prechod na Windows 10

Ako zistiť Product Key Windows 10 alebo starších verzií?

Okrem toho, že licenčný kód Product Key pre Windows tradične zadávame pri inštalácii systému, občas príde čas, kedy ho potrebujete zistiť. Systém síce máme aktivovaný, no kľúč nepoznáme alebo ho nevieme dohľadať.

Napríklad sa chystávame zariadenie kompletne preinštalovať a chceme mať istotu, že všetko prebehne hladko, a to vrátane následnej aktivácie. Prípadne používaný kód Product Key hľadáme z dôvodu prenosu licencie z jedného zariadenia na druhé.

Našťastie sa používaný licenčný kód v operačných systémoch Windows dá zistiť pomerne jednoducho. A ak nefunguje jedna možnosť, zvykne poslúžiť tá druhá. Takže nemusíme hneď kupovať ďalšiu licenciu pre Windows.

V prípade Windows 10 navyše môžeme fungovať aj úplne bez licencie, no výmenou za otravný vodoznak a obmedzené prispôsobenie vzhľadu. Dá sa s tým žiť úplne v pohode, no na druhú stranu, kľúče je dnes možné kúpiť aj veľmi lacno.

Alebo dokonca pre aktiváciu Windows 10 môžeme zúžitkovať starý kľúč z nepoužívaných Windows 7 alebo Windows 8. Aj táto možnosť stále funguje.

Príkazový riadok – pre OEM verzie

Táto jednoduchá metóda by mala fungovať pri zariadeniach, ktoré boli od výrobcu dodané rovno s aktivovaným operačným systémom Windows 8 alebo Windows 10.

  • Cez ponuku Štart vyhľadáme a spustíme Windows PowerShell.
  • Zadáme a potvrdíme príkaz:
  • (Get-WmiObject -query ‘select * from SoftwareLicensingService’).OA3xOriginalProductKey
  • Výsledkom by mal byť používaný licenčný kľúč pre náš systém.

Alternatívne je rovnakým spôsobom možné využiť starý dobrý príkazový riadok.

  • Cez ponuku Štart vyhľadáme a ako správca spustíme Príkazový riadok (cmd.exe).
  • Zadáme a potvrdíme príkaz:
  • wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey
  • Zobraziť by sa mal Product Key, ktorý je používaný v našom zariadení.

Ak tieto metódy nefungujú, tak pomôžu špecializované bezplatné aplikácie.

Windows Product Key Viewer

Na zistenie používaného licenčného kľúča Product Key je možné použiť aj jednoduchý nástroj s názvom Windows Product Key Viewer.

Ide o bezplatnú aplikáciu, ktorej úlohou je zistenie a zobrazenie kľúča Product Key, pomocou ktorého je Windows 10 aktivovaný na danom zariadení.

Aplikáciu mám otestovanú práve v súvislosti s Windows 10, no fungovať by snáď mohla aj na predošlých verziách.

Používa sa jednoducho. Stačí stiahnuť, nainštalovať a spustiť. Okamžite po spustení totiž zobrazí hľadaný licenčný kľúč. Ten si následne môžete odpísať, skopírovať alebo uložiť pomocou snímky obrazovky.

NirSoft ProduKey

NirSoft ProduKey je asi najznámejšia aplikácia vytvorená za účelom načítania používaného produktového kľúča zo systémov Windows. Funguje pre Windows 10/8/7/Vista.

Opäť ide o veľmi jednoduchý program, ktorý stačí zapnúť.

Hneď zobrazí identifikované licenčné kľúče pre operačný systém a ďalšie aktivované produkty – napríklad Microsoft Office.

1 comment
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať