Tieto služby a produkty Microsoft zrušil v roku 2019

Rok 2019 so sebou priniesol kopu zaujímavých noviniek a odhalení pripravovaných produktov, no zároveň sme sa s niektorými známymi produktami z dielne Microsoftu museli rozlúčiť. Niektoré lúčenia boli bolestné, iné sa nás prakticky ani nedotkli, no stále stoja za zmienku.

Zažili sme aj úsmevnú situáciu, kedy sme sa rozlúčili s platformou Windows 10 Mobile, no Microsoftu ju vzápätí oživil, len preto, aby ju následne znovu odsúdil na koniec, tentokrát po boku Windows 7. Dôjde k tomu 14. januára 2020.

TIP: Čo Microsoft chystá na rok 2020?

Windows Phone

O konci smartfónov s mobilným systémom Windows sa debatuje už poriadne dlho, no až 10. december 2019 mal byť symbolicky posledným klincom do rakvy. Microsoft dlhé mesiace hlásil, že práve v tento deň ukončí podporu pre systém Windows 10 Mobile. Neskôr sa ukázalo, že na rozlúčku ešte zjavne nebol pripravený a tak “mobilná desiatka” dostala dodatočný mesiac života. Napriek tomu sa rok 2019 niesol v duchu blízkeho konca pre platformu Windows Phone.

Začiatkom júla Microsoft prestal cez svoj digitálny obchod distribuovať nové verzie, respektíve aktualizácie, mobilných aplikácií pre Windows Phone 8.x a starších. Len pár mesiacov na to, 16. decembra prišla ďalšia rana. Nekompromisne bol vypnutý celý obchod pre systémy Windows Phone. Majitelia starších smartfónov tak nemajú spôsob ako do svojich zariadení nainštalovať aplikácie. Ak toto nie je jasným koncom, tak potom neviem čo…

Wunderlist

Technicky vzaté by som Wunderlist mal uviesť v úvode rovnako ako Windows 7 a Windows 10 Mobile, pretože formálne ukončenie bolo ohlásené až na 6. máj 2020, no koniec prakticky nastal už 9. decembra.

Od toho dňa už totiž nie je možné vytvárať nové používateľské kontá a zostávajúce mesiace môžu Wunderlist používať už len existujúci zákazníci, aby mali dostatok času na prenos všetkých kľúčových dát. A kam sa vlastne majú presunúť? Ideálne vraj do služby Microsoft To-Do.

Wunderlist

Prepojenie medzi Groove Hudba a OneDrive

Aplikácia Hudba Groove v našich končinách nie je nejak extrémne obľúbená, takže to, že prišla o možnosť pre priame prehrávanie hudby z úložiska OneDrive, príliš veľa ľudí nezasiahlo. Napriek tomu išlo o rozlúčku s jednou z užitočných vecí z ponuky tejto aplikácie. Dnes je Hudba Groove prakticky už len lokálnym prehrávačom, ktorý tak trochu začína zapadať prachom.

Elektronické knihy v Microsoft Store

Pokiaľ viem, tak ebooky cez Microsoft Store v našich končinách nikdy neboli predávané, takže zrušenie tejto možnosti začiatkom apríla sme sledovali len s minimálnym záujmom.

O niečo zaujímavejšie bolo to, že Microsoft sa rozhodol zrušiť podporu formátu .epub vo svojom prehliadači Microsoft Edge. Dôjsť k tomu malo s vydaním novej verzie tohto prehliadača, postavenej na projekte Chromium – 15. januára 2020.

Cortana na konzolách Xbox One

Opäť niečo, čo nás efektívne nezasiahlo. Microsoft sa pomerne prekvapivo na konzolách rodiny Xbox One rozhodol dať zbohom svojej digitálnej asistentke. Tú už viac nie je možné používať pre hlasové ovládanie konzoly alebo televízorov. Nahradili ju integrácie Alexy od Amazonu a Asistenta od Google.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať