Microsoft ruší službu Mixer, nadviazal partnerstvo s Facebookom

Mixer končí. Microsoft verejnosť informoval, že svoju streamovaciu službu ukončí k 22. júlu, odkedy všetkých návštevníkov oficiálnej stránky presmeruje na Facebook Gaming. Oficiálna aplikácia pre Xbox One a logicky aj ďalšie integrácie služby Mixer od tohto dátumu prestanú fungovať.

Streameri, ktorí Mixer využívali, majú možnosť prejsť na Facebook Gaming, nakoľko práve s touto službou Microsoft nadviazal partnerstvo umožňujúce hladký prechod so zachovaním niektorých dosiahnutých benefitov. Koľko z Mixer partnerov a bežných streamerov reálne túto možnosť využije je veľmi otázne. Väčšinu zrušenie služby poriadne nahnevalo a plánuje sa vydať skôr smerom k platforme Twitch.

Takýto náhly koniec služby Mixer je pomerne prekvapivý, hoci už dlhú dobu vieme, že Microsoft so svojim pokusom o preniknutie do sveta streamingu stúpil vedľa. Správy o tom, že Mixer má obrovské problémy zaujať nových používateľov sa objavujú dlhodobo a nepríjemnú skutočnosť potvrdila aj štatistika z mája 2020. K tomu sa pridali informácie o postupnom prepúšťaní a obavách zamestnancov, ktorí nevedeli čo presne sa deje.

Aj stratégia, kedy sa Microsoft službu snažil spopularizovať pomocou exkluzívnych kontraktov s populárnymi streamermi ako Ninja či Shroud, zlyhala na plnej čiare. Preto sa softvérový gigant zjavne rozhodol hodiť rukavicu do ringu a celú službu posiela do zabudnutia. To okrem iného znamená, že spomínaným exkluzívnym kontraktom vyprší platnosť a streameri sa môžu vrátiť na svoju preferovanú platformu. Samozrejme, že s plnším bankovým kontom.

Oficiálne vyjadrenie hovorí o tom, že za rozhodnutím ukončiť Mixer stojí skutočnosť, že Microsoft potrebuje svoje zdroje alokovať do expanzie divízie Xbox. Teda do svojej konzoly Xbox One a pridružených služieb ako Xbox Game Pass či pripravovaný Project xCloud. Microsoft všetko, čo sa týka služby Mixer, presmeruje na Facebook Gaming a svoju pozornosť bude venovať iným projektom.

To, že niekdajší používatelia služby Mixer budú presmerovaní a v prípade záujmu aj hladko presunutí pod krídla platformy Facebook Gaming nie je žiadnou náhodnou voľbou. Ide o strategický krok, ktorým chce Microsoft zabezpečiť marketing pre svoje služby Project xCloud a Xbox Game Pass. Minimálne vo forme rôznych odkazov, časom dokonca aj vo forme hlbšej integrácie medzi platformou Facebook Gaming a Project xCloud. Namiesto toho, aby do svojej služby s neistým výsledkom vrážal ďalšie prostriedky, si radšej našiel veľkého partnera.

Mixer mohol predať, no tým by trochu riskoval, že si vytvorí ďalšiu konkurenciu. Navyše časť z technológií, ktoré boli používané pre prenášanie obrazu, ale hlavne pre interakciu medzi streamermi a divákmi, bude použitá v službe Microsoft Teams. Mixer, niekdajší Beam, po približne štyroch rokoch končí a história si túto službu bude pamätať ako ďalší z neúspešných pokusov Microsoftu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať