- Určite si bežne do smartfónu zvyknete stiahnuť nejaký ten súbor.
- Otvoriť ho hneď po stiahnutí samozrejme nie je žiadnym problémom.
- Kde však vlastne nájdem uložené moje stiahnuté súbory?
Otázka je veľmi jednoduchá: Kde na smartfóne alebo tablete s Androidom nájdem tie stiahnuté súbory? Podobne ako v prípade počítačov, aj smartfóny využívajú pri práci so súbormi určitú hierarchiu. Z používateľského pohľadu to poznáme ako priečinky či zložky.
Vec sa proste má tak, že systém má vyčlenenú špeciálnu zložku, do ktorej ukladá všetky moje stiahnuté súbory – Download alebo Stiahnuté. Je to systémová zložka, čo znamená, že vytvorená je úplne automaticky a systém s ňou pracuje bez najmenšieho zaváhania. Práve tu teda vždy nájdem všetky hľadané súbory.
Za normálnych okolností, pokiaľ si to napríklad nenastavím vo webovom prehliadači sa do tejto konkrétnej všetky stiahnuté súbory ukladajú automaticky. To, že by sme si zvolili alternatívne miesto na ukladanie stiahnutých súborov sa v prípade zariadení s Androidom hodí typicky vtedy, ak používame pamäťovú kartu.
Myslím, že toto je dokonca asi aj jediný prípad, kedy je to za bežných okolností vôbec možné zmeniť. Ja napríklad nepoužívam pamäťovú kartu, ale len interné úložisko a webový prehliadač Google Chrome mi síce umožňuje začiarknuť možnosť “Pýtať sa, kde uložiť súbory”, no reálne aj tak nemám na výber. Pri sťahovaní súborov sa zobrazí dialógové okno, no jedinou možnosťou je aj tak len predvolená zložka “Download”, respektíve “Stiahnuté”.
Aj keď si svojom smartfón pripojíte k počítaču pre prenos súborov, tak v základnom prehľade interného úložiska, teda vnútornej pamäte smartfónu, nájdete zložku Download. Stačí do nej nahliadnuť a hneď zistíte, že sa tu nachádzajú všetky súbory, ktoré ste do smartfónu stiahli cez webový prehliadač.
Moje stiahnuté súbory: Kam to ten Android ukladá?
Dobre, a ako moje stiahnuté súbory nájdem priamo v Androide? Tu sú na výber v podstate dve možnosti. Tou prvou je, že si otvoríme webový prehliadač, cez ktorý sme súbory sťahovali a prejdeme v ňom do záložky Stiahnuté. Tá je pekne zoradená od najnovších po najstaršie stiahnuté súbory.
Z používaného webového prehliadača tak viem nájsť moje stiahnuté súbory bez najmenšieho zaváhania. Takto to aspoň funguje v prípade najpoužívanejšieho prehliadača Google Chrome, no podobné by to malo byť aj pri iných prehliadačoch.
Druhou možnosťou je použitie aplikácie z kategórie takzvaných správcov súborov. Dnes už asi každý výrobca medzi štandardnú aplikačnú výbavu smartfónov a tabletov s Androidom radí nástroj na správu súborov. Obvykle aj nesú veľmi príznačné meno – Súbory, Správca súborov, Moje súbory, Files a podobne. Ide o jednoduchú aplikáciu, ktorú otvoríte a zobrazí vám prehľad súborov z pamäte smartfónu rozdelených do rôznych kategórií – Dokumenty, Obrázky, Videá, Zvukové súbory, Aplikácie a nami tak veľmi hľadané Stiahnuté súbory.
Klikneme teda na kategóriu Stiahnuté súbory, prípadne po anglicky Download alebo Downloads a dostaneme sa k prehľadu všetkého, čo sme do smartfónu stiahli. Ak by sa z nejakého dôvodu náhodou stalo, že správcu súborov v smartfóne nemáte nainštalovaného, tak to viete veľmi rýchlo napraviť návštevou starého známeho Obchodu Play.
Zvoliť môžete napríklad rovno aplikáciu od spoločnosti Google s názvom Files od Googlu, ktorá je štandardnou súčasťou smartfónov Google Pixel. Je úplne bezplatná, pravidelne aktualizovaná a veľmi prehľadná.