Filmoid

Filmoid – Filmy a Seriály: Čo sa stalo s populárnou aplikáciou pre Android?

  • Nedávno bola na výslní a hrdila sa počtom používateľov.
  • Dnes ju už v ponuke Obchodu Play hľadáme len márne.
  • Kam zmizla aplikácia Filmoid?

Ak si občas online pozriete nejaký film alebo seriál, a to mimo tradičných platených streamovacích služieb, tak ste už možno narazili na Filmoid. Aplikácia Filmoid zažila obrovský úspech na smartfónoch so systémom Android, a to do značnej miery aj vďaka tomu, že išlo o výtvor slovenského programátora.

Šikovná mobilná aplikácia Filmoid ponúkala prístup k sledovaniu pestrej ponuky filmov a seriálov. Novinky, kultové záležitosti, s dabingom alebo s titulkami. Na svoje si prišiel skutočne každý. To všetko aplikácia Filmoid – Filmy a Seriály ponúkala úplne zadarmo priamo pre obrazovky mobilných telefónov s Androidom.

Filmoid a zodpovedný prístup k reklame

Aplikácia Filmoid bola svojho času obrovským lákadlom. Počas roka 2021 zažívala svoje zlaté časy. Niet sa čomu čudovať. Obsah ponúkala úplne zadarmo a vo forme optimalizovanej pre smartfóny. V základoch ale fungovala na rovnakom princípe ako ostatné online služby s obsahom zadarmo, čo znamená šikovné obchádzanie autorských práv.  Napriek tomu sa aplikácia Filmoid od ostatku stáda odlišovala svojim prístupom k reklamám.

Reklamy sú na podobným platformách úplne bežnou vecou, veď v pozadí obvykle stojí záujem o vytváranie finančného zisku. Nakoľko sa ale nachádzame na hrane zákona, reklamy majú veľmi pochybný charakter.

Dochádza k obchádzaniu autorských práv, s čím tradiční zadávatelia reklamy nechcú byť spájaní, takže prevádzkovatelia online webov s bezplatne ponúkanými seriálmi a filmami nemajú príliš na výber. Výsledkom sú pochybné, erotické a niekedy aj priam nebezpečné reklamy.

Aplikácia Filmoid ale bola vytvorená tak, aby spĺňala požiadavky Obchodu Play, čo znamenalo dve dôležité veci. Tou prvou je, že sa dala stiahnuť priamo z Obchodu Play, ale čo je dôležitejšie, mohla zobrazovať “kvalitnejšiu reklamu”.

Tento reklamný obsah bol navyše servírovaný v celkom rozumnej miere. Nedochádzalo k zbytočného zahlcovaniu človeka, čo je pri online sledovaní filmov a seriálov určite veľmi dobrým krokom. V tomto smere to bolo podchytené veľmi dobre.

Bezplatná aj platená verzia

Aplikácia Filmoid – Filmy a Seriály pre Android bola v základe dostupná úplne zadarmo. K dispozícii ale bola aj spoplatnená verzia PRO s cenovkou 5,99 €. Tá úplne eliminovala všetky reklamy, čo bolo vlastne asi jediným, no súčasne extrémnym rozdielom.

Aplikácia mala svoje prednosti, medzi ktoré patrilo pravidelné pridávanie obsahu, zabezpečenie kvalitného a nerušeného prenosu či postupné vylepšovanie aplikácie. V čase, kedy zažívala veľký úspech, mal jej tvorca víziu preraziť na samotný vrchol medzi najväčších hráčov. Dnes túto aplikáciu už poriadne ani nenájdeme…

Prepadla sa pod zem?

Ak by sme zamierili do platformy Obchod Play a snažili sa tu nájsť Filmoid alebo celé znenie Filmoid – Filmy a Seriály, neuspeli by sme. Realita je taká, že aplikácia bola ukončená a z Obchodu Play vyradená. Prečo presne k tomu došlo nevieme, no pravdepodobne išlo o veľmi podobný scenár ako v prípade niekedy tak milovanej platformy TopSerialy.to.

Filmoid aj TopSerialy.to totiž fungovali na rovnakých princípoch. Ponúkaný obsah nemali zakúpený, licencovaný ani ho nezdieľali so súhlasom tvorcov. Zo zodpovednosti za akékoľvek porušovanie autorských práv sa vykrúcali klasickou myšičkou. 

Obsah jednoducho nebol skladovaný lokálne na nimi využívaných serveroch a zdieľali len odkazy na iné služby, pri ktorých “nebolo možné overiť dodržiavanie autorského práva”.

Využívali vkladanie embed kódov s videami, ktoré podľa zákonov EÚ vraj nie je porušovaním autorského práva. K tomu pripojili možnosť nahlásenia neoprávneného využívania obsahu (DCMA) a z pohľadu práva bolo hotovo. Dodnes to využívajú aj najväčšie online služby pre sledovanie filmov a seriálov zadarmo. Proste niečo v zmysle: My tu ale nič nemáme, sme len databáza odkazov na súbory.

Z času na čas si ale veľké distribučné a právne spoločnosti na podobné zdrojové služby poriadne došliapnu. Potom to pre ne končí a znamená to aj koniec pre stránky, ktoré odkazujú na obsah týchto zrušených zdrojov. To bol prakticky aj prípad služby TopSerialy.to. 

Tá doplatila na právne spory služieb, z ktorých zdieľala videá (Verystream, Openload, Streamango, Rapidvideo). Tieto služby museli ukončiť prevádzku, web TopSerialy.to prišiel o zdroje obsahu, a tak sa rozhodol skončiť.

Podobné stránky so seriálmi ale fungujú dodnes. Nebudeme si klamať. Akurát musia držať krok s dobou a mať omnoho väčšiu flexibilitu. Prevádzkovatelia stránok s bezplatnými online seriálmi a filmami sa samozrejme poučili z osudov zaniknutých služieb a majú to premyslené o čosi viac.

To ale neznamená, že tu budú navždy. S držiteľmi autorských práv stále hrajú hru na mačku a myš.

Dôvod neznámy

Vráťme sa ešte k aplikácii Filmoid. Oficiálne informácie prečo skončila chýbajú. Webová stránka, ktorá sprostredkovala aplikáciu pre Android, dnes namiesto toho ponúka priamy prístup k vybranému video obsahu. 

Nepriamu informáciu o tom, že aplikácia skončila nájdeme na sociálnych sieťach. Konkrétne na Instagramovom profile svieti veľavravná informácia 20.7.2020 – 19.10.2022, čo by približne malo sedieť s dobou, kedy aplikácia prestala byť dostupná.

Filmoid

Okrem toho, autor aplikácie Filmoid už začiatkom roka 2022 upozorňoval, že koniec sa môže blížiť. V reakcii na náhly zánik populárnych stránok pre bezplatné streamovanie filmov a seriálov, FreeFilm.to a FreeSerialy.to, vtedy uviedol, že boj proti pirátstvu sa vyostruje, kvôli čomu necíti príliš veľkú motiváciu aktívne vylepšovať Filmoid, o ktorý môže zo dňa na deň prísť.

Bez ohľadu na to, či skončil z vlastnej vôle alebo zasiahli právnici, výsledok je rovnaký – aplikácia Filmoid skončila. Ak chcete platiť, tak si pre svoje bezplatné sledovanie seriálov a filmov musíte nájsť alternatívu a dúfať, že nejaký ten čas vám vydrží.

Filmoid

Mnohí ste si mohli určite všimnúť, že v poslednej dobe už nevenujem aplikácií toľko času ako kedysi a chcem Vám povedať prečo. Možno ste postrehli, že známy internetový portál freefilm bol zrušený a tak trošku sa obávam, že príde zrušenie aj práve mojej aplikácie nakoľko v poslednej dobe vychádzajú nové opatrenia proti pirátstvu. Je pre mňa demotivujúce investovať čas do niečoho, čo viem že nemá dlhú životnosť ale na druhú stranu ma veľmi baví pre Vás aplikáciu neustále aktualizovať, robiť Vám radosť a dostávať pozitívne ohlasy.

Autor aplikácie v príspevku na Instagrame
1 comment
  1. Aplikácia je definitívne po smrti. Dnes som ju po dlhšej dobe skúšal… a film sa spustiť nedá. Tak poputoval Filmoiid do koša.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať