9 tipov a trikov ako zrýchliť pomalý počítač

Spomalený počítač, ktorému trvá večnosť kým nabehne, je veľmi nepríjemnou vecou. Obzvlášť v prípade, že ešte nedávno bežal úplne svižne a extrémne dlho teraz treba čakať aj na spustenie bežných programov. Niečo vtedy zjavne nebude úplne v poriadku a patrilo by sa zasiahnuť.

Pomalý počítač je samozrejme možné zrýchliť. Aspoň čiastočne určite áno, no nečakajte žiadne čarovné triky, ktoré z vášho počítača šmahom ruky spravia pomyselného trhača asfaltu. 

Naopak, ide o základné prístupy a princípy, pomocou ktorých je možné dosiahnuť celkom prijateľné výsledky. Vôbec sa nebudem venovať veciam ako je premazávanie systémových registrov či odstránenie ikon z pracovnej plochy. Tie nemajú zmysel a vôbec nestoja za pozornosť.

Zvážte investíciu do SSD

Asi najväčšiu zmenu z pohľadu rýchlosti zapínania operačného systému, ako aj aplikácií, je možné dosiahnuť prechodom na SSD disk. Samozrejme, že to vychádza z predpokladu, že aktuálne vaše zariadenie používa klasický pevný disk (HDD) alebo hybridný disk (SSHD).

Áno, stojí to peniaze, no rozhodne sa to oplatí. Navyše dnes sú už ceny SSD diskov veľmi príjemné a výmena nie je nijak náročná. Ak si na to netrúfate, tak vám určite ochotne pomôže v servise, kde vám budú schopní aj preniesť vaše dáta.

Z pôvodného pevného disku si viete spraviť externý disk, prípadne sa dá používať v kombinácii s novým SSD. Na SSD nainštalujete operačný systém a aplikácie, ktoré musia bežať svižne a pôvodný disk budete používať ako úložisko s väčšou kapacitou. Napríklad pre filmy či hry.

Počítač poriadne vyčistite od prachu

Keď už sa hýbeme v tej hardvérovej oblasti, tak zaujímavý môže byť aj základná údržba. Najmä pri starších notebookoch a počítačoch je niekedy príčinou náhleho poklesu výkonu problém s prehrievaním. 

Dôvodom môže byť nahromadený prach, znížená efektivita teplovodivej pasty či staré ventilátory, ktoré už takpovediac nevládzu. Očistenie od prachu a “prepastovanie” môže priniesť zaujímavé výsledky. 

Samozrejme, za predpokladu, že výkon je znížený kvôli vysokým teplotám komponentov. V každom prípade, takáto údržba nikdy nie je na škodu.

Rozšírenie operačnej pamäte

Väčšia kapacita operačnej pamäte môže zlepšiť výkon zariadenia, no nie je to vždy garantované. Ako teda identifikovať či sa pomalá odozva zariadenia spája práve s nedostatkom RAM? 

Pri bežnom používaní, teda pri úlohách, ktoré obvykle robíte, si otvorte Správcu úloh. V sekcii Výkon nájdete prehľad o vyťažení vašej operačnej pamäte.

Ak je operačná pamäť využívaná nad 70-80% tak môžeme celkom úspešne predpokladať, že rozšírenie operačnej pamäte by malo pomôcť. Pre plynulý používateľský zážitok s Windows 10 je vo všeobecnosti odporúčaných aspoň 8 GB RAM. 

Skontrolujte aplikácie spúšťané pri zapnutí systému

Ak máte počítač plný rôznorodých aplikácií, ktoré sa automaticky zapínajú pri štarte systému a následne bežia na pozadí, tak to asi nebude celkom ideálne. 

Každá spustená aplikácia si totiž môže ukrajovať kúsok z hardvérových možností vášho zariadenia. Preto je dobré sledovať to a podľa možností automaticky spúšťané aplikácie obmedziť len na nutné minimum.

Vo Windows 10 to dokáže spraviť veľmi jednoducho. Vyvolajte Správcu úloh (Ctrl + Shift + Esc) a prekliknite sa na kartu “Spustenie”. Tu nájdete prehľad všetkých aplikácií spúšťaných pri štarte systému aj s možnosťou zakázania tohto správania – tlačidlo “Zakázať”.

Skontrolujte disky bezpečnostným riešením

Za náhlym poklesom výkonu zariadenia sa často skrýva problém so škodlivým kódom, ktorý na pozadí vykonáva záškodnícku činnosť. Preto by ste mali svoje zariadenie chrániť, správať sa zodpovedne a neklikať na každý odkaz, no a pravidelne vykonávať kontrolu diskov.

Vo Windows 10 vám chráni Microsoft Defender, ktorý ponúka aj možnosť hĺbkového offline skenovania. Prípadne môžete siahnuť aj po bezplatnom a efektívnom riešení ESET Online Scanner.

Obmedzte vizuálne efekty

O praktických prínosoch tohto kroku sa dosť polemizuje, no základná myšlienka vychádza z toho, že vypnutím dodatočných grafických efektov predsa musí dôjsť aspoň k čiastočnému odľahčeniu hardvéru. 

  • Otvorte systémové nastavenia (Win + I).
  • Kliknite na položku “Systém”.
  • Z ponuky zvoľte položku “Informácie”.
  • Pod nápisom “Súvisiace informácie” kliknite na odkaz “Systémové informácie”.
  • Následne v ponuke v ľavej časti kliknite na “Rozšírené systémové nastavenia”.
  • Zobrazí sa ponuku “Vlastnosti systému”. 
  • Ak je to potrebné kliknite na sekciu “Spresnenie”.
  • V prvej ponuke “Výkon” kliknite na “Nastavenie…”.
  • Následne zvoľte už len možnosť “Nastaviť s cieľom dosiahnutia najlepšieho výkonu”.
  • Zmenu potvrďte kliknutím na tlačidlo “OK”. 

Ak sa vám po tejto zmene nebude pozdávať vykreslovanie písma, tak sa vráťte do ponuky a začiarknite možnosť “Vyhladzovať okraje zobrazovaného písma”. Ja som to veru musel urobiť.

Odstráňte zbytočné dáta

Ak na disku skladujte kopu dát, ktoré nepotrebujete, tak sa toho proste zbavte. Určite sa chcete vyhnúť zaplnenému disku, pretože to môže systému spôsobovať problémy. 

Treba počítať s určitou rezervou pre systémové procesy, ktoré sa odohrávajú na pozadí, ako aj pre budúce systémové aktualizácie. S miestom na disku preto nechoďte na doraz. 

Súbory môžete vymazať ručne, veľmi dobre sa začína v zložke “Stiahnuté súbory”. Pekných pár GB sa dá uvoľniť tým, že odinštalujete niektorú z hier, ktorej sa už nevenujete. Pri čistení disku od prebytočných súborov si môžete pomôcť aj systémovým nástrojom “Čistenie disku”.

Aktualizujte systém a ovládače

Celkom dobrým prístupom z praxe je pravidelná aktualizácia operačného systému a používaných ovládačov. V obidvoch prípadoch platí, že nové verzie sú vydávané so zámerom odstraňovať chyby a prinášať optimalizácie pre zlepšenie celkového výkonu. 

Samozrejme, že sa do toho netreba hnať. Najmä pri vydaní veľkých aktualizácií pre Windows 10 je dobré počkať, kým inštaláciu neponúkne priamo Windows Update. 

Skontrolujte si plán napájania 

Najmä pri notebookoch môže byť aktivovaný úsporný režim napájania, ktorý je vytvorený tak, aby na úkor výkonu znižoval spotrebu energie. Prípadne môže byť zapnutý priamo režim “Šetrič energie”. 

Aktuálne nastavenia si vo Windows 10 viete overiť kliknutím na symbol batérie v rohu panela úloh. Taktiež sa k nastavenia viete dostať cez ponuku Štart vyhľadaním slova “napájania”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať