Messenger Lite

Messenger Lite: Čo by ste mali vedieť

Klasickú komunikačnú aplikáciu Messenger od Facebooku budete poznať asi veľmi dobre. Dokonca je veľmi pravdepodobné, že ju dokonca máte nainštalovanú vo svojom smartfóne a pravidelne ju používate. Je veľmi populárna, a teda dobre známa.

O dosť menej ľudí už ale vie, že Facebook ponúka aj aplikáciu Messenger Lite. O čo vlastne ide? Nuž, ako naznačuje aj samotný názov, Messenger Lite je odľahčenou verziou komunikačnej aplikácie Messenger. Práve prívlastok Lite poukazuje na to, že pred nami stojí “zoštíhlený” súrodenec.

Táto aplikácia je pritom dostupná už od roku 2016, takže v žiadnom prípade nejde o nejakú horúcu novinku. Akurát klasický, neosekaný, Messenger získal viac pozornosti. Messenger Lite je teda odľahčenou verziou známej komunikačnej aplikácie, ktorý je primárne určený pre používateľov menej výkonných smartfónov alebo pomalším internetovým pripojením. Práve to bol primárny dôvod prečo táto verzia vlastne vznikla.

Messenger Lite
Neaktualizovaný popis uvádza, že aplikácii má menej ako 1 MB. V Obchode Play ale svieti aktuálna hodnota 10 MB.

V základe ide prakticky o totožnú aplikáciu, ktorá v obidvoch prípadoch slúži na komunikáciu s priateľmi z Facebooku. Je rovnako bezplatná, prihlasujete sa rovnakým používateľským účtom, plní rovnaký účel, no napriek tomu je v niečom iná. Má omnoho jednoduchšie používateľské rozhranie, čo vďaka čomu sa načítava rýchlejšie, má menšie nároky na hardvérový výkon smartfónu a dokonca má spotrebovávať aj menej dát.

Pre predstavu, pri inštalácii z Obchodu Play, kde je normálne dostupná, sa mi sťahovalo menej než 10 MB dát. Myslím, bolo to bolo kolo 9,89 MB. Stiahnutie a inštalácia prebehli tak rýchlo, že to bol len záblesk. Z úložiska si po inštalácii ukrojila 48,47 MB. Pre porovnanie, pri inštalácii klasickej verzie Messenger sa sťahovalo 47,5 MB a po inštalácii aplikácia zaberala 212 MB. Už tu vidno značný rozdiel.

Samozrejme, že to nie je len tak. Tento rozdiel sa niekde musí prejaviť. A to je práve vizuálne jednoduchšie rozhranie Lite verzie, ako aj skutočnosť, že v nej chýbajú niektoré pokročilejšie funkcie. Čo som si narýchlo všimol, tak ide napríklad o chýbajúcu podporu šifrovaných chatov a miznúcich správ. Nenájdeme tu príbehy, farebné motívy, GIFy, nástroje pre úpravu fotiek či vyhľadávanie v chate.

Na druhú stranu, textový, hlasový aj video chat sú tu normálne prítomné v očakávanom rozsahu. Inak povedané, rovnaké ako v klasickej aplikácii. Môžete posielať súbory, fotky, videá aj základné smajlíky. Vidíte či sú ľudia online, podporovaný je skupinový chat. Všetky základné funkcie potrebné pre komunikáciu tu nájdete. Obrovskou výhodou je to, že aplikácia je bleskurýchla.

Vľavo možnosti pre chat vo verzii Lite. Vpravo v klasickej verzii.

Obidve verzie aplikácie dokážu fungovať bok po boku. Inak povedané, v smartfóne ich môžete mať nainštalované súčasne. To je skvelé, pretože to dáva šancu pre pohodlné vyskúšanie odľahčenej verzie. Proste si ju nainštalujete a ak zistíte, že vám nevyhovuje, tak ju len vymažete a používate klasický Messenger. Nič nestratíte.

Ešte jedna vec. Facebook, respektíve dnes už “spoločnosť Meta”, priamo v popise aplikácie uvádza, že využíva menej mobilných dát. Toto vyjadrenie som neoveroval, no je možné, že to tak skutočne je. Vychádzam z toho, že aplikácia je osekaná o mnoho rôznych funkcií, ktoré teda nevytvárajú žiaden dátový prenos. Ďalšou vecou je to, že aktualizácie aplikácie by mali byť rádovo menšie. Aký je veľký je ale reálny rozdiel len pri posielaní klasických textových správ si netrúfam ani len odhadnúť.

1 comment
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať