Podvodníci z Jemenu

Podvodníci z Jemenu: Falošný lekár a inžinier oberajú ľudí o peniaze

  • Na internete je množstvo predátorov, ktorí sa pri honbe za peniazmi neštítia ničoho.
  • Vyhliadnu si dôverčivú obeť, ktorej potom popod nos ťahajú medové motúze.
  • Najnovší trend z tejto oblasti by sa dal v skratke označiť ako podvodníci z Jemenu.
  • Raz je to lekár pracujúci v Jemene. Inokedy ide o vojaka, a potom je tu inžinier.

Nebudeme si nič nahovárať. Internet je plný ľudí, ktorí túžia po peniazoch a nezastavia sa takmer pred ničím, aby sa k nim dostali. Skoro každý deň so sebou prináša varovania pred nejakým tým podvodom. Raz je to falošný e-mail z banky, inokedy je to SMS správa o nedoručenom balíčku. A niekedy je aj to osobnejšie.

Podvod, ktorý mám na mysli, je tu s nami už desaťročia. Menia sa príbehy, mení sa lovný revír, no podstata zostáva rovnaká. Prilepiť sa na dôverčivú obeť, porozprávať jej svoj ťažký životný príbeh, troška s ňou komunikovať, kým sa nenamotá, a potom prichádza veľkolepé finále… Podvodník z nej vytiahne všetky peniaze, ku ktorým sa dokáže dostať.

Najskôr to boli náhodne rozposielané e-maily, potom cielené kontaktovanie na online zoznamkách a dnes pomáhajú aj sociálne siete, na ktorých ľudia často zdieľajú aj to čo by nemali. Podvodníkom tým dokážu podstatne uľahčiť prácu. Donedávna to boli nigérijskí princovia, americkí vojaci alebo rôzni občania cudzích štátov. Dnes sú v trende “podvodníci z Jemenu”.

Práve túto exotickú krajinu zo Stredného východu si podvodníci akosi obľúbili. Spájajú ich vymyslené srdcervúce príbehy, vymyslené postavy, ale vždy chcú jedno – peniaze. Príbehy sa fakt rôznia. Objavené dedičstvo po odlúčenom rodinnom príslušníkovi, lekár, ktorý potrebuje peniaze aby sa mohol dostať z nebezpečnej situácie alebo vdovec, ktorý hľadá lásku a zamiloval sa práve do vás. Chce vás spoznať bližšie, no nemá dostať peňazí na cestu…

Podvodníci z Jemenu a podobné stvory sa snažia nájsť niekoho dobrosrdečného, osamelého, ideálne aj tak trochu naivného a najlepšie “zazobaného”. Do hlavy vám budú tlačiť kaleráby. A to pokojne aj týždne, ak zacítia, že majú šancu na úspech.

Po prvotnom oslovení väčšinou nasledujú krásne reči, ktoré vyúsťujú vo vyznanie lásky a intímnosti. Potom prichádza komplikovaný životný príbeh, ktorý môže skončiť rozprávkou o spoločnej budúcnosti… Jediné čo bráni rozprávkovej budúcnosti sú chýbajúce peniaze.

Na cestu, na vyplatenie notára, ktorý “inžinierovi z Jemenu” odovzdá milióny po dedkovi alebo na zaplatenie poplatku za diplomatickú zásielku, v ktorej si vaša láska ku vám nechá doručiť osobné veci a podobne… Proste je to to ikonické “ťahanie medových motúzov popod nos”.

Často sa deje to, že sprvu ide o pomerne malé sumy. Potom ale zrazu treba zaplatiť ešte niečo nečakané. O pár dní zase niečo ďalšie. Posiela rôzne doklady o zaplatení, potvrdenia či dokonca fotky údajného pasu alebo občianskeho preukazu. Peniaze ubúdajú, no a internetový milenec akosi stále nepricestoval…

Možno si myslíte, že dnes už podobné podvody nemajú žiadnu šancu na úspech. Bohužiaľ, škaredo sa mýlite. Podvodníci veľmi dobre vedia čo robia a vyberajú si spravidla staršie ženy, ktoré sú vďačné za pozornosť a nedokážu si uvedomiť, že na druhej strane obrazovky nie je ich životná láska ale len nejakí podvodníci z Jemenu. Tí navyše reálne ani nie sú z Jemenu…

Slovenská polícia počas roka 2023 upozornila hneď na niekoľko prípadov, kedy sa podvodníci z Jemenu napakovali a obetiam zostali len oči pre plač.

Začiatkom januára to bol prípad, kedy 54-ročná Bratislavčanka vojakovi armády OSN slúžiacemu v Jemene postupne naposielala 250 000 €! O mesiac na to médiami prebehla správa o “lekárovi z Jemenu”, ktorý 72-ročnú dôchodkyňu okradol o viac ako 10 000 €. V júli to zase bola 59-ročná žena z okresu Ružomberok, ktorá prišla o 42 500 €… A to je len hŕstka prípadov, ktorá sa dostala do masových médií.

Polícia sa pred podobnými podvodmi snaží varovať aj na svojom Facebooku. Všeobecná rada znie jasne: “V súvislosti s podobnými prípadmi upozorňujeme na potrebnú mieru opatrnosti pri nadväzovaní nových známostí, najmä s veľmi atraktívnymi a často nerealistickými partnermi prostredníctvom sociálnej siete. Odporúčame preto rozvážnosť na sociálnych sieťach a neposielať peniaze niekomu, koho nepoznáte”.

Síce ide o prípady, kedy sa obeťami stali ženy, no to neznamená, že to podvodníci neskúšajú aj na mužov. Bohatá vdova alebo pohľadná dievčina, ktorá potrebuje ujsť z bojovej zóny sa občas obráti na nejedného chlapa…

Podvodníci z Jemenu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať