Ako z YouTube prehrávať iba zvuk bez videa?

YouTube dnes ponúka neskutočné množstvo obsahu, ktorý je zaujímavý a úplne zadarmo. Od hudby a filmov, cez vzdelávacie videá a podcasty až po rôznorodý obsah od tvorcov z celého sveta.

Človek si k tomu sadne a pozerať môže celý deň. Vždy objaví niečo čo mu v danom momente príde zaujímavé.

Niekedy však chceme nejaké video len počúvať. Napríklad ide o prednášku či podcast, ktoré síce majú aj obraz, no ten nás vôbec nezaujíma pretože nám to celé beží len v pozadí. Obraz sa preto spracováva zbytočne a zbytočne je zaťažovaný hardvér nášho počítača.

YouTube bohužiaľ neponúka možnosť, ktorou by si používateľ mohol jednoducho zvoliť, že prehrávať chce iba zvuk.

Jednou z možností je zníženie kvality obrazu, vďaka čomu dochádza k spracovávaniu menšieho objemu dát, čo predstavuje menšiu záťaž na hardvér aj internetovú linku. Pri tom však môže dosť utrpieť aj kvalita audio zložky.

Doplnok Music Mode for Youtube

Druhou, o niečo lepšou možnosťou, je použitie vhodného rozšírenia. Podobný problém totiž riešili aj ľudia pre vami, preto dnes pre prehliadače ako Google Chrome či Microsoft Edge existuje doplnok Music Mode for Youtube.

Dostupný je priamo cez Internetový obchod Chrome, tak ako všetky ostatné doplnky. Fungovať by mal prakticky vo všetkých populárnych webových prehliadačoch, ktoré sú založené na jadre Chromium.

Doplnok Music Mode for Youtube je celkom zaujímavý. Neblokuje len video stopu, dokáže toho omnoho viac. Napríklad skryje aj náhľady YouTube videí či dokonca zablokuje reklamy.

Video navyše nie je blokované tým, že sa len nezobrazuje. Podľa všetkého sa ani nesťahuje. Otestoval som to pri 4K videu a sťahované boli skutočne miniatúrne objemy dát – pár KB, takže to zjavne funguje tak ako doplnok sľubuje.

Po jeho inštalácii sa vám hneď otvoria nastavenia, v ktorých si zvolíte to, čo preferujete. K nastavenia sa dostanete aj kedykoľvek neskôr. Stačí kliknúť na ikonku “Rozšírenia” v pravom hornom rohu prehliadača, zvoliť Music Mode for Youtube a vybrať “Options”.

Používanie je miestami kostrbaté

Musím povedať, že používanie je dosť kostrbaté. Niekedy pri pokuse o prehranie videa bez obrazu, len so zvukom, YouTube zobrazí chybu a stránku treba opätovne načítať – obnoviť. Niekedy aj opakovane, až kým nabehne prehrávanie.

A niekedy to nefunguje vôbec a musíte zasiahnuť ručne. Moja skúsenosť je taká, že najlepšie je video spustiť normálne a plugin aktivovať až potom – kliknutím na ikonu noty.

Tvorca uvádza, že problém podľa všetkého spôsobuje mechanizmus akým YouTube vkladá reklamy pred videá. Na riešení pracuje, no či a kedy sa mu to podarí je otázne.

Čiže moje odporúčanie je také, aby ste v nastaveniach pluginu normálne vypli blokovanie videa, spustili video, podľa potreby preskočili reklamy a následne povolili blokovanie obrazu kliknutím na spomínanú ikonu noty.

Vzhľadom na toto správanie je Music Mode for Youtube vhodný skôr na prehrávanie dlhých videí typu podcast, prednáška, film atď.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať