Morecast: Skvelý pomocník pre sledovanie počasia

  • Bezplatných aplikácií na sledovanie počasia je celý zástup.
  • Niektoré však svojimi schopnosťami jasne vyčnievajú v dave.
  • Do tejto kategórie patrí aj Morecast pre Android a iOS.

Počasie je vrtkavé a nevyspytateľné. Nielen to povestné aprílové, ale celkovo. Počas hodiny sa vie vystriedať slnko, studený severák a ešte do toho príde poriadna búrka s prietržou. Pripraviť sa na výstrelky počasia je preto náročné. Niekedy nepomôže ani večerná predpoveď, ktorá sa vie veľmi rýchlo zmeniť.

Užitočným pomocníkom sa preto stali mobilné aplikácie, ktoré vedia na prípadné zmeny upozorňovať prakticky v reálnom čase. Cez notifikácie alebo takzvané widgety, teda malé rozhranie umiestnená na obrazovke smartfónu. Mobilných aplikácií s počasím je dostupných neúrekom. Napriek tomu sa nájde aj nejaký ten kúsok vyčnievajúci z davu. Medzi takéto aplikácie patrí aj aplikácia Morecast, respektíve Počasie, Meteo Radar: Morecast.

Stiahnuť sa dá priamo v Obchode Play pre Android alebo v App Store pre iOS. Aplikácia Morecast obsahuje skutočne široký záber rôznorodých funkcií, predpovedí a metrík spojených s počasím. Dostupná je úplne zadarmo, no vyvažuje to prítomnosťou reklám. Malých bannerových, ale aj veľkých na celú obrazovku. To môže byť trochu otravné, ale aspoň nie sú obmedzené jej funkcie.

Veci sa navyše majú tak, že ak by sa vám počasie Morecast zapáčilo a chceli by ste ho používať dlhodobo, tak si môžete zakúpiť “Premium” verziu bez reklám. Nie je to nutné. Po stránke funkcií máte aj v bezplatnej verzii plný prístup ku všetkému, čo Morecast ponúka. V každom prípade, platená verzia bez reklám je spoplatnená relatívne malým poplatkom 2,99 € ročne.

Predpoveď a vývoj počasia Morecast zakladá na prinajmenšom 8 zdrojoch, ktoré sú otvorene uvedené priamo v rozhraní aplikácie. Je to napríklad vládna organizácia Bureau of Meteorology, celosvetová búrková databáza WWLLN, Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA), americká agentúra National Weather Service (NWS), nemecká Deutscher Wetterdienst (DWD) či Švédsky meteorologický a hydrologický ústav (SMHI). Všetko sú to veľký a globálny “hráči” na poli meteorológie, takže dáta by mali byť viac než solídne.

Podrobné počasie a aplikáciou Morecast

Aplikácia Morecast je vyšperkovaná do najmenšieho detailu, používa sa veľmi jednoducho, má príjemné rozhranie a plnú lokalizáciu do slovenčiny. Po prvom spustení vás pekne prevedie všetkými dôležitými informáciami, ponúkne vám nastavenie lokalít (ručne alebo pomocou GPS polohy), ktoré chcete monitorovať, ponúkne zapnutie upozornení a denného prehľadu.

V základnom rozhraní sa zobrazuje aktuálna a pocitová teplota pre vami zvolené miesto, spolu s najvyššou a najnižšiu teplotou pre daný deň. Potiahnutím smerom dolu sa dostávame k podrobnostiam. A tých je požehnane. Rýchly slovný prehľad dňa (napríklad výstraha pre búrkami), graf vývoja teploty, prehľad zrážok, vetra, vlhkosti alebo UV index, oblačnosť či tlak. Prepnúť sa dá na hodinový, 3 dňový, týždenný alebo 14 dňový vývoj počasia.

Hlavný prehľad dňa je rozdelený na päť časti – celý deň, noc, dopoludnie, popoludnie a večer. Vždy pekne s teplotami, obrázkovou reprezentáciou počasia, objemom zrážok, rýchlosťou a smerom vetra. Počasie si cez vyhľadávanie viete pozrieť pre ľubovoľnú lokalitu.

Súčasťou aplikácie Morecast je aj prístup k zrážkovému a búrkovému radaru, ako aj k webkamerám, ktoré sledujú počasie po celom svete. S posuvníkom pre sledovanie vývoja v čase. Zaujímavá je aj sekcia Porovnať pre porovnanie vývoja počasie medzi dvomi zvolenými lokalitami. Opäť je tu hodinový, 3 dňový, týždenný a 14 dňový prehľad, ale aj všetky spomínané detailné grafy.

Komunita a nastavenia

Nechýba dokonca sociálny aspekt – komunita, kde môžete pridávať, lajkovať a komentovať fotografie zachytávajúce aktuálne počasie. Toto je skôr taký malý bonus pre spríjemnenie dlhej chvíle, než niečo veľmi praktické pre riešenie otázky aké bude počasie. Pre plnohodnotné využívanie sekcie Komunita potrebujete bezplatný používateľský účet. Je to súčasťou aplikácie, používať to vôbec nemusíte.

V nastaveniach aplikácie Morecast sa dajú zvoliť jednotky pre zobrazovanie informácií o počasí. Stupne Celzia, Fahrenheity, hPa, in, milibary, uzly, mph, km/s, m/s, zrážkové milimetre či litre na meter štvorcový. Pridáva sa správa upozornení, nastavenie času pre denné notifikácie, ale aj zapnutie notifikácií o víkendovom počasí, frekvencia obnovovania widgetu s prehľadom počasia. Proste si všetko viete nastaviť presne podľa svojich preferencií a získate tak mocný nástroj pre sledovanie počasia.

Ak hľadáte aplikáciu na počasie, tak Morecast rozhodne stojí za skúšku. Je to vynikajúci nástroj a snáď jediným mínusom je spomínaná prítomnosť reklám. Vzhľadom na to, čo všetko ponúka sa to ale dá veľmi ľahko prepáčiť. Prípadne je tu možnosť zvoliť premium verziu bez reklám za poplatok. Za zmienku určite stojí aj to, že Morecast má aj klasickú webovú stránku s prehľadom počasia. A aby som nezabudol pripomenúť, v lokalizovanej verzii sa aplikácia volá “Počasie, Meteo Radar: Morecast”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať