Chrome a Edge – rovnaké základy, rovnaká rivalita

To, že nový Microsoft Edge a Google Chrome vyrastajú na rovnakých základoch, neznamená, že si dvojica technologických gigantov odpustí konkurenčný boj.

Situácia, v ktorej sa teraz nachádzame, je prinajmenšom zaujímavá. Vývojári z radov Microsoftu a Google si v zdrojových kódoch projektu Chromium s nadšením odovzdávajú myšlienky a nápady, no zároveň obidve strany chcú do svojho tábora stiahnuť čo najviac zákazníkov.

Úprimne si musíme povedať, že ide o nerovný boj, v ktorom má Google poriadne navrch. Microsoftu sa síce konečne podarilo priniesť skutočne vydarený webový prehliadač, no roky kedy spal na vavrínoch sa nedajú zrazu zmazať šmahom čarovného prútika. Tak svet bohužiaľ nefunguje. Nikto nikomu nič nedaruje, a ak si chce Microsoft získať používateľov konkurenčného tábora, tak im na to musí ponúknuť pádny dôvod.

Osobne si nemyslím, že je to aktuálne možné. Napriek všetkým snahám na to Edge jednoducho nemá. Neberte ma zle, ide o vydarený prehliadač, no chýba mu dostatočný šmrnc na to, aby používateľov dokázal popudiť k zmene. Chtiac-nechtiac, Microsoft ešte musí poriadne zamakať.

Veľmi pozitívne hodnotím fakt, že svojim zákazníkom načúva, a práve na základe ich spätnej odozvy pripravuje vylepšenia, no jedna vec je používateľa udržať, a úplne inou je donútiť ho obrátiť kabát.

Navyše treba myslieť na to, že Microsoft beží za niekým, kto má na trhu roky dominantnú pozíciu, a napriek tomu sa stále snaží hýbať vpred. Konkurencia je proste dravá. V momente, kedy sa prestanete posúvať vpred, podpíšete si rozsudok smrti.

Ak chce Microsoft uspieť a obnoviť časy svojej niekdajšej webovej slávy, musí nabrať neskutočnú hybnosť a všetkým vytrieť zrak. Šance na to má solídne, no keď si zoberieme aktuálny vývoj, tak o prípadnom úspechu môžeme polemizovať.

Takto nejako vnímam aktuálnu situáciu. Preto sa ani extra nepozastavujem nad krokmi, ktoré Google podnikol v ostatných dňoch. Považujem ich za štandardnú súčasť konkurenčného boja. Či zdravého konkurenčného boja, o tom by sme opäť mohli polemizovať.

TIP: Microsoft Edge obsahuje skrytú hru. Ako ju zapnúť?

Zlý, zlý Edge

V skratke, Google začal vo svojom obchode “Internetový obchod Chrome” používateľov prehliadača Microsoft Edge vystríhať pred inštaláciou rozšírení. Upozornil na to portál WindowsLatest.

Vraj to môže predstavovať bezpečnostné riziko a najrozumnejšie bude prejsť na Chrome. To, že obidva prehliadače stoja na rovnakých nohách akosi opomína… Navyše problémom je len Edge. Prehliadače ako Brave alebo Opera obchodom prejdú bez varovania.

Google si cez skripty proste overí, z akého prehliadača používateľ do obchodu prichádza, a ak je to náhodou Edge, tak zrazu máme problém – zobrazí sa upozornenie. Dôležité je povedať, že nedochádza k žiadnemu blokovaniu inštalácií alebo niečomu podobnému. Zobrazí sa len upozornenie, no už to samotné môže stačiť na to, aby to používateľom do hlavy nasadilo chrobáka.

Google pri konfrontácii argumentoval tým, že Edge sa nachádza v testovacej verzii a upozornenia sa zobrazovali len a len kvôli tomu. Nepomohlo to otáznik nad situáciou visí naďalej. Najmä preto, že svoje tvrdenia o nič relevantné neopiera.

Nejde ani o ojedinelý prípad. V prakticky každej prominentnej službe od Google sa pri prístupe z Microsoft Edge zobrazí informácia o vhodnosti prechodu na Chrome.

Či už ide o Prekladač Google, Správy Google, vyhľadávač Google alebo Google Docs, informácia na náhodných návštevníkov vybehla. V tomto prípade sa prechodom na Chrome používateľ vraj vyhne “otravným reklamám a získa zvýšenú ochranu proti malvéru na webe”. Opäť má ísť o “reklamy” cielené priamo na používateľov prehliadača Microsoft Edge. V iných prehliadačoch sa totiž nezobrazujú.

Microsoft nie je neviniatkom

No pozor! Nejde len o jednostranné snahy. Microsoft v tom vonkoncom nie je nevinne. Ak si napríklad do Bingu zadáte vyhľadať výraz “Chrome” hneď v úvode na vás vybehne informácia o skvelom prehliadači Microsoft Edge. Svoj vlastný prehliadač odporúča aj v operačnom systéme Windows 10, napríklad priamo v ponuke Štart.

Ak sa odpútame od sveta webových prehliadačov, tak pri rivalite Google vs Microsoft mám čerstvo na pamäti situáciu okolo firemných používateľov Office 365.

Aby som zhrnul: Každý bojuje za svojho šampióna…

Doplnené 30.3.2020

Približne v polovici marca Chrome Web Store prestal varovať pred inštaláciou rozšírení v Microsoft Edge. Upozornil na to portál BleepingComputer.

Google vzniknutú situáciu vysvetlil tým, že prehliadač Microsoftu nepoužíval ochranu Safe Browsing Feature. Namiesto toho mal vlastné ochranné riešenie SmartScreen, ktoré nebolo správne identifikované.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať