- Obchod Google Play sa ako zdroj aplikácií spomína najčastejšie.
- Nejde však o jediné miesto, odkiaľ je možné sťahovať veci do smartfónu.
- Alternatíva za Google Play je dnes k dispozícii vo viacerých formách.
Keď sa v kontexte smartfónov so systémom Android spomína sťahovanie a inštalácia aplikácií, tak v drvivej väčšine prípadov na rad automaticky prichádza obchod Google Play. Ten sa vo všeobecnosti spomína ako najlepšia a najbezpečnejšia možnosť odkiaľ môžeme získať mobilné aplikácie či hry.
Niet sa čomu čudovať. Hoci obchod Google Play počas svojej histórie zažil už niekoľko nepríjemných situácií, na jeho strane stojí skutočnosť, že ide o oficiálny digitálny obchod spravovaný spoločnosťou Google. To znamená, že sa nachádza takmer na každom smartfóne so systémom Android, poskytuje neskutočné množstvo obsahu a súčasne sa Google snaží, aby všetko prebiehalo čo najjednoduchšie a najbezpečnejšie.
Obchod Google Play je preto možné považovať za neohrozeného kráľa, avšak dnes je už celkom dobre známe, že nejde o jediné miesto odkiaľ je možné získavať aplikácie a hry pre Android. Do veľkej miery sa na tom pričinila čínska spoločnosť Huawei, ktorá sa v roku 2019 dostala do nemilosti USA kvôli bezpečnostným obavám. Dôsledkom toho došlo k jej umiestneniu na takzvanú čiernu listinu, čo efektívne znamená, že celá spoločnosť Huawei je z pohľadu možných obchodov a prístupu k technológiám extrémne limitovaná.
V prípade smartfónov to, okrem iného, znamenalo stratu prístupu k technológiami Googlu, vrátane možnosti používať jej softvér a digitálny obchod Google Play. Značka Huawei bola dovtedy na mobilnom trhu veľmi dobre rozbehnutá a aj v našich končinách patrila k silným hráčov. Náhle odstrihnutie od Google Play Store preto bolo zlým snom a na rad prišlo hľadanie možných riešení. Jedným z nich bolo vybudovanie vlastného obchodu s aplikáciami, a tak vznikol dnes už celkom dobre známy Huawei AppGallery.
Možností viac než dosť
Huawei AppGallery ale nie je jedinou alternatívou. Môže byť najznámejšou z pohľadu priemerného používateľa smartfónov, no rozhodne nie je jediná. Ďalšou možnosťou pre sťahovanie Android aplikácií je obchod Galaxy Store od zvučného mena Samsung. Aj v tomto prípade môžeme hovoriť o oficiálnej alternatíve ku Google Play. To, do akej miery je Galaxy Store potenciálnou konkurenciou, nuž, to je už na inú debatu. Veď Google má vo svojom obchode podľa dostupných dát z portálu Statista.com pod palcom približne 3,5 milióna aplikácií…
Možností je ale ešte viac. Z populárnych zdrojov Android aplikácií za zmienku stojí Amazon AppStore. Nie však pre nás. Skôr pre Ameriku, no keďže je dnes Amazon taká silná značka, tak ho proste spomínam, aby ste mali predstavu, že Jeff Bezos kafre aj do Androidu.
Pre naše potreby sú omnoho zaujímavejšími iné miesta. Menovite ide o katalóg aplikácií F-Droid, ktorý sa vyznačuje tým, že ponúka len bezplatné a open-source aplikácie. Možno, že tu nenájdete úplne špičkové aplikácie a populárne mená, ale na druhú stranu, niekoľko zaujímavých kúskov sa tu nájsť dá. A to hlavne úplne zadarmo.
Zo známejších alternatív ku Google Play Store nemožno zabudnúť na trojicu ApkPure, APKMirror a Aptoide. Na prvé dve z toho ste už možno aj narazili. Spomínal som ich napríklad v článku, kde rozoberám bezplatné aplikácie pre Android. Okrem toho sú často odporúčané ako náhrady za Google Play pre majiteľov smartfónov značky Huawei.
Aptoide sa zase do pozornosti viac dostal v roku 2019, kedy otvorene vyzýval Google, aby v konkurenčnom boji pristúpil na férovú hru. Tvorcom tohto zdroja aplikácií sa totiž nepáčilo, že Google ich produkt označuje za potenciálne škodlivý, čo malo podrývať zdravý konkurenčný boj. Treba však povedať, že Aptoide bol známy tým, že v jeho ponuke sa nájde aj nejaký ten “pirátsky obsah”. Napríklad také hry Minecraft ťi Grand Theft Auto pre Android.
Ako teda môžete vidieť, náhrada za Google Play sa dá nájsť celkom ľahko. Google má do značnej miery vybudovaný monopol, aspoň teoreticky v očiach bežného používateľa. Mať preto možnosť výberu je jednoducho super. Ak sa teda rozhodne, že niektorú aplikáciu z obchodných dôvodov vylúči z ponuky svojho obchodu, tak je tu stále alternatívna cesta. Taký F-Droid je zase super už vo svojej podstate – open-source veci zadarmo.
Alternatívy ku Google Play Store
V praxi si to treba trošku preklikať a popozerať ponuku. Na základe toho, čo vám bude vyhovovať najviac si následne pomerne ľahko zvolíte svojho favorita ako náhradu za Google Play.. Hlavne k tomu pristupujte rozumne a pokiaľ je to možné, tak sa vyhnite piráteniu. Pre istotu ešte raz a spolu: