Najčerstvejší Windows 10 si celkom nerozumie s pamäťami Intel Optane

Doplnené 6.6. – Problémy sú známe už dlhší čas, Intel pred časom zverejnil čo robiť

Najčerstvejší Windows 10, verzia 2004, nemusí byť plne kompatibilný s pamäťami Intel Optane, ktoré slúžia na zrýchlenie klasických pevných diskov. Upozorňujú na to používatelia, ktorí na svojich zariadeniach nainštalovali veľkú májovú aktualizáciu, pričom sa im následne začali zobrazovať chybové hlásenia “Unable to load DLL iaStorAfsServiceApi.dll”. Na tému upozornil portál WindowsLatest.

Predmetné chybové hlásenia používateľov upozorňujú, že v systéme sa nespúšťajú potrebné knižnice, respektíve moduly, potrebné pre korektné fungovanie technológie Intel Optane. Microsoft zatiaľ tieto nedostatky nepridal medzi popis známych problémov vo Windows 10 Verzie 2004. Dotknutým používateľom ako možné a dočasné rušenie nateraz odporúča inštaláciu najnovších dostupných ovládačov priamo od Intelu.

Z dostupných informácií nie je celkom jasné, či používatelia, ktorí problémy hlásia, novú verziu Windows 10 nainštalovali ručne, alebo či im bola ponúknutá priamo cez Windows Update. Ak totiž Microsoft na konkrétnych konfiguráciách identifikuje problémy, dostupnosť májovej aktualizácie pre ne začne blokovať až do vydania potrebných opráv.

Tento blok sa týka distribúcie cez mechanizmus Windows Update. V praxi sa to dá obísť ručnou inštaláciou novej verzie Windows 10. Vo všeobecnosti sa používateľom, hlavne tým menej skúseným, kvôli možným problémom odporúča počkať, kým im aktualizácia nebude ponúknutá automaticky.

Rovnaký blok by teoreticky mal byť v platnosti aj v prípade technológie Intel Optane. Na zariadeniach, ktoré touto technológiou disponujú preto zjavne nebude májová aktualizácia cez Windows Update nejaký čas ponúkaná. Aktuálne však nie je známa závažnosť problémov ani to, do akej miery sú rozšírené.

WindowsLatest napríklad uvádza, že normálna funkčnosť pre Intel Optane sa vo Windows 10 verzie 2004 dá obnoviť prostým odinštalovaním “Intel Optane Pinning Explorer Extensions” a následným vypnutím a opätovným zapnutím technológie cez Správcu zariadení. Napriek tomu sa odporúča radšej počkať na oficiálne vyriešenie nedostatkov. Systém na aktuálny stav ohľadom dostupnosti novej verzie upozorňuje.

Na možné problémy s kompatibilitou novej verzie Windows 10 a pamäťami Intel Optane upozorňovali aj členovia programu Windows Insider počas dlhého verejného testovania. Pozornosti Microsoftu, prípadne Intelu, to buď ušlo alebo sú práce na riešení komplikovanejšie než sa očakávalo. Prípadne, čo je dosť pravdepodobné, dotknutí používatelia majú nainštalované staré ovládače.

Intel zverejnil postup pre nápravu

Ako sa ukázalo, problémy boli známe niekoľko týždňov a Intel dokonca už v polovici marca zverejnil oficiálny postup, ktorý popisuje, čo môžu zasiahnutí používatelia spraviť. Podľa popisu sa stáva to, že Windows 10 pri inštalácii systémovej aktualizácie môže nainštalovať staršie ovládače, ktoré pre svoju funkčnosť používajú odlišnú metódu, než je tomu dnes.

  • Otvorte si “Ovládací panel” a prejdite do sekcie “Programy -> Programy a súčasti”.
  • V zozname nájdite “Intel Optane Pinning Explorer Extensions”.
  • Kliknite na možnosť “Opraviť” a predmetnú aplikáciu preinštalujte (Repair).
  • Následne otvorte ponuku “Správca zariadení”.
  • Rozliknite ponuku “Softvérové komponenty” (Software components).
  • Pravým tlačidlom myši kliknite na “Intel® Pinning Shell Extensions” a zvoľte možnosť “Odinštalovať zariadenie”.
  • Začiarnite možnosť “Odstrániť softvér ovládača pre toto zariadenie”.
  • Kliknite na “Odinštalovať”.
  • Hotovo.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať