Kontrola spotreby dát vo Windows 10: Overte si, koľko ste toho stiahli tento mesiac

Mať aspoň základnú predstavu o tom, koľko dát prenesiete každý mesiac sa určite hodí. A to nielen v prípade, že používate internetové pripojenie s obmedzenými dátami či mobilný hotspot, ktorý vám ukrajuje z dátového paušálu.

To, že vaše zariadenie zrazu začne prenášať obrovské objemy dát, zatiaľ čo nevykonávate žiadnu aktivitu, ktorá by tomu mohla zodpovedať, môže byť varovným signalóm. 

Niečo vtedy asi nebude tak úplne v poriadku. Nemusí ísť hneď o malvér, napríklad sa môže sťahovať aktualizácia pre hru či samotný Window, no určite by ste mali vedieť o svojich dátových prenosoch.

Sledovanie spotreby internetových dát v prípade Windows 10 nevyžaduje žiadne krkolomné postupy či inštaláciu špeciálnej aplikácie. Všetko, čo na to potrebuje, nájdete priamo v systémových nastaveniach.

Priamo tam sa dozviete informáciu o svojej spotrebe dát v aktuálnom mesiaci. Navyše, ak máte pripojenie s limitovaným objemom dát, môžete si tu nastaviť aj dátový limit. Systém vás potom vopred upozorní, keď sa vaša spotreba priblíži k hraničnej úrovni.

To nie je všetko, čo sekcie “Spotreba dát” dokáže. Okrem celkového objemu prenesených dát sa tu dozviete aj to, ktoré aplikácie sa na tom podielali. Nájdete tu napríklad údaj, koľko GB ste presurfovali cez Google Chrome alebo iný obľúbený prehliadač.

Nejde o žiadne pokročilú štatistiku. Zobrazujú sa tu dáta prenesené za posledných 30 dní. Dátové balíčky sa obnovujú každý mesiac, takže takéto sledované obdobie je úplne postačujúce. Na druhú stranu, pri nastavovaní dátového limitu máte možnosť zvoliť aj dlhšie časové obdobie, takže by sa dalo povedať, že to celé má svoje muchy.

Treba počítať aj s tým, že objem prenesených dát sa môže jemne líšiť s tým, čo vykáže váš internetový prevádzkovateľ. Pri nastavovaní limitu na to myslite a radšej počítajte s rezervou. Povedzme, konzervatívnych 5 až 10%.

Ako si vo Windows 10 skontrolovať spotrebu dát?

Windows 10 údaje o objeme prenesených dát ukladá automaticky, takže nemusíte nič nastavovať. Opäť ale pripomínam, že ide o jednoduchú štatistiku.

 • Otvoríme si systémové nastavenia. Napríklad skratkou Win + I.
 • Klikneme na sekciu “Sieť a internet”.
 • Dostaneme sa do prehľadu “Stav”, kde okamžite vidíme internetové pripojenie a objem prenesených dát za 30 dní.
 • Kliknutím na tlačidlo “Spotreba dát” sa dostane k podrobnejších informáciám.
 • Konkrétne k prehľadu toho, koľko dát spotrebovali jednotlivé aplikácie.

Ak používate niektorú zo starších verzií Windows 10, tak spomínané informácie nájdete v samostatnej sekcie “Spotreba dát”, nie v sekcii “Stav”. 

Ako vo Windows 10 nastaviť dátový limit?

Nastavenie dátového limitu je dobrou pomôckou. Akonáhle sa priblížite k limitu, systém vás na to s dodatočným predstihom upozorní. Nastaviť si viete aj dátum, kedy sa limit resetuje – väčšinou prvý deň mesiaca.

 • Otvoríme si systémové nastavenia. Napríklad skratkou Win + I.
 • Klikneme na sekciu “Sieť a internet”.
 • Dostaneme sa do prehľadu “Stav”, kde okamžite vidíme internetové pripojenie.
 • Klikneme na tlačidlo “Spotreba dát”, aby sme sa dostali do novej sekcie.
 • Pod nápisom “Dátový limit” sa tu nachádza tlačidlo “Zadať limit”.
 • Klikneme naň a vyplníme nastavenie dátového limitu.
 • Sekcia nám potom bude názorne zobrazovať aktuálne využitie a počet zostávajúcich dní.

Ak používate niektorú zo starších verzií Windows 10, tak spomínané informácie nájdete v samostatnej sekcie “Spotreba dát”, nie v sekcii “Stav”. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať
Ako zmeniť PNG na JPG

Ako zmeniť PNG na JPG za pár sekúnd

Na prvý pohľad by človek možno chcel siahnuť po nejakej aplikácii na úpravu obrázkov ako je napríklad Photoshop, no vôbec to nie je nutné.