Čo je interné úložisko?

Pri návodoch, tipoch či popise smartfónov, tabletov alebo počítačov sa môžete úplne bežne stretnúť s označením interné úložisko. Najčastejšie sa s tým nesie aj informácia o veľkosti tohto interného úložiska. O čo ale vlastne ide? Nemusíte sa báť, nejde o nič komplikované, čo by vyžadovalo rozsiahle technologické povedomie.

Čo je interné úložisko?

Pod označením interné alebo vnútorné úložisko sa neskrýva nič iné ako pamäť zariadenia, do ktorej sa ukladajú informácie pre dlhodobé používanie, ktoré sú zachované aj po vypnutí zariadenia. Inak povedané, je to trvalé úložisko, ktoré je zabudované v zariadení.

Ide o čipy, pevné disky a podobne, na ktoré sú ukladané súbory pre prakticky trvalé uchovanie. V prípade mobilov a tabletov sa zvykne hovoriť o internom úložisku, teda o tom, ktoré je priamou súčasťou výbavy zariadenia, a o takzvanom rozšíriteľnom úložisku, čo je v tomto prípade pamäťová karta.

Interné úložisko je priamou súčasťou zariadenia. Opakom je externé úložisko, ktoré je dostupné len v prípade, že ho k zariadeniu pripojíme. Typickým príkladom externého úložiska je externý disk a USB kľúče.

Aspoň takto vyzerá najčastejšie to, čo sa myslí pod označením interné úložisko. V absolútne drvivom počte prípadom sa pod označením interné úložisko skrýva pamäť zariadenia (disk), kam si ukladáme svoje súbory. Informácia, že máme smartfón s interným úložiskom o veľkosti 128 GB znamená, že používateľ má k dispozícii 128 GB disk, kam si môže uložiť fotky, videá, aplikácie, hry, proste všetky svoje dáta.

Ak by sa na to pozreli z trochu technickejšiemu pohľadu, tak sa, hlavne pri operačnom systéme Android môžeme stretnúť s trochu iným vysvetlením. Súvisí to s fungovaním operačného systému a ochranou kriticky dôležitých dát.

V tomto prípade je ako interné úložisko označená vyhradená časť pamäte (disku), ku ktorej používateľ nemá prístup a uložené sú tu napríklad systémové súbory. Ako externé úložisko je pri tomto pohľade označená časť pamäte, ku ktorej má používateľ voľný prístup. V našich končinách sa v tomto kontexte zvykne hovoriť aj o systémovo vyhradenej či rezervovanej pamäti, prípadne aj o systémovej oblasti.

Ako ale píšem vyššie, v 99% prípadov sa ako interné úložisko alebo interný úložný priestor označuje HDD, SSD či flash pamäť, ktorá je trvalou súčasťou zariadenia. Teda priestor kam ukladáte svoje dáta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako na zdieľanie polohy cez Messenger?

Zdieľanie polohy cez Messenger môže byť veľmi užitočné, netreba ale zabúdať na otázku bezpečnosti. Používanie tejto funkcie je jednoduché.