Veľká aktualizácia: Ako Windows 10 aktualizovať na najnovšiu verziu?

Microsoft pre Windows 10 dvakrát do roka vydáva takzvané veľké aktualizácie, ktoré prinášajú nové funkcie a vylepšenia. S príchodom aktualizácie na verziu 1903 bolo upustené od ich automatickej inštalácie, takže používateľ musí vyvinúť trochu úsilia, aby svoj systém aktualizoval na najnovšiu dostupnú verziu. Inak povedané, inštaláciu musí spustiť ručne.

Výnimkou je len situácia, kedy je na zariadení používaná verzia Windows 10, ktorá už nie je podporovaná a nedostáva preto opravné ani bezpečnostné aktualizácie – vtedy je inštalácia pripravená a vykonaná automaticky. Každá vydaná verzia Windows 10 je podporovaná po dobu 18 mesiacov, preto ide o pomerne ojedinelé prípady.

Ak ste svoj systém už dlhšiu dobu neaktualizovali, prípadne vám chýba nejaká novinka, nastáva čas na overenie aktuálne používanej verzie alebo priamo zistenie dostupnosti veľkej aktualizácie funkcií a spustenie jej inštalácie. V praxi stačí prejsť do systémových nastavení (Win + I) a otvoriť sekciu “Aktualizácia a zabezpečenie”.

Tu by sa vám mala zobrazovať informácia o tom, že k dispozícii je ďalšia verzia Windowsu – Aktualizácia funkcií. Pre jej inštaláciu je potrebné stlačiť na ponuku “Stiahnuť a nainštalovať”.

Pre istotu uvediem, že akonáhle vám služba Windows Update ponúka aktualizáciu na novú verziu, jej inštalácia a používanie by mali byť bezproblémové, no pre istotu sa stále odporúča vykonať zálohu – myslite teda na to. Rovnako tak počítajte s tým, že proces sťahovania a inštalácie môže trvať desiatky minút.

Dostupnosť veľkej aktualizácie môžete overiť aj ručne, prostým stlačením na tlačidlo “Vyhľadať aktualizácie”. Môže sa stať, že systém nájde klasickú kumulatívnu/opravnú aktualizáciu, tú nainštaluje, reštartuje sa, no a veľkú aktualizáciu funkcií vám zobrazí až potom.

Spomínané “veľké aktualizácie” sa zobrazujú v samostatnej podsekcii, aby používateľ mohol svoj systém udržiavať v kondícii cez opravné aktualizácie, no súčasne mohol počkať s aktualizovaním na novšiu verziu Windows 10.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Čo je interné úložisko?

Pri návodoch, tipoch či popise smartfónov, tabletov alebo počítačov sa môžete úplne bežne stretnúť s označením interné úložisko. Čo to je?