Čo Microsoft chystá na rok 2020?

Rok plný nádejí a potenciálu. Taký vyzerá byť rok 2020, keď sa pozrieme na ohlásené produkty, ktoré počas najbližších 12-tich mesiacov dorazia z “kuchyne” Microsoftu do predaja a rúk koncových zákazníkov.

Tešiť sa rozhodne máme na čo, zostáva len dúfať, že očakávania budú naplnené a tak nádejne vyzerajúce produkty neskončia sklamaním. To je to posledné, čo by teraz Microsoft potreboval. Koncoví, domáci, zákazníci a fanúšikovia si totiž zaslúžia cítiť troška tej lásky.

Okrem “železa” sa samozrejme môžeme tešiť aj na nové ročníky etablovaných konferencií a softvérové novinky.

TIP: Tieto služby a produkty Microsoft zrušil v roku 2019

Xbox Series X

Koncom roka sa konečne dočkáme štartu novej konzolovej generácie, na čele s modelom Xbox Series X. Microsoft nadvihol oponu a slávnostne odhalil niekoľko kľúčových informácií o tomto očakávanom produkte, vrátane jemného nástrelu v oblasti výkonu, možností a hlavne vzhľadu.

Niektoré detaily boli navyše doplnené počas roka v rozhovoroch a analýzach, takže to vyzerá skutočne nádejne. Divízia Xbox sa pod vedením Phila Spencera vybrala dobrým smerom, no stále žije v tieni svojej konkurencie – modrého tábora. Veľké víťazstvo preto potrebuje ako soľ a je jasné, že svoje nádeje vkladá aj do novej konzolovej generácie.

Po stránke výkonu pôjde o poriadnu beštiu, ktorá v smere grafickej výpočtovej sily dvojnásobne prekoná Xbox One X. Microsoft v rámci kampane hovorí o veciach ako hranie v 8K rozlíšení, dosahovaní 120 FPS, technológii Ray Tracing a variabilnej obnoviteľnej frekvencii. Okrem toho hlási, že dosiahne “praktické odstránenie” načítavacích obrazoviek/časov – táto formulka ale vyzerá dosť marketingovo, preto ju treba brať s nadhľadom.

TIP: Xbox Series X dizajnovým skvostom – internet si na novinke zgustol

Windows 10X

Očakáva sa formálne predstavenie, prípadne priamo uvedenie, úplne novej, od základov prerobenej, verzie operačného systému Windows 10. Pod názvom Windows 10X sa má skrývať softvérové zázemie s novučkým rozhraním pre moderné zariadenia, primárne s dôrazom na tie skladateľnej alebo viacobrazovkovej povahy.

Pôjde o výrazný odklon od toho, čo v tradičnom ponímaní považujeme za Windows, preto bude veľmi zaujímavé sledovať všetko okolo.

Surface Neo a Surface Duo

Koncom roka Microsoft poriadne poteší technologických nadšencov, ktorí sa začínajú poohliadať po “vreckových” zariadeniach s viacerými obrazovkami. Práve pre nich sú určené produkty Surface Neo a Surface Duo. Microsoft v ich prípade hrá na strunu “zvýšenej mobilnej produktivity”, neštandardného formátu a kopy ďalších lákavo vyzerajúcich záležitostí.

Všeobecne sa očakáva, že nový systém Windows 10X zažije svoj oficiálny debut práve na zariadení Surface Neo, čo bude prakticky skladací tablet. Na opačnej strane bude stáť Surface Duo s mobilným systémom Android a možnosťou telefonovania, takže vo svojej podstate to vyzerá na splnenie divokého sna o smartfóne “Surface Phone”.

S podobnými skladacími zariadeniami paktujú aj ďalší známy výrobcovia ako Lenovo, Dell, HP či ASUS. Aj z ich produkcie by v dohľadnej dobe mali výjsť pozoruhodné kúsky.

TIP: Koncept: Čo ak by Surface Duo používal Windows?

Očakávané novinky v portfóliu Surface

Microsoft konečne rozbehne dodávky už predstavených produktov Surface Earbuds a Surface Hub 2X. Okrem toho by sme sa tento rok snáď mali dočkať Surface produktov, o ktorých sa minulý rok šepkalo, no nakoniec sa nepretavili na realitu. Konkrétne ide o druhú generáciu Surface Go a čerstvý Surface Book 3.

V prípade tejto dvojice je skutočne vysoká pravdepodobnosť, že ich v modernizovanej podobe uvidíme. Microsoft na predstavenie nových produktov využíva takzvaný hardvérový event. Tradične zvykne prebiehať v októbri.

Už dlhší čas sa špekuluje aj o možnom uvedení webkamier s logom Surface, a to pre počítače, ale aj pre konzoly Xbox. Rovnako tak je v hre aj možnosť, že uvidíme tretiu generáciu all-in-one počítača Surface Studio 3. Tentokrát vraj s modulárnym dizajnom. Šance, že tieto produkty uvidíme sú trochu menšie, no napriek tomu sú v hre.

Microsoft Ignite a Build 2020

Tradičné konferencie s dlhšou tradíciou prebehnú aj tento rok. Microsoft tu zvykne predstaviť kopu noviniek, často orientovaných na vývojárov, no vždy tu vypadne aj niečo zaujímavé pre bežného používateľa “redmondských produktov”. Microsoft Build 2020 je naplánovaný na máj, Ignite prebehne pravdepodobne koncom roka.

Aktualizácia 19.1.2020 – Konferencia Microsoft Ignite prebehne koncom septembra, konkrétne v termíne 21. až 25. septembra.

TIP: Microsoft Ignite 2019 – Zhrnutie noviniek
TIP: Pozrite si prednášky a videá z Microsoft Ignite 2019

Dve veľké aktualizácie pre Windows 10

Opäť niečo z tradičného súdka. Operačný systém Windows 10 počas roka dostane dve veľké aktualizácie, ktoré by mali priniesť nejaké tie zaujímavé novinky. Microsoft sa nechal počuť, že aktualizácia November 2019 Update bola anomáliou a opäť sa vráti k svojmu pôvodnému modelu “veľkých aktualizácií, ktoré sú skutočne veľké”.

V spôsobe vývoja a testovania pripravovaných verzií Windows 10 síce za ostatné mesiace prebehli nejaké zmeny, no dve veľké aktualizácie ročne stále platia. A to je to, čo je pre domácich používateľov dôležité.

Aktualizácia 14.1.2020 – dve veľké aktualizácie možno nakoniec tento rok nebudú. Začali sa objavovať správy, že Microsoft to naplno odpáli na jar, no a na jeseň opäť dostaneme len maličkú aktualizáciu. Ak by to tak skutočne prebehlo, tak by sa zopakoval scenár z roka 2019.

Nový Microsoft Edge

Konečne sa dočkáme aj vydania finálnej verzie pripravovaného prehliadača Microsoft Edge postaveného na projekte Chromium. Novinka bude distribuovaná od 15. januára, pre Windows 10 prostredníctvom služby Windows Update.

Spustenie služby xCloud

Vyzerá to tak, že tento rok prinesie aj spustenie služby Project xCloud pre cloudové streamovanie hier na smartfóny, tablety a časom aj počítače a konzoly. V tomto duchu sa totiž nedávno vyjadril Phil Spencer a neskôr aj ďalší zástupcovia divízie Xbox. Doplnená bola aj informácia o tom, že služba bude prepojená s herným katalógom Xbox Game Pass.

Microsoft v ostatných mesiacoch zintenzívnil verejné testovanie svojej pripravovanej služby, pričom dostupnosť sa chystá rozšíriť aj pre ďalšie trhy. Niektoré detaily, ako napríklad informácia o cene zatiaľ ale neboli prezradené.

Ako to nakoniec dopadne je zatiaľ trošku otázne, no šance na lákavú ponuku tu sú. Najmä teraz, keď narastá tlak zo strany konkurencie ako je Google Stadia a GeForce NOW.

Microsoft 365 vo verzii pre domácich používateľov

Microsoft by mal v prvej polovici roka predstaviť novú sériu služieb “M365 Life”, ktorá existujúcu ponuku Microsoft 365 doplní o produkty určené pre domácnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať