Formálne to tak je len pri každomesačných opravných aktualizáciách, no z pohľadu používateľa sú aj veľké aktualizácie funkcií pre Windows 10 kumulatívne. V praxi totiž aj roky starú verziu Windows 10 dokážeme jedným aktualizačným cyklom dostať do aktuálneho stavu. Inštalačný proces síce môže trvať dlhšie, no namiesto toho, aby sme museli postupne stiahnuť a nainštalovať dve či tri veľké aktualizácie funkcií, zvládneme to jedným šmahom.
O tom, že aktualizácia je kumulatívna hovoríme preto, lebo najnovší aktualizačný balík v sebe obsahuje všetky predošlé opravy a úpravy. To je extrémne užitočné práve vtedy, ak staršiu, dlho neaktualizovanú, verziu Windows 10 potrebujeme dostať do plnej kondície. Windows Update nám vtedy ponúkne a stiahne jeden kompletný balík, ktorý sa postará o to, že náš systém bude plne aktualizovaný. Pre používateľa je to veľmi príjemná vec.
Navyše je to celé vymyslené veľmi šikovne. To, že najnovšia aktualizácia v sebe obsahuje všetky doterajšie zmeny neznamená, že pri jej vydaní sa na každom systéme bude sťahovať a inštalovať úplne všetko. To by bolo neefektívne a zbytočne by sa plytvalo dátami aj časov.
Aktualizačný mechanizmus si vždy overí, v akej verzii sa systém nachádza a stiahne len tie opravy, ktoré v ňom chýbajú. Systém, ktorý nebol aktualizovaný rok dostane všetky záplaty a opravy za toto obdobie. Naopak systém, ktorý bol aktualizovaný pravidelne dostane len najnovší obsah – povedzme za posledný mesiac.
Len z používateľského pohľadu. Realita je iná
Ako som spomínal, pri opravných aktualizáciách, ktoré prichádzajú každý mesiac, je to tak a dáva to veľký zmysel. No aj to, čo poznáme pod pojmami “veľká májová aktualizácia” či “Aktualizácia funkcií na Windows 10, verzia 2004”, využíva tak trochu obdobný princíp.
Hoci to v tomto prípade funguje inak, z pohľadu koncového používateľa sa to javí prakticky rovnako. Povedzme, že Windows 10 sme neaktualizovali dlhý čas a za túto dobu boli vydané tri veľké aktualizácie. Ak by boli veľké aktualizácie dávkované po jednotlivých verziách a chceli by sme získať tú najčerstvejšiu, čakal by nás poriadne zdĺhavý proces.
Stiahnuť a nainštalovať by sme museli prvú veľkú aktualizáciu, potom druhú a nakoniec tretiu. Z časového pohľadu veľmi neefektívna predstava. Namiesto toho nám Windows Update rovno ponúkne najčerstvejšiu verziu a máme pokoj. Z tohto pohľadu sa preto aj veľká aktualizácia javí ako kumulatívna. Pozrime sa na to v praxi.
Na počítači, kde používam Windows 10 vo verzii 1903 mi už mesiace svietila ponuka na inštaláciu “Aktualizácie funkcií na Windows 10, verzia 1909“. Teraz, keď čerstvo vyšla veľká májová aktualizácia (Verzia 2004) mi Windows Update oznamuje, že čaká priamo na jej sprístupnenie. V mojom prípade teda prebehne jeden aktualizačný cyklus a skočím z Windows 10 verzie 1903 rovno na verziu 2004. To vyzerá celkom “kumulatívne”…
Technicky vzaté to tak ale nie je. Reálne dochádza ku kompletnému preinštalovaniu systému s využitím najnovšieho inštalačného média. Nestiahnu sa len potrebné zmeny, ale komplet všetko a celý systém sa preinštaluje do najnovšej podoby. Ako vo všetkom, aj tu samozrejme existujú určité výnimky, no riadnych aktualizáciách funkcií platí základný princíp. Veľké aktualizácie preto po správnosti nie je možné označovať za kumulatívne, hoci by nás k tomu správanie aktualizačného mechanizmu nabádalo.