Ako vo Windows 10 nastaviť obnovovaciu frekvenciu obrazovky?

Nastavenie obnovovacej frekvencie, respektíve “refresh rate”, väčšinou riešime pri hrách, kedy sa k výberu možností dostaneme priamo v grafických nastaveniach. Môžeme si to však o niečo uľahčiť a priamo v systémových nastaveniach zvoliť preferovanú hodnotu, ktorú by mali následne prebrať aj všetky aplikácie.

Ak ste chceli nastaviť obnovovaciu frekvenciu pre svoj monitor, ešte donedávna ste sa museli preklikávať cez viacero nastavení Ovládacieho panelu, prípadne siahnuť po rozhraní ovládačov svojej grafickej karty. S príchodom Windows 10 October 2020 Update sa situácia mení k lepšiemu.

Celý proces sa zjednodušil.

Výber “refresh rate” prebieha už priamo v systémových nastaveniach. Ak teda vlastníte monitor, ktorý podporuje napríklad obnovovaciu frekvenciu 144 Hz, túto hodnotu môžete naprieč celým systémom veľmi jednoducho nastaviť ako predvolenú.

Rovnako tak si môžete ako preferovanú hodnotu zvoliť 60 Hz či 120 Hz, podľa toho, aké sú možnosti používanej obrazovky. Nižšie uvádzam aj spôsob nastavenia pre staršie verzie Windows 10, ktorá by mala fungovať.

Ako zmeniť obnovovaciu frekvenciu obrazovky vo Windows 10?

Ak používate Windows 10 vo verzii 20H2 alebo novšej, teda prinajmenšom s aktualizáciou October 2020 Update, potrebnú zmenu dokážete vykonať priamo v systémových nastaveniach.

  • Prejdite do systémových nastavení. Napríklad skratkou Win + I.
  • Kliknite na sekciu “Systém”.
  • V ponuke “Obrazovka” nájdite odkaz “Rozšírené nastavenia obrazovky”.
  • Kliknite naň.
  • Ak používate viacero obrazoviek, tak v sekcii “Vybrať obrazovku” zvoľte tú, ktorej frekvenciu obnovovania chcete upraviť.
  • Následne sa len v rozhraní posuňte nižšie, kým nenájdete sekciu “Frekvencia obnovovania”.
  • Kliknite na sekciu s prehľadom ponúkaných možností. Ponuka bude závisieť od možností obrazovky a grafickej karty.
  • Vyberte tú frekvenciu, ktorá vám vyhovuje – 60 Hz, 120 Hz, 144 Hz…

Ak by váš monitor mal podporovať vyššiu obnovovaciu frekvenciu, no v ponuke sa nenachádza, tak skúste znížiť rozlíšenie obrazovky. Niektoré monitory totiž síce ponúkajú napríklad 144 Hz, no nie pri maximálnom rozlíšení. Prípadne môže ísť o úplne opačnú situáciu – vyššia frekvencia je podporovaná len pri natívnom rozlíšení.

Prípadne môže ísť o problém s ovládačmi grafickej karty. Pri prípadných problémoch ich vyskúšajte preinštalovať alebo aktualizovať na najnovšiu dostupnú verziu.

Do hry môže vstúpiť aj používaný kábel. Pokiaľ máte pochybnosti, použite kábel, ktorý dorazil s monitorom.

Ako frekvenciu monitora zmeniť v starších verziách Windows 10?

V prípade, že používate niektorú zo starších verzií Windows 10, v ponuke “Rozšírené nastavenia obrazovky” nebudete mať sekciu “Frekvencia obnovovania”. Namiesto toho je v tejto sekcii potrebné kliknúť na odkaz “Vlastnosti grafického adaptéra pre obrazovku”.

  • Zobrazí sa vám základný prehľad používanej grafickej karty.
  • Kliknite na záložku “Monitor”.
  • Nájdete tu výber “Frekvencia obnovovania obrazovky”.
  • Z ponúkaných možností si vyberte tú, ktorú preferujete.
  • Zmenu potvrďte kliknutím na tlačidlo “Použiť”.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako zmeniť e-mail na Facebooku?

Dobrou správou je, že zmeniť e-mailovú adresu na Facebooku sa dá prakticky v priebehu minúty. Ide o veľmi jednoduchý proces.