Nemôžem sa dovolať na číslo. Toto sú možné dôvody

  • Je to veľmi nepríjemné. S niekým sa potrebujem spojiť.
  • Napriek všetkým snahám to ale akosi nefunguje.
  • Nemôžem sa dovolať na číslo. Čo môže byť vo veci?

Smartfóny nám umožňujú byť v prakticky neustálom kontakte so svojimi známymi, kolegami či rodinou. Nosíme ich prakticky stále so sebou a na dosah ruky ich máme aj doma. Telefón stačí zobrať do ruky a na pár ťuknutí vieme zavolať komukoľvek na celom svetom. Zvykli sme si, že je to pohodlné a extrémne jednoduché. Niekedy ale môže nastať prekvapivá situácia.

Na telefónne číslo sa nevieme dovolať. Nech robíme, čo robíme, tak to končí neúspechom. Čo môže byť vo veci? Poďme sa pozrieť na základné dôvody, ktoré môžu byť v pozadí toho, že sa nedá dovolať na číslo.

Blokované číslo

Človek, ktorému sa snažíte dovolať si z nejakého dôvodu vaše číslo pridal medzi blokované. Stať sa to samozrejme mohlo aj náhodou. Hral sa s telefónom a klikol kam nemal alebo nainštaloval aplikáciu, ktorá proti SPAM hovorom bojuje až príliš agresívne.

Dostali ste sa takpovediac na čiernu listinu a jeho telefón vás bude ignorovať. V takomto prípade síce existuje niekoľko možností ako sa dovolať, no úspech je prinajmenšom otázny.

Voláte zo skrytého čísla

Možno si to ani neuvedomujete alebo ste len menili niečo v nastaveniach, no výsledkom je to, že ste si nastavili skryté číslo. Namiesto toho, aby sa volanej strane na displeji zobrazilo vaše číslo tu svieti informácia “Skryté číslo”. To niekto z princípu automaticky nezdvíha. Môže byť aj horšie.

V nastaveniach hovorov má zvolené blokovanie hovorov zo skrytých čísel. V takom prípade to opäť končí tým, že skúšam, skúšam, no nemôžem sa dovolať na číslo. Riešením je vypnutie skrývania vášho čísla. To obvykle nájdete v nastaveniach aplikácie “Telefón – Telefónne účty – Ďalšie nastavenia – ID volajúceho”.

Výpadok na strane operátora

Našťastie sa to nestáva príliš často, a v momente kedy k tomu dôjde, sú toto obvykle plné médiá. Mobilný operátor môže mať technické problémy. Na strane mňa, ako bežného zákazníka, sa to prejavuje tak hoci robím všetko ako obvykle, nemôžem sa dovolať na číslo.

V tomto prípade treba pozrieť profily operátorov na sociálnych sieťach alebo pozrieť niektoré z väčších online spravodajstiev, či náhodou nespomínajú výpadok. Skoro sa to nedá prehliadnuť, pretože titulky takýchto správ sú bombastické – POZOR! TENTO operátor má veľký výpadok…. A podobne.

Ak sa niečo také skutočne deje, tak sa nedá robiť nič iné, než len čakať, kým to nevyrieši. Operátori zvyknúť mať informácie o poruchách a výpadkoch zverejnené u seba na webe – napríklad Orange tu.

Nesprávny formát čísla

Toto sa mi stalo už niekoľkokrát. Naposledy pri zmene telefónu za novší model. Preniesol som si všetky dáta, vrátane kontaktov. Niečo ale zjavne neprebehlo úplne správne. V aplikácii Kontakty som mal niektoré kontakty zdvojené. Rovnaký názov a zdanlivo aj rovnaké číslo.

Háčik bol v tom, že pri jednom z nich mi na začiatku pred predvoľbou 421 chýbal symbol +. A na toto číslo sa mi nedalo dovolať. Uvedomil som si to až po niekoľkých pokusoch. Stať vám to môže aj pri kopírovaní čísla – jednoducho neoznačíte to šibalské +. Alebo inú časť potrebnej predvoľby.

Problém so smartfónom

Dôvodom prečo sa nemôžete dovolať na nejaké číslo môžu byť aj problémy so smartfónom. Akékoľvek technické. Alebo je to pomerne jednoduché a telefón sa nedokázal pripojiť do siete vášho mobilného operátora. V takom prípade sa nebudete schopní dovolať na žiadne telefónne číslo.

Problém so smartfónom ale môže mať aj človek na druhej strane. Ten o tom možno ani nevie a riešiť to začne až v momente, kedy mu niekto povie alebo napíše: nemôžem sa dovolať na číslo, ktoré si mi dal.

Najjednoduchším riešením je prosté vypnutie a zapnutie smartfónu, ktoré môžete poznať aj po slovíčkom reštartovanie smartfónu. Teraz nemám na mysli obnovenie továrenských nastavaní ale fakt len vypnutie a zapnutie.

Ďalšou možnosťou je otvorenie nastavení a prejdenie do sekcie SIM karty a mobilné siete. Prípadne to môže byť aj pod mierne odlišným názvom ako napríklad Pripojenia – Mobilné siete a podobne. Nech už sa daná sekcia volá akokoľvek, myšlienka je rovnaká. Chcete overiť, či sme správne pripojení do mobilnej siete operátora. Typicky ide o možnosť “Vybrať sieť automaticky”.

Ak sa vám zdá, že niečo nefunguje, tak ju môžete deaktivovať a znova zapnúť. Prípadne môžete zvoliť možnosť “Vybrať ručne”, kde v prehľade dostupných mobilných operátorov kliknete na toho svojho.

Vypnutý smartfón

Protistrana môže mať z nejakého dôvodu vypnutý smartfón, a tak sa pri snahe o zavolanie dozvedáte, že volaný účastník momentálne nie je dostupný. Dôvodov môže byť samozrejme viacero. Od vybitej batérie, cez náhodné vypnutie až po zlé pokrytie mobilnou sieťou, hoci to sa dnes stáva už len vo veľmi odľahlých oblastiach.

Presmerovanie na neplatné číslo

Nastať môže aj situácia, že protistrana má nastavené presmerovanie hovorov na neexistujúce telefónne číslo. Buď došlo k chybe pri jeho zadávaní alebo bolo číslo po čase zrušené, no človek si to ani neuvedomil.

Číslo už nie je platné

Jednou z možností prečo sa nedá dovolať na číslo môže byť to, že jednoducho už nie je platné. Napríklad vtedy, ak sa s niekým chcete spojiť po veľmi dlhej dobe. Zmenil operátora, zmenil číslo, a tak sa na to pôvodné už neviete dovolať.

Druhým prípadom sú rôzne podvody, ktoré zneužívajú telefónne čísla. Možno sa vám to už aj stalo. Našli ste neprijatý hovor od pre vás neznámeho čísla. Bolo to len pár minút dozadu, no napriek tomu pokus o vytočenie skončí neúspechom.

Dané telefónne číslo mohlo byť využívané na podvodné kampane a po identifikácii zo strany telekomunikačných operátorov alebo úradov bolo zaradené medzi podozrivé čísla a plošne zablokované. Alebo ide o telemarketingové číslo, na ktoré sa nedá spätne zavolať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať
messenger bez facebooku

Ako vymazať Facebook z mobilu?

Ak dospejete k rozhodnutiu, že svoj čas viete využívať omnoho lepšie, tak na rad prichádza otázka ako vymazať Facebook z mobilu. Jednoducho.