Windows 10 dostáva nové ikony pre viac ako stovku aplikácii

Približne pred rokom sa Microsoft odhodlal pristúpiť k modernizácii ikon niektorých svojich služieb a aplikácií. Svoje zámery síce ohlásil už omnoho skôr, no reálne s tým začal až koncom februára 2019 so službou kancelárskych nástrojov Office 365.

Teraz na rad prichádza už aj operačný systém Windows 10, konkrétne predinštalované aplikácie, ktoré predstavujú jeho neoddeliteľnú súčasť.

Nové ikony pre Windows 10, aj mimo neho

Kalkulačka, Kalendár, Budíky a hodiny, všetky tieto a mnoho ďalších aplikácií začali dostávať novú a modernejšiu ikonu. Rozdiel je pritom obrovský. Nový vzhľad sa viac hrá s farbami, priestorom a tieňmi. Úpravami mala prejsť vyše stovka ikon.

K zmene prichádza pozvoľna, preto niektoré aplikácie vo vašom systéme už môžu mať ikonu s novým vzhľadom, iné stále s tým pôvodným. Celková obmena má byť otázkou niekoľkých mesiacov. Nové ikony majú vo väčšine prípadov doraziť vo forme malej aktualizácie cez digitálny obchod Microsoft Store. Niektoré však budú zjavne vyžadovať úpravu cez klasickú systémovú aktualizáciu – cez Windows Update.

Microsoft uvádza, že prebiehajúca zmena dizajnu je súčasťou mnohoročného úsilia dizajnérov, ktorí chcú jednotlivé prvky systému posunúť na vyššiu úroveň. Ikony majú byť navrhnuté tak, aby prirodzene zapadali do celkového dizajnového jazyka moderného operačného systému, no zároveň aby sa dali ľahko nájsť v ponuke Štart, či po pripnutí na panel úloh.

Ikony na jednej strane dostávajú moderný nádych, ktorý odráža zameranie na medziplatformové používanie, no súčasne je dôležité zachovať ich historický odkaz. Inak povedané zachované muselo zostať aspoň niečo, čo je používateľom povedomé.

Modernizované ikony boli prvýkrát v akcii pozorované pri predstavení Windows 10X, novej verzie operačného systému Windows 10 určenej pre takzvané hybridné zariadenia, na čele s dvojicou Surface Neo, Surface Duo.

Microsoft ich chce dostať na všetky edície Windows 10, no objavia sa aj na smartfónoch, nakoľko svoje aplikácie ponúka aj pre Android a iOS. Príkladom je balík Office, nová generácia Microsoft Edge, či Skype.

Široká paleta nových ikon bola od základov navrhnutá tak, aby už na prvý pohľad bolo jasné, že pochádza z rovnakej éry a vychádza z totožného dizajnového jazyka – Fluent Design.

Zdroj: Medium

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať