Phone Clone: Bleskový prenos dát zo starého smartfónu do nového

  • Aplikácie na prenos obsahu do nového smartfónu dnes ponúkajú aj výrobcovia.
  • Často sa ale prehliadajú niektoré základné skutočnosti a prichádza sklamanie.
  • Výnimkou nie je ani Huawei. Aplikácia to trochu komplikuje svojim názvom.

Po kúpe nového mobilu okrem prvotného nastavenia riešime aj otázku ako čo najjednoduchšie preniesť všetky svoje veci z doteraz používaného zariadenia. Na tento účel existuje niekoľko aplikácií tretích strán a svoje vlastné riešenia ponúkajú aj priamo výrobcovia smartfónov. Napríklad pri modeloch od Samsungu ide o šikovnú aplikáciu Smart Switch.

Stretnúť ste sa ale mohli aj s aplikáciu od spoločnosti Huawei, ktorá nesie veľmi všeobecné označenie Phone Clone. Práve pod termínom “phone clone” sa pritom skrýva prakticky celá kategória aplikácií na prenos obsahu z jedného telefónu do druhého. Preto je možné, že na aplikáciu od spoločnosti Huawei narazíte aj v prípade, že vo všeobecnosti hľadáte nástroj na takzvané klonovanie telefónu.

A práve kvôli samotnému názvu aplikácie Phone Clone sa nechtiac môžete dostať do veľkého omylu a čakať vás bude len sklamanie. Vec sa totiž má tak, že rovnako ako v prípade aplikácie od Samsungu, aj Phone Clone od spoločnosti Huawei je určený len na kopírovanie obsahu do telefónov Huawei. Dáta z telefónu ľubovoľnej značky dokážete cez túto aplikáciu prekopírovať výhradne do telefónov Huawei.

Na prvý pohľad to ale vôbec nemusí byť zjavné. Názov aplikácie evokuje to, že ide akýsi “klonovač telefónu”, no a keď ho zapnete, tak akurát budete hromžiť, že to nefunguje. Zobrazí sa vám len možnosť “Toto je staré zariadenie”, ktorá slúži práve na prekopírovanie dát z pôvodného telefónu do nového telefónu značky Huawei.

Ponuka “Toto je nové zariadenie” bude v aplikácii Phone Clone dostupná práve len na smartfónoch značky Huawei. V princípe teda nejde o to, že by aplikácia nefungovala. Ona akurát nemusí fungovať podľa očakávaní, ktoré máte v prípade, že neviete o čo vlastne ide.

Ako som spomínal, aplikácia Phone Clone od Huawei je určená na prekopírovanie obsahu do telefónov značky Huawei. Síce na to upozorňuje aj vo svojom popise “podpora zo systému Android, iOS migrovať údaje do mobilného telefónu HUAWEI”, no dá sa to veľmi ľahko prehliadnuť.

Ak odhliadneme od toho, že vás môže trochu zmiasť svojim názvom, tak je to veľmi dobrý nástroj, ktorý skutočne pomôže s presunom dát zo zariadenia ľubovoľnej značky do zariadenie konkrétneho výrobcu. Aplikácia umožňuje prekopírovanie kontaktov, správ, fotiek, videí, hudby, ale aj aplikácií.

V prípade, že kopírujete obsah medzi telefónmi značky Huawei toho dokáže preniesť ešte omnoho viac. Napríklad aj nastavenia, budíky, poznámky, rozloženie ikon aplikácií na obrazovke alebo dáta aplikácií. Podporuje aj prenos vybraných dát zo smartfónov iPhone od Apple. Vyžaduje však minimálne Android 7.0 a IOS 8.0. A čokoľvek novšie.

Na novších smartfónoch Huawei je aplikácia Phone Clone už predinštalovaná. Na smartfón, z ktorého chcete obsah prenášať si ju potrebujete stiahnuť. A tu môže nastať ďalší problém. Na Huawei boli uvalené “americké sankcie”, čo okrem iného spôsobilo to, že spoločnosť prišla o prístup k technológiám od Google. Vrátane takej základnej veci ako je Obchod Play.

To sa prejavilo na skutočnosti, že aplikácia Phone Clone od Huawei Internet Services bola v Obchode Play naposledy aktualizovaná v roku 2020. Preto je dobré stiahnuť ju z ponuky digitálneho obchodu Huawei App Gallery alebo vo forme .apk súboru priamo z oficiálnych stránok Huawei.

Phone Clone

Je tam na to tlačidlo “Install now”, ktoré vás nasmeruje aj k možnosti “Inštalovať pomocou prehliadača”. Týmto spôsobom sa dostanete k najnovšej dostupnej verzii. V čase písania tohto textu bola vydaná 25.10.2022, čo je rozhodne lepšie než rok 2020 v prípade Obchodu Play.

Phone Clone

Prenos obsahu cez aplikáciu Phone Clone

Používanie aplikácie je priamočiare a veľmi jednoduché. Celým procesom prenosu obsahu zo starého telefónu vás bude sprevádzať. To ako dlho bude trvať skopírovanie obsahu závisí hlavne od toho, koľko toho vlastne idete prenášať. Typicky ale ide o jednotky až desiatky minút. Proces prebieha približne takto:

  • Na starý telefón nainštalujeme aplikáciu Phone Clone. Ideálne v najnovšej verzii z ponuky Huawei App Gallery. (Ak ide o smartfón značky Huawei, aplikácia by tu mala byť predinštalovaná).
  • Na starom telefóne zapnete aplikáciu a odsúhlasíme podmienky.
  • Na starom telefóne, z ktorého prenášame obsah, klikneme na tlačidlo “TOTO JE STARÉ ZARIADENIE” a udelíme potrebné povolenia pre prístup ku kontaktom, súborom….
  • Na novom telefóne (Huawei) otvoríme aplikáciu Phone Clone a zvolíme možnosť “TOTO JE NOVÉ ZARIADENIE”.
  • Na novom telefóne sa v aplikácii zobrazuje QR kód. Na starom telefóne sa zase zobrazuje rozhranie “Skenovať kód QR”. Starým teda oskenujeme QR kód z obrazovky nového, čím dôjde k nadviazaniu spojenia. Ak skenovanie QR kódu nefunguje, tak vyskúšajte možnosť “PIRPOJIŤ RUČNE”.
  • Po tom, čo sa telefóny prepoja sa zobrazí rozhranie pre výber obsahu, ktorý sa má preniesť do nového telefónu. Predvolene by malo byť označené všetko, no ručne viete odkliknúť neželané položky. Aplikácia v hornej časti zobrazuje veľkosť zvolených súborov a časový odhad doby prenosu.
  • Potom už len kliknite na tlačidlo pre spustenie prenosu dát a počkajte, kým to úspešne neskončí. Aplikácia zobrazí informáciu “Prenos ukončený” a upozorní vás ak neboli prenesené úplne všetky položky.
Phone Clone
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať
hybridný slot

Čo je to hybridný slot?

Hlavne pri smartfónoch sa často môžeme stretnúť s informáciou, že tu nájdeme hybridný slot. Čo to ale znamená v praxi?