Windows 10 vo verzii 2004 upraví indexovanie. Zmenu pocítite pri HDD

Microsoft by už koncom mája mal pristúpiť k verejnej distribúcii ďalšej verzie Windows 10, tentokrát s označením 2004. Stretnúť sa môžeme aj s názvom “májová aktualizácia” alebo “May 2020 Update”. Rovnako ako v prípade aktuálnej verzie 1909, aj teraz pôjde o pomerne malú aktualizáciu. To však neznamená, že neprinesie žiadne užitočné veci.

V ostatných dňoch sa začalo hovoriť o úprave procesu indexovania. Ten si aktuálne v niektorých momentoch môže nárokovať značnú časť hárdverových prostriedkov. Najmä majitelia starších počítačov a notebookov s pomalšími pevnými diskami typu HDD sa mohli sporadicky stretnúť s tým, že ich zariadenie zrazu nereaguje tak rýchlo ako obvykle. Pri pohľade do Správcu úloh navyše zistili, že systémové procesy veľmi zaťažujú disk a procesor.

Algoritmus klepne po prstoch indexovaniu

V niektorých prípadoch za takéto spomalenie mohol algoritmus indexovania, ktorý začal prehľadávať obsah disku, aby neskôr pri vyhľadávaní (Windows Search) dokázal rýchlejšie ponúknuť výsledky. V princípe by na tom nebolo nič zlé, no pointa je v tom, že tento náročný úkon systém často spustil v nevhodnom momente a používateľa tým efektívne odrezal od práce.

Ako upozornil portál WindowsLatest, aktualizácia Windows 10 na verziu 2004 preto prináša nový a efektívnejší algoritmus pre indexovanie obsahu. Výsledkom má byť to, že samotné indexovanie bude prebiehať vtedy, keď je to najvhodnejšie. Okrem toho, pokiaľ by používateľ začal so zariadením počas indexovania aktívne pracovať, tak sa tento proces automaticky preruší, aby nezaťažoval hardvér.

Pred časom sa spomínali aj konkrétne hodnoty využitia procesora (80%) a disku (70%), no Microsoft uvádzal, že do vydania ostrej verzie aktualizácie 2004 sa to ešte môže zmeniť. Aktívne indexovanie malo dostať stopku aj na notebookoch, ktoré bežali na batériu a jej úroveň klesla pod 50%. Rovnako tak má k prerušeniu dôjsť pri procese kopírovania a odstraňovania súborov. Jednoducho povedané, pri všetkých náročnejších úkonoch.

Pozor na privysoké očakávania

Zmena má byť citeľná hlavne na počítačoch, kde sa primárne používa klasický pevný disk (HDD) a súčasne má systém povolené indexovanie obsahu pre vyhľadávanie (štandardný stav). Nedá sa však tak celkom hovoriť o celkovej optimalizácii systému Windows 10. Microsoft sa skôr snaží zabezpečiť to, aby nedochádzalo k náhodnému spomaleniu zariadenia. Proste chce efektívnym spôsobom odstrániť negatívne dopady doteraz agresívneho procesu indexovania.

Windows 10 po inštalácii nadchádzajúcej májovej aktualizácie na verziu 2004 preto môže byť vo vybraných situáciách svižnejší, no akej veľkej časti používateľov sa to skutočne dotkne, to je otázne. Netreba sa preto dopredu nadmieru tešiť, že Windows 10 bude v najnovšej verzii výkonnejší. To je veľmi všeobecné vyjadrenie a pre mnohých to nakoniec môže skončiť sklamaním.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať