Voliteľné aktualizácie pre Windows 10 sa od júla vracajú. Pozmenené

Ešte v marci, keď sa na nás zo všetkých strán začal valiť nový koronavírus, Microsoft pozastavil vydávanie voliteľných aktualizácií pre Windows 10. Dočasnú stopku dostali konkrétne takzvané “C” a “D” aktualizačné balíčky. Tie nie sú ponúkané automaticky a pokiaľ si ich človek chce cez Windows Update nainštalovať, musí ich aktívne a často aj opakovane vyhľadávať.

V podstate ide o aktualizácie s drobnými opravami, ktoré ešte len prebiehajú testovaním a štandardne sa k používateľom dostanú ako súčasť nasledujúcej mesačnej aktualizácie. Predčasný prístup k aktualizáciám má zmysel hlavne vo firemnom prostredí.

V pripravenom prostredí si IT oddelenie môže vopred vyskúšať či všetko prebieha tak ako má. Prípadne problémy následne môže konzultovať s Microsoftom alebo sa pristúpi k tomu, že celý aktualizačný mechanizmus bude dočasne pozastavený. Ďalšou vecou je to, že systém sa môže potýkať s vážnymi neduhmi a práve pripravovaná aktualizácia by mohla pomôcť. Používateľ vtedy nemusí čakať až na “Patch Tuesday”.

Voliteľné aktualizácie pre Windows 10 opäť v hre

Spomínané voliteľné “C” a “D” aktualizácie sa od júla opäť vracajú, avšak v trocha inej podobe. Microsoft informuje, že k tomuto kroku pristupuje po dôslednom vyhodnotení spätnej väzby od svojich klientov. Dostupné budú pre Windows 10 od verzie 1809 vyššie.

Dochádza však k zmene v označovaní, ako aj v celkovej distribúcii týchto aktualizácií. Po novom budú voliteľné aktualizácie vo svojom názve obsahovať jasné označenie “Preview”. Po našom asi “Náhľad” alebo “Predbežné vydanie”. Cieľom je to, aby všetkým bolo jasné, že ide o niečo, čo ešte nie je úplne dotiahnuté.

Čo sa týka spomínanej zmeny v distribúcii, Microsoft uvádza, že “Preview” aktualizácie budú ponúkané už len v treťom týždni mesiaca. To zjavne znamená, že takzvané “D” aktualizácie končia a namiesto dvoch “skúšobných” balíčkov bude ponúknutý len jeden.

  • A aktualizácie – 1. týždeň mesiaca, obvykle ide o aktualizácie pre Office, nie Windows ako v ostatných prípadoch
  • B aktualizácie – 2. utorok mesiaca, klasické opravné aktualizácie, distribuované všetkým automaticky
  • C aktualizácie – 3. týždeň mesiaca, opravy pripravované pre nadchádzajúcu “B aktualizáciu”; nie sú automaticky ponúkané, treba ich aktívne vyhľadávať
  • D aktualizácie – 4. týždeň mesiaca, ďalšie opravy pripravované pre nadchádzajúcu “B aktualizáciu”; nie sú automaticky ponúkané, treba ich aktívne vyhľadávať
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať