Ako spraviť screenshot webovej stránky vo Firefoxe?

Z času na čas môže nastať situácia, kedy potrebujeme vytvoriť snímku webovej stránky. Použiť sa na to dajú štandardné nástroje, ktoré ponúka Windows, no ak ako prehliadač máme Firefox, tak je to celé omnoho jednoduchšie.

Tento webový prehliadač totiž ponúka zabudovaný nástroj na vytváranie screenshotov webových stránok. Funguje skutočne vynikajúco a použiť sa dá na pohodlné vytvorenie obrázku celej webovej stránky alebo jej vybraných častí a prvkov.

Práve vďaka jednoduchému používaniu má zabudovaný nástroj navrch v porovnaní so Skicárom či aplikáciou Výstrižok obrazovky. Napríklad vytvorenie screenshotu celej webovej stránky je vo Firefoxe otázkou troch kliknutí, kdežto pri Skicári by sme sa poriadne vytrápili.

Neviem kedy presne sa zabudovaný nástroj vo Firefoxe objavil, viem však potvrdiť, že od verzie 88.0 sa tu už nachádza. Ide o funkciu zabudovanú priamo v prehliadači, nepotrebujete na to žiaden plugin.

Ako používať nástroj na vytváranie screenshotov vo Firefoxe?

Nejde o nič komplikované, stačí si to trošku osvojiť. Základ vyzerá nasledovne:

  • Otvoríme webovú stránku, ktorej časť alebo celý obsah chceme uložiť vo forme obrázku.
  • Na stránke klikneme na voľné miesto pravým tlačidlom myši pre zobrazenie kontextovej ponuky.
  • Z ponúkaných možností zvolíme “Urobiť snímku obrazovky”.
  • Firefox sa prepne do režimu snímania.
  • V pravom hornom rohu máme na výber 2 tlačidlá -“Uložiť celú stránku” a “Uložiť viditeľnú časť. Ich popis je celkom priamočiary, takže to nejdem rozoberať do detailov. Stačí na jedno z nich kliknúť a následne potvrdiť uloženie snímky stlačením na tlačidlo “Prevziať”.
  • Okrem toho ale máme v režime snímania k dispozícii aj možnosť označovania kurzorom. Vtedy proste stlačením ľavého tlačidla myši a následným ťahom označíme časť stránky, ktorú chceme uložiť vo forme obrázka.
  • Aby toho nebolo málo, ponúkaná je aj možnosť označenia jednotlivých prvkov stránky – obrázky, menu, časti textov a podobne. Robí sa to prostým kliknutím myšou.
  • Dodám ešte, že okrem možnosti priameho stiahnutia označenej časti alebo celej stránky vo forme obrázka, je tu aj ponuka “Kopírovať”. Vtedy sa označená časť uloží do dočasnej schránky a cez klasickú skratku Ctrl + V ju môžete vložiť do iných aplikácií.
  • Najlepšie je priamo na vlastnej koži vyskúšať celý nástroj. Zoznámenie je otázkou nanajvýš niekoľkých minút.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať