TA3 aplikácia: Čo sa stalo s mobilným spravodajstvom známej televízie?

 • Spravodajská televízia TA3 svojho času ponúka mobilnú aplikáciu.
 • Začala na platforme Apple, neskôr začala pokrývať aj Android.
 • Kde je táto aplikácia dnes?

Mobilná aplikácia spravodajskej televízie TA3 sa do ponuky Obchodu Play dostala ešte v roku 2012. Táto TA3 aplikácia bola reakciou na rozvíjajúci sa trh so smartfónmi. Išlo o skvelú príležitosť ako podchytiť nových čitateľov a zvýšiť interakciu tých existujúcich. Čoraz väčší okruh ľudí sa dostával k smartfónom, rástol počet používateľov mobilného internetu a s mobilnými aplikáciami sa roztrhlo vrece.

Aplikácia TA3 bola dostupná úplne zadarmo. Okrem textového spravodajstva rozdeleného do rôznych kategórií ponúkala aj prístup k živému vysielaniu a záznamom jednotlivých relácií. V princípe išlo o skvelý ťah, ktorý samozrejme nebol výsadou televízie TA3. Podobným smerom sa vydávali aj ďalšie spravodajské televízie a portály.

„Aplikácie pre smartphony sú dnes pre ľudí, ktorí potrebujú nevyhnutne nonstop aktuálne informácie. Ich spustenie je nadstavbou nového webového portálu TA3, ktorý sme priniesli pri príležitosti desiateho výročia vysielania našej televízie.“

Vysvetľoval vtedajší šéfredaktor internetového portálu ta3.com, Martin Dančiak

Myšlienka bola veľmi jednoduchá – kto nemá svoju mobilnú aplikáciu, akoby ani neexistoval. Dobre, v začiatkoch to možno nebolo až také ostré, no v pozadí bola od začiatku jasná snaha podchytiť nový segment. Aplikácia od TA3 bola prirodzeným doplnkom webového portálu tejto televíznej stanice. Počítalo sa dokonca aj s verziou pre dnes už neexistujúcu mobilnú platformu Windows Phone.

Ak by ste si mali pocit, že TA3 aplikácia by bola skvelým prírastkom pre váš smartfón, musím vás sklamať. TA3 aplikácia je vecou minulosti.

Zmienka o tom, že nejaká TA3 aplikácia existovala dnes síce stále nájdete priamo na oficiálnom webe televízie, no pri pokuse o jej nájdenie v Obchode Play obídete naprázdno. Odkaz na stiahnutie nefunguje a rovnako tak vám nepomôže ani ručné vyhľadávanie priamo v digitálnom obchode.

Čo sa s touto nádejnou aplikáciou stalo? V podstate nejde o žiadnu prekvapivú vec. Jednoducho sa zmenila doba. S tým ako plynuli roky sa začal dôraz klásť na čoraz väčšiu optimalizáciu webových stránok pre smartfóny, z ktorých návštevníci prichádzali častejšie a častejšie. Dnes je to už síce úplne samozrejmá vec, no desaťročie dozadu ešte nebola tak plošne rozšírená myšlienka takzvaného responzívneho webu.

Dneska sa webové stránky s celým rozhraním a obsahom automaticky a plnohodnotne prispôsobujú typu zariadenia návštevníka. A presne toto predstavovalo koniec pre množstvo samostatných aplikácií. Namiesto toho, aby niekto vytváral, spravoval a udržiaval mobilnú aplikáciu, čo nebolo úplne jednoduché, svoje úsilie radšej zameral na optimalizáciu a vývoj webovej stránky. Aplikácia TA3, tak ako mnohé ďalšie, proste stratila svoje existenčné opodstatnenie.

Veď neponúkala žiadne prevratné funkcie, ktoré by nebolo možné pokryť webovou stránkou s responzívnym dizajnom. Išlo o zobrazenie článkov, prístup k videám, jednoduchý filter podľa kategórií a možnosť zdieľania obsahu cez e-mail či sociálne siete. Všetky tieto veci postupom času začali naplno zvládať webové stránky. Čitateľ nemusí nič hľadať, inštalovať a spúšťať. Otvorí si webový prehliadač, zadá adresu a všetko to dostane naservírované v podobe prispôsobenej svojmu smartfónu. TA3 aplikácia preto logicky odišla do zabudnutia.

8 comments
 1. Blbost. Nutia nas ist na veb aby nas mohli bombardovat teklamami.. v aplikacii to bolo sto krat lepšie. Tie reči že app stratila opodstatnenie :))? podli tah ta3
  Palec dole

 2. Mobilnu aplikaciu som pouzival vacsinu casu, dokonca aj doma, ked som si nechcel pustit tv a chcel sim si narychlo pozriet zaciatok sprav.
  Pozorujem uz dlhsiu dobu, ze TA3 ide pomalicky dole vodou (vid relacia v politike a jej moderatori, ktori su tendecni)
  Som presvedceny, ze aj tymto krokom televizia znizi svoju sledovanost na trhu.

 3. Tak,tak.Ja som ju pozeral každý deň. Odkedy skončila aplikácia Ta3,tak Ta3 už nepozerám, nepočúvam. Proste web mi nevyhovuje. bay bay
  Škoda

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať