Dnešné smartfóny toho dokážu skutočne veľa. Ide prakticky o svet nespútaných možností, ktorý však začne byť značne limitovaný v prípade, že nemáte prístup na internet. Práve mobilné dáta otvárajú smartfónom dvere do sveta neobmedzených možností. Bez prístupu na internet to jednoducho nie je ono, no a Wi-Fi nie je vždy po ruke.
Mobilné dáta sú jednoducho super, no ich problémom je to, že niečo stoja. Operátori ponúkajú množstvo rozličných dátových balíkov a spravidla platí jednoduchá matematika, že čím viac GB dát máte k dispozícii, tým viac sa to prejaví na vašej mesačnej faktúre.
Áno, samozrejme, že nejde o priamu úmeru, no stále sa nachádzame v situácii, kedy si človek poriadne premyslí, koľko GB mobilných dát sa mu vlastne oplatí platiť. Akýmsi základom sa dnes stal balíček 1 GB mobilných dát. Preto sa pokúsim zodpovedať jasnú otázku koľko vydrží 1 GB dát?
Odpoveď na túto otázku nie je vôbec taká jednoduchá, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Každý z nás totiž mobilné dáta využíva trochu iným spôsobom. Niekto každý deň potrebuje prístup k aktuálnym novinkám, iný si potrpí na prezeranie sociálnych sietí, ďalší zase potrebuje neustály prístup k e-mailom a komunikačným aplikáciám.
V reálnom živote je to poriadny mix a každý z načrtnutých úkonov sa na dátovej spotrebe podpíše iným spôsobom. To koľko vydrží 1 GB dát je preto priamo závislé od používateľského správania.
Teoretický pohľad cez približné čísla
Ak by sme si chceli spraviť približnú predstavu koľko vydrží 1 GB dát, tak potrebujeme vedieť, koľko dát vlastne v priemere spotrebujú jednotlivé úkony. Nie vždy je to úplne exaktná veda, no orientačné čísla často zvyknú byť blízke realite. Poďme sa pozrieť na niekoľko príkladov.
- 1GB dát, to je približne 200 pesničiek vo formáte MP3.
- 1 hodina streamovania hudby z aplikácie Spotify spotrebuje v priemere 43 až 72 MB dát. To platí pre kvalitu prehrávania Normal (96 kbps) a High (160 kbps). Ak by sa pustili do prehrávanie hudby v najvyššej kvalite tak sme na 144 MB za hodinu. 1 GB dát sa teda dá veľmi ľahko minúť za 20 hodín počúvania hudby cez Spotify.
- Chceli by ste na mobile pozerať Netflix? Pri 1 GB balíčku mobilných dát si nechajte zájsť chuť. 1 hodina sledovania videa v SD kvalite sa pretaví na približne 700 MB spotrebe dát. To znamená, že po asi 90 minútach je fuč celý mesačný objem dát.
- Najlepšie sú na tom jednoduché textové správy, napríklad cez Messenger. Samozrejme, že bez GIFov, fotiek, nálepiek a podobne. Proste čistý text. V tomto prípade sa máme pohybovať niekde na úrovni 50 KB na jednu správu. Do úvahy ale treba brat aj načítanie prijatých správ a obnovovanie chatov.
- Navigácia Google Mapy má mať približnú spotrebu 10 až 20 MB za hodinu.
- Pri prehrávaní videí z YouTube je najdôležitejšia kvalita. Ak zvolíme 144p, čo môže byť až nepozerateľné, tak sme niekde na úrovni 60 až 90 MB za hodinu prehrávania. Pri klasických 360p je to 300 až 450 MB za hodinu prehrávania, no a pri 720p (HD) sme na 1,2 až 2,7 GB za hodinu. YouTube vie byť poriadne zradný.
- Nahrávanie a sťahovanie fotiek tiež dokáže ukrojiť poriadne kusisko dát. Veľkosť priemernej fotky z mobilu dosahuje bežne 5 až 6 MB. 200 fotiek a dáta sú fuč.
- A čo taký Instagram? Ten veru vie byť poriadnym žrútom. Hodina prehliadania príspevkov môže v priemere spotrebovať 100 až 500 MB dát. Nemôžme sa tomu čudovať. Je to sociálna sieť zameraná na fotografie a krátke videá. Čím viac toho pozriete a načítate, tým viac dát miniete. Obľúbený TikTok je na tom ešte horšie.
- Aj webové stránky sú dnes plné obrázkov a multimédií, ktoré pomáhajú dotvárať príbeh. 3 až 10 MB na stránku preto nie je ničím výnimočným.
Podľa prieskumu spoločnosti Ericsson z júna 2021 priemerný používateľ smartfónu mesačne prenesie niečo viac než 10 GB dát.
Osobne som zvykol využívať denný balíček od O2, čo bývalo je 250 MB mobilných dát za 50 centov. Používal som to na cestách, kedy som potreboval zostať v spojení cez Messenger a Slack, pozeral som e-maily a trochu surfoval po internete. Výsledkom bolo to, že som dáta bol schopný minúť v priebehu niekoľkých hodín.
Tu je zase druhý prípad. Známy chcel dátový balíček na to, aby bol neustále zastihnuteľný na Messengeri a Discorde. V drvivej väčšine prípadov využíva Wi-Fi, no keď sa presúva do kancelárie alebo je všeobecne v pohybe, tak potrebuje mobilné dáta. Tie v núdzovej situácii používa aj na vytvorenie hotstopu. Na začiatok zvolil práve 1 GB dát, a ako sa ukázalo, zatiaľ mu to stačí.
Koľko vydrží 1 GB dát v praxi?
Nebudeme si klamať. 1 GB dát v dnešnom svete nie je zas tak veľa, aby si človek mohol vyskakovať. Kedysi nám bohato mohlo stačiť aj 250 MB, dnes sa musíme krotiť aj pri spomínanom 1 GB. S postupom času pribudli nové možnosti. Dnes tu máme sociálne siete, aplikácie pre okamžité posielanie správ a videohovory, sťahovanie súborov priamo do smartfónov, zálohovanie dát do cloudu či pravidelné aktualizovanie aplikácií a Androidu.
1 GB dát preto na papieri môže vyzerať ako hodný kusisko dát, no keď sa pustíte do jeho využívania, razom zistíte, že zas tak veľa tých dát vlastne nie je. 1 GB dát mesačne je vhodný pre človeka, ktorý potrebuje byť neustále v kontakte, pravidelne zvykne vyhľadávať veci online a zľahka si prezerá sociálne siete. Na bezprizorné skrolovanie po Instagrame to skutočne nie je dosť, no na občasnú návštevu Facebooku a prebehnutie nástenky to stačí.
Najväčším žrútom mobilných dát sú pochopiteľné multimédiá. Typickým príkladom je prezeranie videí na YouTube, kde je celkom zjavné, že táto aktivita sa negatívne prejaví na objeme voľných dát. Sociálna sieť typu Instagram je v tomto ohľade omnoho zradnejšia. Človeku sa totiž zdá, že tu zavíta len na chvíľku, no nakoľko je to celé o fotografiách a krátkych videách, tak “žere” poriadne veľa dát.
Pri 1 GB mobilných dát si proste musíte dať pozor na to, čo vlastne na smartfóne robíte. Automatická aktualizácia aplikácií musí ísť automaticky von z hry. Vašim priateľom sa stanú režimy pre nižšiu spotrebu dát, ktoré nájdete typicky vo webových prehliadačoch. Pozeranie videí na YouTube bude sviatkom, no a veľmi si neužijete ani streamovanie hudby cez Spotify. 1 GB dát je skutočne skôr na to, aby ste stále boli k dispozícii cez komunikačné aplikácie ako Messenger a mohli pohodlne pracovať s e-mailom a vyhľadávaním informácií online.
Koľko vydrží 1 GB dát? Zjednodušene? Mesiac. Ak si uvedomíte s čím vlastne pracujete, budete využívať Wi-Fi vždy kedy to bude možné a nepustíte sa do nespútaného prehrávania videí na YouTube či nekonečného prehliadania Instagramu. Na nenáročné používanie, kedy je vašou hlavnou požiadavkou mať neustály prístup na internete pre posielanie správ, občasných fotiek a hľadanie informácií, ten 1 GB dát mesačne bude stačiť.
A ak nie? No tak potom si objem mobilných dát pre ďalší mesiac navýšite. Alebo sa trošku uskromníte. Voľba je vždy na vás…