Patch Tuesday

Windows a aktualizácie: Čo je to Patch Tuesday?

Ak pravidelne sledujete novinky o spoločnosti Microsoft a jej produktoch, pravdepodobne ste už narazili na termín “Patch Tuesday”. Toto anglické označenie sa bežne používa v súvislosti s opravnými aktualizáciami, najčastejšie asi priamo s operačným systémom Windows 10. O čo však vlastne ide?

Neskrýva sa za tým nič komplikované. Tento neformálny názov označuje termín, kedy sú celosvetovo vydané opravné aktualizácie pre produkty z dielne Microsoftu. Ide o druhý kalendárny utorok každého mesiaca. Vo večerných hodinách sú vtedy sprístupnené bezpečnostné záplaty a opravné aktualizácie, ktoré sú k bežným používateľom distribuované cez službu Windows Update.

V našich končinách by sa dalo vo veľmi voľnom preklade hovoriť ako o “aktualizačnom utorku”. Používatelia vďaka zvolenej pravidelnosti vedia, kedy presne môžu očakávať ďalšie aktualizácie a podľa potreby sa na to náležite pripraviť. Nie každý má napríklad dobré skúsenosti s tým, aby inštaláciu aktualizácií na niekoľko dní odložil.

Vďaka tomu, že veľmi dobre vieme o “Patch Tuesday” sa proste dokážeme veľmi efektívne pripraviť buď na samotnú inštaláciu aktualizácií, prípadne na jej odloženie. Zároveň vieme, kedy najbližšie môžeme očakávať opravy prípadných nedostatkov a bezpečnostných zraniteľností. Pevne stanovená pravidelnosť pomáha firmám, domácim používateľom, ale aj samotnému Microsoftu.

Samozrejme, že sporadicky môže dôjsť k vydaniu opravných aktualizácií aj mimo zabehnutých koľají. To platí obzvlášť v prípade, ak má produkt závažné problémy alebo bola odhalená extrémne závažná bezpečnostná diera, ktorú kyberkriminálnici aktívne zneužívajú. Vtedy má funkčnosť a bezpečnosť jasnú prioritu nad pohodlnosťou.

C a D aktualizácie

Aktualizačné balíčky vydávané počas druhého utorka v mesiaci (“Patch Tuesday”) sa označujú aj ako “B” aktualizácie a používateľom sa spravidla stiahnu a nainštalujú automaticky – ak nepríde manuálny zásah, ktorý tomu zabráni. Preto by sa dali označiť ako povinné.

Microsoft ale zvykne vydávať aj takzvané “C” a “D” balíčky v treťom a štvrtok týždni mesiaca. Tie sú voliteľné a používateľ ich musí aktívne vyhľadať cez Windows Update, niekedy dokonca až opakovaným stlačením na tlačidlo “Vyhľadať aktualizácie”.

Obsahujú riešenia menej závažných problémov a prakticky ešte prebiehajú testovaním. Po tom, čo testovanie úspešne skončí, “C” a “D” balíčky sú so svojimi opravami začlenené do “B” balíčka, ktorý dorazí automaticky počas “Patch Tuesday”. Ten, kto veľmi chce, si môže aktualizácie “C” a “D” stiahnuť vopred, no musí sa o to aktívne pričiniť. Navyše musí počítať s tým, že ešte môžu obsahovať aj nejaký ten nedostatok.

Pozor na klikanie vo Windows Update

Pri práci so službou Windows Update si preto treba dávať pozor. Opakované klikanie na tlačidlo “Vyhľadať aktualizáciu” ku koncu mesiaca môže spustiť sťahovanie voliteľných aktualizácií. V princípe ich inštalácia nepredstavuje žiadnu tragédiu. Ak by ste aj narazili na nejaký problém, môžete ich jednoducho odinštalovať a takpovediac sa vrátiť k poslednej oficiálnej/povinnej opravnej aktualizácii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať