Messenger patrí medzi najpopulárnejšie komunikačné aplikácie dneška, preto je celkom logické, že mu Facebook venuje aspoň akú-takú pozornosť. Prejavuje sa to na občasných vylepšeniach a pridávaní funkcií, ktoré používatelia ocenia a vyžadujú. Relatívne nedávno preto Messenger dostal takzvané miznúce správy.
Napriek tomu, že sú miznúce správy zaujímavou funkciou, dosť málo používateľov o nich vie, a ešte menej ľudí má predstavu ako ich používať. Miznúce správy sú už zo svojej podstaty lákavé, no v aplikácii Messenger nemajú práve výrazné umiestnenie. Jednoducho tu nie sú na očiach a ak sa nepustíte do ich hľadania, tak vám ich prítomnosť poľahky unikne.
Napriek tomu všetkému sú miznúce správy v prípade Messengeru jednoduché na aktiváciu aj používanie. O čo vlastne ide do značnej miery prezrádza už samotné označenie miznúca správa. Zjednodušene povedané ide o správy, ktoré sa po prečítaní vymažú a nedochádza ich ukladaniu v komunikácii. Správy sa vymažú aj po zatvorení komunikácie.
Je to skvelá vec pre ľudí, ktorí si potrpia na ochranu súkromia. Pre všetky tie prípady, kedy nechcete po komunikácii zanechať stopu a riskovať, že sa informácia dostane do nesprávnych rúk. Pri používaní režimu miznúcich správ vás rozhranie dokonca upozorní na to, ak na niektorej strane došlo k vytvoreniu snímky obrazovky. To sa hodí obzvlášť v prípade, že posielate dáta alebo fotky citlivej povahy.
Samozrejme, že je tu stále riziko, že si obrazovku smartfónu niekto odfotí fotoaparátom, prípadne, že použije sofistikovanejší nástroj, ktorý aplikácia nedokáže identifikovať. Treba na to myslieť.
Ako posielať miznúce správy cez Messenger?
Keď už sme si vysvetlili základný princíp miznúcich správ, poďme si ukázať ako sa takéto správy vlastne posielajú. Na úvod by som ešte upozornil, že posielanie miznúcich správ je podporované pre komunikáciu jeden na jedného, takže pri skupinovom chatovaní s nimi počítač nemôžete.
A ešte jedna vec. Tieto “autodeštrukčné správy” nájdete len v aplikácii Messenger, webové rozhranie na Facebook.com ich nemá implementované. Zapnutie režimu miznúcich správ je potom veľmi jednoduché.
- V aplikácii Messenger otvorte komunikáciu s požadovanou osobou.
- Položte prst na obrazovku a potiahnite ju smerom hore.
- Túto polohu podržte približne 3 sekundy, kým sa nezapne režim miznúcich správ.
- Rozhranie komunikácie sa prepne do čiernej farby. Na jeho spodku sa zobrazí informácia, že čet prebieha v režimu miznúcich správ.
- Pre vypnutie a vymazanie všetkých správ kliknite na tlačidlo “Vypnúť režim miznúcich správ”.
- Hotovo.
Alternatívne je tento režim možné zapnúť tak, že otvoríte konverzáciu, v pravom hornom rohu kliknete na symbol (i) a z ponuky zvolíte “Režim miznúcich správ”.
Celkovo ide o zaujímavú funkciu. Je skvelé, že je priamo zabudovaná do aplikácie Messenger a človek nemusí nevyhnutne siahať po žiadnych alternatívnych komunikačných klientoch v prípade, že chce viesť rozhovor citlivejšej povahy. Stále ale treba myslieť na to, že niektoré veci je lepšie vôbec neposielať.