Ako nájsť pesničku? Pomôžu aplikácie aj priamo Google

Asi sa vám to už stalo. Niekde ste začuli pesničku, tá vám uviazla v hlase, a po čase ste ju chceli nájsť lebo vám nedá pokoj. Ako na to? Možností je vďaka moderným technológiám hneď niekoľko.

Hľadanie pesničky podľa textu

Asi najklasickejšou cestou je hľadanie pesničiek podľa textu. Proste do Googlu hodíme pár slov, ktoré sa nám podarilo zachytiť, a pustíme sa do hľadania.

Niekedy sa to podarí, niekedy nie. Výsledok snaženia dosť závisí od toho, či hľadaná pesnička predstavuje niečo populárne alebo ide o tvorbu z alternatívneho segmentu či od začínajúcej kapely.

Pri hľadaní neznámej pesničku, ktorú započuli, môžeme využiť aj to, že aj ju púšťalo rádio, tak by sme mali nájsť v zverejnenou playliste. Stačí si spomenúť na približný čas a so zapojením YouTube by to malo byť otázkou niekoľkých minút.

Shazam a SoundHound

Nájsť pesničku nám pomôžu aj ďalšie moderné technológie. Konkrétne ide o špecializované aplikácie vytvorené na tento účel. S identifikovaním pesničky pomôžu mobilné aplikácie Shazam alebo SoundHound. V obidvoch prípadoch stačí v aplikácii zapnúť nahrávanie, zachytiť kúsok piesne a o zvyšok sa postará algoritmus.

Vyhodnotí získaný audio záznam a vo väčšine prípadov následne zobrazí hľadanú pesničku. Interpreta, album, ale aj odkaz na YouTube. Neznámu pesničku si razom budete môcť pridať do svojho repertoára.

Spomenuli sme si možnosť ako nájsť pesničku podľa textu, ako nájsť pesničku podľa zvuku či melódie, no ešte je tu aj ďalšia možnosť. Aplikácia SoundHound rozpoznávanie posúva o stupienok vyššie.

Pesničku dokáže identifikovať aj v prípade, že ju prespievate alebo zahmkáte. Musíte sa trafiť aspoň približne, no šanca tu je. Shazam takúto možnosť neponúka, takže SoundHound má pri hľadaní pesničiek trochu navrch.

Funkcia Hľadať skladbu od Google

V prípade Android smartfónu na hľadanie songu, ktorý sa nám zasekol v hlave, dnes už netreba žiadne aplikácie. Google túto možnosť integroval priamo do svojej systémovej aplikácie Google.

Funkcia nesie názov Hľadať skladbu. Pesničku dokáže nájsť podľa hmkania, spevu či pískania a keďže za ňou stojí Google, ktorý s vie s dátami pracovať veľmi dobre, tak od nej môžeme očakávať sľubné výsledky.

V smartfóne stačí otvoriť aplikáciu Google, v ponuke Vyhľadávanie kliknúť na ikonu mikrofónu a následne kliknúť na tlačidlo Hľadať skladbu. Potom je to už len a len na vašom hudobnom talente a podaní. Google uvádza, že pre najlepšie výsledky je potrebné 10 až 15 sekundový záznam.

Funguje to aj tak, že funkcii Hľadať skladbu predhodíte kúsok záznamu alebo prehrávanie bežiace v reálnom čase, rovnako ako pri Shazame. Raz darmo, v tom Googli sú šikovní…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako vo Windows 10 nastaviť VPN?

Našťastie nastavenie VPN vo Windows 10 nie je ničím komplikovaným. Priamo súčasťou systému je totiž potrebné rozhranie.