikácie pre svoj bezproblémový chod a budúce aktualizácie potrebujú dostatok voľného miesta v pamäti smartfónu. Preto nezapĺňajte úplne celé úložisko a nechajte tu dostatočnú rezervu, povedzme 5-10 GB určite. Reálne s tým si nebudete mať veľké problémy, pretože v momente, kedy sa situácia blíži k hraničnému bodu vás samotný Android vyzve na to, aby ste nejaké miesto uvoľnili. Skôr teda ide o celkový princíp, aby ste do smartfónu nepchali všetko úplne na doraz.
Používajte odľahčené verzie aplikácií
Všeobecný princíp pre zariadenia so slabším výkonom. Namiesto toho, aby ste siahli po plnohodnotných aplikáciách so všetkými funkciami a balastom si radšej nainštalujte odľahčené verzie s prívlastkom Lite. Nebudú také pekné a nebudú mať úplne všetky funkcie, ale na bežné používanie, ktoré potrebujete, poslúžia veľmi dobre. Zaberajú menej miesta a spravidla sú menej náročné.
Príkladom je Messenger Lite, Instagram Lite či Facebook Lite. Práve táto trojica je pre mnohých povinnou jazdou, tak prečo nesiahnuť po ľahšej verzii. Lite verzií známych aplikácií nie je veľmi veľa, ale tie ktoré sú oficiálne sa oplatí používať. Spomeniem ešte Twitter Lite, Skype Lite, Spotify Lite či YouTube Go a Google Maps Go. Sťahujte ich z obchodu Play Store a sledujte, kto je autorom!
Zaujímavé “Lite” aplikácie v Obchode Play:
Vyhnite sa widgetom a živým tapetám
Živé tapety, miniaplikácie a rôzne widgety, ktoré sa pravidelne aktualizujú na svoju činnosť potrebujú časť hardvérových prostriedkov. To znamená, že sa negatívnym spôsobom môžu prejaviť na celkovej odozve smartfónu. Hlavne v prípade, že nemáte model z kategórie vlajkových lodí.
Rovnako tak môžete zvážiť vypnutie funkcie “Kanál objaviť” s prehľadom webových stránok, ktoré by vás mohli zaujímať. Je to to prehľad, ktorý sa zobrazí, keď na hlavnej obrazovke prstom posuniete doľava. Aký veľký dopad to bude mať je otázne, no nakoľko tu niečo stále “chrúma”, tak by vypnutie malo dávať zmysel.
- Vyvolajte funkciu “Kanál objaviť”.
- V hornej časti kliknite na ikonu svojho profilu.
- Zvoľte “Nastavenia”.
- Kliknite na “Všeobecné”.
- Nájdite položku “Kanál Objaviť”.
- Vypnite ju kliknutím – prepínač bude potom sivý.
Vypnite Google Asistenta
Google Asistent má systémovú funkciu, ktorá beží na pozadí aj keď ho aktívne nepoužívate. Proces ho udržiava v pohotovosti, aby bol pripravený reagovať na vaše prípadné dopyty. To znamená, že nejaká tá časť hardvérových prostriedkov je používaná aj na tento účel.
Ak funkciu “Hey Google” vôbec nepoužívate, tak ju proste vypnite. To isté platí aj pre alternatívnych pomocníkov ako je napríklad Bixby. Nepôjde o žiaden zázrak, no vzhľadom na to, že riešime ako zrýchliť mobil, tak niekedy sa počíta každá troška.
Smartfón sporadicky reštartujte
Niekedy pomôže úplne jednoduchá vec. Reštartovanie smartfónu. V zmysle vypnutia a zapnutia. Nie je to žiadna veda. Proste dôjde k tomu, že sa vypnú všetky aplikácie a procesy bežiace na pozadí. Systém sa spustí nanovo, nabehne to kľúčové a môže sa ísť. Sporadické reštartovanie smartfónu preto nie je na škodu. Veď to poznáme z počítačov…
Upravte si nastavenia systémových animácií
Toto je skôr pocitová záležitosť, než nejaké reálne zrýchlenie, no za skúšku stojí. To, že Android obsahuje množstvo animácií a vizuálnych efektov asi viete veľmi dobre. Prakticky na každý vstup je tu nejaká vizuálna odozva – vyvolanie lišty a kontextovej ponuky či zobrazenie notifikácie z aplikácie a podobne.
Po čase vám to môže prísť otravné alebo budete mať pocit, že všetko trvá zbytočne dlho. Práve tu vstupuje nastavenie pre zmenu rýchlosti animácií. Výkon smartfónu sa tým nijako neovplyvní, ale vizuálne budete mať pocit, že veci bežia rýchlejšie. A ak by sa vám to nepozdávalo, tak to kedykoľvek môžete vrátiť do normálu (hodnota 1x).
Hľadané nastavenie nie je úplne na dosah. Treba sa k nemu prebojovať cez zapnutie nastavení pre vývojárov. To sa robí tak, že v nastaveniach prejdete do sekcie “O telefóne” a asi sedemkrát ťuknete na položku “Verzia systému Android” alebo “Verzia nadstavby”. Klikajte, kým sa vám nezobrazí informácie, že ste sa stali vývojárom alebo, že bol povolený vývojársky režim.
V nastavenia sa vám potom sprístupní ďalšia ponuka – Ďalšie nastavenia – Možnosti pre vývojárov”. Práve v nich sa nachádza celý zástup rôznych nastavení. Hľadajte tie, ktoré sa týkajú rýchlosti či mierky animácií alebo rýchlosti vykresľovania – animácie buď vypnite alebo im dajte menší “násobič”. Zvyšku sa radšej nechytajte.
Neexperimentujte s optimalizačnými aplikáciami
Toto môže na prvý pohľad bojovať s vašou intuíciou, no väčšina aplikácií, ktoré sľubujú zrýchlenie smartfónu môže narobiť viac škody ako úžitku, prípadne sľubuje nemožné a reálne má úplne zanedbateľný efekt.
Problematické sú hlavne nástroje, ktoré sa snažia viac výkonu zabezpečiť tým, že na pozadí násilne ukončujú spustené aplikácie. Android má už sám o sebe zabudované mechanizmy, ktoré dokážu riešiť podobné situácie a aplikácie ukončuje alebo uspáva omnoho prirodzenejším spôsobom.
Príliš horlivá optimalizačná aplikácia môže všetko skomplikovať napríklad tým, že sa dostane do konfliktu so systémovou správou alebo odstrelí proces, ktorý je potrebný. Preto je lepšie s tým neexperimentovať, aplikácie vypínať ručne a optimalizáciu nechať na systém.
Aktualizujte na najnovšiu dostupnú verziu
Možno ste už od niekoho počuli to, že smartfón sa mu spomaľuje práve kvôli tomu, že si nainštaloval systémovú aktualizáciu. To v niektorých prípadoch môže byť pravda (iPhone a ochrana baterky), no všeobecne ide o dosť jedinečnú vec.
V princípe to funguje skôr naopak. Výrobcovia sa snažia systém na svojom zariadení čo najlepšie optimalizovať a odstrániť v ňom zistené chybe. Samozrejme, neznamená to automaticky, že každá systémová aktualizácia váš smartfón zrýchli, no už fakt, že dostanete bezpečnostné záplaty a možno k tomu bude pribalená aj nejaká optimalizácia ako bonus stojí za to.
Obnovenie výrobných nastavení
Toto už je jedno z tých tvrdších riešení. V podstate ide o preinštalovanie celého systému. Týmto spôsobom prídete o všetky dáta, ktoré sú v smartfóne uložené a do rúk sa vám dostane smartfón v rovnakom stave, ako keby ste ho prvýkrát vybrali z krabie.
Ako nástroj na možné zrýchlenie telefónu to môže fungovať najmä kvôli tomu, že systém začína od nuly. To znamená, že tu nie sú žiadne doinštalované aplikácie, žiadne nasťahované súbory či doplnky, ktoré bežia na pozadí a ani o tom neviete.
Súčasne môže dôjsť aj k odstráneniu prípadného škodlivého kódu, no nie je to úplne garantované – závisí to najmä o komplexnosti malvéru. V súvislosti s pomalým smartfónom je obnovenie výrobných nastavení používané hlavne kvôli spomínanému vymazaniu všetkých doinštalovaných aplikácií a ich dát. Hlavne si dajte pozor, aby ste potom mobil nezaplnili zase zbytočnosťami.
Púšťať sa do toho bez zálohy je nezmysel. Pripomínam, že vymazané budú všetky dáta, vrátane vašich fotiek, poznámok a ďalších osobných súborov.
Inštalácia alternatívneho systému ako radikálne riešenie
Toto je jedno zo softvérových riešení hardvérového problému, ktoré funguje prekvapivo dobre. Je to efektívny nástroj ako zrýchliť mobil. Súčasne je ale také drastické, že sa s čistým svedomím nedá odporúčať. Ide totiž o nahradenie celého operačného systému (ROM) za alternatívnu verziu, napríklad Lineage OS.
Začiatočníci by nad tým nemali ani uvažovať, no a technicky zdatní jedinci by si niečo také mali dostatočne premyslieť a podrobne si naštudovať možné riziká. Pomalému smartfónu to dokáže vdýchnuť nový život hlavne kvôli tomu, že alternatívne systémy zvyknúť byť postavené na čistom Androide, teda bez zbytočných aplikácií, grafických prvkov a doplnkov od výrobcu.
Súčasne je týmto spôsobom možné získať systémové aktualizácie po tom, čo ich výrobca zariadenia oficiálne prestal vydávať. Treba si ale uvedomiť, že ide o obrovský zásah. To znamená, že prídete o akúkoľvek záruku, nie je to úplne jednoduché a ešte to so sebou nesie aj riziká, že narazíte na problémy, prípadne vám nejaká funkcia v alternatívnom systéme nebude fungovať.