Prečo sú klávesy F a J označené výbežkami?

Určite ste si to už všimli aj na svojej klávesnici. Klávesy F a J na sebe majú akýsi výčnelok. Lepšie povedané, čiaru, ktorá sa dá veľmi ľahko nahmatať, no súčasne si jej prítomnosť nejak extra neuvedomujeme. Načo tu teda vlastne je? Má čiara na klávesoch nejaký hlbší zmysel alebo ide len o prežitok z čias dávno minulých?

Ak ste si podvedome povedali, že to bude mať niečo s prstokladom a prirodzeným používaním klávesnice, tak vlastne máte pravdu. Klávesy F, J a niekedy ešte aj kláves 5 na numerickom bloku, sú spomínaným spôsobom označené preto, aby ich používateľ dokázal okamžite nahmatať aj bez pozerania.

V kombinácii s takzvanom svalovou pamäťou vďaka tomu dokážeme veľmi efektívne pracovať s klávesnicou. Nemusíme sa ani pozerať, kam presne dávame prsty, pretože po nahmataní čiary na klávesoch F a J vieme, kde presne sa nachádzame. Cez klávesy F a J sa naše ruky dostanú do základnej pozície, a potom je to už všetko omnoho jednoduchšie.

Ide o geniálnu pomôcku. Je nenápadná, no extrémne účinná. Navyše zručným používateľom umožňuje využívať ďalšie pokročilé techniky písania, čím sa ich celková efektivita pri práci s textom posúvať až do nebies… Malé čiarky toho v sebe proste skrývajú viac, než by sa mohlo zdať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať