GBox

GBox: Ako nainštalovať Google aplikácie na smartfón Huawei

  • Nainštalovať Google aplikácie na Huawei smartfóny je prekvapivo jednoduché.
  • Oficiálna cesta síce stále neexistuje, no kreatívni vývojári majú odpoveď.
  • Aktuálne sa ňou stal nástroj GBox, ktorý sa o všetko postará.

Pri Android smartfónoch sme od začiatku odchovaní na Google službách. Máme svoje konto Gmail, súbory zálohujeme na Google Drive, aplikácie sťahujeme z Obchodu Play, na navigáciu používame Mapy Google, platíme cez Google Pay a videá pozeráme cez aplikáciu YouTube. Všetko je pekne prirodzenou súčasťou celého ekosystému a všetko je hneď na dosah.

Aj preto sa technologický gigant Huawei dostal do tak veľkých problémov po uvalení amerických sankcií. Zrazu na svojich smartfónoch nemohol používať služby Google, na ktoré boli používatelia extrémne zvyknutí. Cesty ako dostať služby Google do smartfónov Huawei samozrejme existovali, no len málokomu sa chcelo púšťať do experimentovania.

Značka síce začala aktívne budovať svoj vlastný ekosystém, vrátane obchodu s aplikáciami HUAWEI AppGallery či nástroja na vyhľadávanie aplikácií Petal Search, no na náskok, ktorý mal Google to jednoducho nestačilo. Služby Google pritom oficiálne poskytnúť nie je možné. Používatelia si na ne ale zvykli a záujem o niekedy tak populárne smartfóny začal upadať.

Určite ste si to všimli aj sami. Ak ste v ostatných rokoch čítali nejakú recenziu na novšie smartfóny Huawei, tak sa tam často spomína práve absencia akýchkoľvek služieb a aplikácií od Google.

Technicky zdatný používateľ vedel požadované aplikácie do smartfónu dostať, ale chcelo to trochu úsilia. Menej zdatní ľudia to často rovno vzdali a namiesto smartfónov Huawei siahali radšej po niečom, kde mali istotu a nemuseli sa trápiť.

Pre mobilnú divíziu čínskej značky prirodzene išlo o veľkú ranu. Preto sa Huawei začal odhliadať po cestičkách ako sa s týmto hendikepom popasovať v plnej paráde. Na odpoveď sa síce čakalo prakticky až do roku 2023, no o to efektívnejšia bola. Vznikla neoficiálna aplikácia GBox (Google Box).

Práve vďaka nástroju GBox sa inštalácia Google aplikácií do smartfónov Huawei stala extrémne jednoduchou. Celé je to navyše dostupné úplne zadarmo, hoci od verzie 1.5.0 s prítomnosťou reklám. Veď to poznáte. Niečo za niečo…

Technicky vzaté v pozadí stojí dosť komplikovaný proces, kedy sa smartfón Huawei cez virtualizáciu reprezentuje ako iný model, ktorý má plnú podporu Google služieb. Vás ako používateľa to ale nemusí zaujímať. Pre vás je dôležité len to, že cez GBox sa cez pár kliknutí dostanete ku všetkým aplikáciám, ktoré potrebujete.

GBox sa navonok správa ako ďalší obchod s aplikáciami. Vy si ho proste nainštalujete a o všetko ostatné sa postará samotná aplikácia. Priamo cez ňu vyhľadávate a inštalujete veci ako Gmail, YouTube, Google Mapy a podobne. Dokonca je tu aj zoznam odporúčaných aplikácií, kde nájdete veci ako YouTube, Google, Facebook, Messenger, Google Drive a podobne.

GBox

GBox vám ponúkne vytvorenie ikonky pre priame spúšťanie každej nainštalovanej aplikácie alebo ich môžete spúšťať cez jeho rozhranie. Praktickejšou možnosťou je ale samozrejme vytvorenie samostatného zástupcu.

Na to, aby všetko fungovalo čo najhladšie je potrebné aplikácii GBox udeliť patričné oprávnenia, aby mohla inštalovať aplikácie. Rovnako tak je potrebné udeliť oprávnenia pre každú nainštalovanú aplikáciu. Tak isto, ako keď niečo inštalujete z Obchodu Play.

Taktiež sa odporúča vypnúť funkciu pre optimalizáciu výdrže batérie, ktorá by mohla napríklad blokovať upozornenia z aplikácií. Upozorní vás na to priamo GBox aj s rýchlym preklikom do potrebných sekcií v nastaveniach.

GBox

Okrem toho potrebujete mať vytvorené konto Google pre prístup do nainštalovaných aplikácií,, no to je celkom prirodzené, keďže idete používať služby od Google. Navyše je to úplne zadarmo a otázka nanajvýš pár minút.

V začiatkoch bola aplikácia GBox dostupná priamo cez obchod Huawei AppGallery. Dnes to vyzerá tak, že v ponuke, z celkom pochopiteľných (právnych) dôvodov, nemôže byť viac zaradená. Preto je potrebné siahnuť po .APK súbore z oficiálnej stránky GBoxLab a inštaláciu vykonať ručne.

V každom prípade najskôr odporúčam skúsiť vyhľadanie GBox v Huawei AppGallery, možno som len ja mal smolu. Dávajte si ale veľký pozor na aplikácie s podobným názvom ale úplne odlišnou funkčnosťou. Našiel som napríklad GBox – Universal Collection, čo je akási zbierka hier, ale aj Toolkit for instagram – Gbox, čo je zasa niečo úplne iné.

Samotný GBox beží na pozadí a stará sa o všetko potrebné. Vy sa nemusíte s ničím trápiť. Práve táto skutočnosť v kombinácii s tým, že sa to celé správa ako ďalší obchod s aplikáciami spôsobuje to, že GBox je neoceniteľnou pomôckou pre majiteľov novších smartfónov Huawei. Aplikácia sa postará o inštaláciu, ale aj o odinštalovanie aplikácii. Proste má v sebe zabudovaného takzvaného správcu aplikácií.

Ak máte doma Huawei alebo sa chystáte nejaký kúpiť a neviete si predstaviť fungovanie bez Google služieb a aplikácií, tak je pre vás GBox tým, čo potrebujete. Efektívne a zadarmo rieši jeden z najväčších neduhov smartfónov tejto značky. Stále ale existujú určité limitácie. Napríklad sa nedostanete k funkčnej aplikácii Android Auto, no vzhľadom na to, že získate prakticky všetko ostatné, plne funkčné a aktualizované, je to len kvapkou v mori.

Cez jeden nástroj sa ku Google službám dostanete tak ľahko, ako je to len možné. Mimochodom, GBox je bezplatnou alternatívou k celkom známej aplikácii GSpace, ktorá má rovnaké poslanie – dostať Google aplikácie do Huawei smartfónov. Skúsiť prípadne môžete aj tú…

Stále ale platí, že aj GBox je neoficiálne riešenie, hoci ho svojho času tak trochu propagoval aj samotný Huawei. Svoje teplé miestečko má napríklad na oficiálnom fóre tejto značky. Nehovoriac o tom, že sa objavuje ako odporúčané riešenie pri produktoch u oficiálnych distribútorov, čo by podľa mňa asi nešlo bez “požehnania” od Huawei.

Rozhodne preto stojí za skúšku. Aj v tomto prípade je možno otázne ako dlho to bude fungovať, no zatiaľ to vyzerá veľmi nádejne. S tým, že musíte siahať po takýchto alternatívnych riešeniach sa reálne nedá nič robiť. Jedinou alternatívou by bolo to, že by boli zrušené americké sankcie na Huawei.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať