Windows 10 pretláča Microsoft Edge. Takto vypnute návrhy a obrazovku

Microsoft vo Windows 10 využíva rôzne metódy na propagáciu dodatočných služieb a produktov. Je to celkom prirodzené a do istej miery to súvisí aj so skutočnosťou, že tento najnovší operačný systém je možné získať aj úplne bezplatne.

Keď to zjednoduším, tak vďaka tomu vlastne Microsoft získava väčšiu zákaznícku základňu, ktorej následne ponúka ďalšie zo svojich produktov. V praxi to zatiaľ nie je príliš agresívne, no aj tak to dokáže liezť pekne na nervy.

Väčšinou sa táto “reklamná aktivita” týka takzvaných odporúčaní a návrhov na používanie Office 365 či konta Microsoft, no zahrnúť sem môžeme aj predinštalované aplikácie ako Candy Crush. Okrem toho sa v ostatnom čase celkom zintenzívnili snahy o pretlačenie nového prehliadača Microsoft Edge.

Práve v týchto dňoch, pravdepodobne po vydaní novembrovej dávky opravných aktualizácií, sa začala pri spustení Windows 10 zobrazovať obrazovka “Dokončenie nastavenia vášho zariadenia”. Práve cez ňu je odporúčaný prechod na nový prehliadač – Microsoft Edge.

Ide o známu obrazovku, ktorá sa zobrazuje pri prvom prihlásení do nového konta, respektíve po inštalácii veľkých systémových aktualizácií. V podstate ide o prehľad prvotných nastavení, čo je známe aj ako OOBE (Out-of-box experience).

Aktuálne sa Microsoft cez túto obrazovku snaží používateľov “motivovať” k prechodu na Microsoft Edge. Ak na obrazovke “Použiť odporúčané nastavenia prehliadača” kliknete na výber odporúčaných nastavení, tak sa vám Microsoft Edge nastaví ako predvolený webový prehliadač. Taktiež sa jeho ikona pridá na plochu aj panel úloh.

Väčšina z nás nemá o takúto zmenu najmenší záujem. Vtedy je potrebné siahnuť po možnosti “Neaktualizovať nastavenia prehliadača”, prípadne kliknúť na možnosť “Teraz vynechať”. V obidvoch týchto prípadoch nebude vykonaná žiadna zmena.

Predpokladám, že Microsoft sa tak ľahko nevzdá. Aj v systémových nastaveniach Windows 10 totiž začal zobrazovať možnosť “Začnite Windows využívať ešte lepšie”. Keď na ňu kliknete, tak sa dostanete presne k vyššie popisovanej obrazovke.

Na základe týchto aktivít predpokladám, že s podobnými obrazovkami sa po čase ešte stretneme. Preto som hľadal, kde by sa dali vypnúť. Vyzerá to tak, že postačí drobný zásah priamo v systémových nastaveniach.

  • Otvorte systémové nastavenia (Win + I).
  • Kliknite na možnosť “Systém”.
  • Z menu vyberte “Oznámenia a akcie”.
  • V sekcii “Oznámenia” nájdete presne to, čo hľadáte.
  • Konkrétne ide o možnosť “Navrhnite spôsoby, ako môžem dokončiť nastavenie zariadenia tak, aby sa v ňom Windows využíval na maximum”.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať