- Aktualizácie sú prirodzenou súčasťou operačných systémov Windows.
- V prípade Windows 10 sa stretávame s viacerými rozdielnymi prípadmi.
- Máme tu inováciu na Windows 10, opravnú aktualizáciu a veľkú systémovú aktualizáciu.
- Poďme sa pozrieť ako dlho trvá inštalácia rôznych typov aktualizácií. Aspoň približne.
Pravidelné softvérové aktualizácie sú bežnou vecou dnešných operačných systémov. Veľmi dobre ich poznáme zo svojich smartfónov a ešte omnoho lepšie z počítačov so systémami Windows. S príchodom “desiatky” sa situácia trochu skomplikovala a k bežným opravným aktualizáciami pribudli aj relatívne novinky.
Pre Windows 10 v celkom pravidelných intervaloch vychádzajú dva typy aktualizácií, ktoré je potrebné skôr či neskôr nainštalovať. Najčastejšie tu máme mesačné opravné aktualizácie, známe aj ako kvalitatívne alebo kumulatívne aktualizácie. Tie vychádzajú vždy druhý utorok každého mesiaca a prinášajú opravy problémov spolu s riešením bezpečnostných zraniteľností.
Druhým typom aktualizácií sú takzvané aktualizácie funkcií. Tie zvykli vychádzať dvakrát do roka (jar a jeseň), pričom v praxi predstavujú novú verziu Windows 10. Do systému prinášajú výraznejšie zmeny a nové funkcie. Microsoft sa koncom roka 2021 rozhodol, že v prípade aktualizácie funkcií zavedie zmenu a vydávať bude už len jednu takúto veľkú aktualizáciu ročne, a to v druhej polovici roka.
Aktualizácie funkcií sa zvyčajne vydávajú raz ročne a obsahujú nové funkcie a možnosti, ako aj potenciálne opravy a aktualizácie zabezpečenia. Kvalitatívne aktualizácie sú mesačné a obsahujú predovšetkým malé opravy a aktualizácie zabezpečenia. Windows je navrhnutý tak, aby poskytoval oba druhy aktualizácií do zariadení prostredníctvom služby Windows Update.
Microsoft o type aktualizácií pre Windows 10
S príchodom Windows 10 na trh sa používatelia stretli ešte takpovediac s tretím typom aktualizácie. A to je aktualizácia na Windows 10 zo staršieho systému Windows 7 alebo Windows 8. Hoci po správnosti by sme v tomto prípade mali hovoriť o inovácii, ľudovo sa aj v tomto prípade používa spojenie aktualizácia na Windows 10.
Mnoho používateľov považuje aktualizácie vo Windows 10 za otravné, pretože ich nakoniec musí aj tak nainštalovať, čo sa niekedy deje v tom najnevhodnejšom momente. Práve tieto situácie človek vníma najaktívnejšie a celý aktualizačný mechanizmus Windows Update si už zažil množstvo ostrej kritiky.
Microsoft nejaké tie veci upravil, no stále platí, že inštalácia aktualizácií vyžaduje nejaký ten čas, počas ktorého je zariadenie nepoužiteľné. Poďme si preto popísať ako dlho trvá aktualizácia na Windows 10. Pozrieme sa na inováciu, ako aj na inštaláciu klasickej mesačnej aktualizácie.
Približný nástrel, žiadna presná veda
Ešte by som doplnil, že nejde o žiadnu exaktnú vedu, ale skôr o taký všeobecný nástrel, orientačné časy. Do hry totiž vstupuje obrovské množstvo faktorov. Medzi tie základné patrí hardvérová výbava zariadenia, rýchlosť internetového pripojenia a aktuálny stav systému, hlavne to, ktorá aktualizácia bola nainštalovaná naposledy.
Pre predstavu: V praxi môže inštalácia u jedného používateľa trvať 5 minút a druhého 15 minút, pričom hardvérový rozdiel je zanedbateľný, no používateľ číslo 2 svoj počítač neaktualizoval už dva mesiace. To znamená, že reálne sa uňho sťahuje a inštaluje väčší objem dát. Inštalačný čas sa líši aj aktualizáciu od aktualizácie a celé je to vlastne tak trochu záhadou. Našťastie sa pri inštalácii zobrazuje celkom prehľadný indikátor v %.
Prechod zo starého systému na Windows 10
Prechod zo starého systému, teda ľudovo aktualizácia na Windows 10, je najzložitejším z popisovaných prípadov. Používateľ typicky prechádza z Windows 7 na Windows 10, pričom si chce zachovať všetky svoje osobné súbory, a v ideálnom prípade, aj nainštalované aplikácie.
Sťahuje sa obrovský objem dát, v podstate celý systém Windows 10. Nasleduje príprava inštalačný súborov, čo trvá ďalší čas. Potom dochádza k reštartovaniu systému a spusteniu inštalačného procesu. Nakoľko sa musia zachovať osobné súbory, inštalátor vytvára komplexnú zálohu, čo samozrejme vyžaduje ďalší čas. Potom dochádza k inštalácii samotného systému, obnove zálohy, zavedeniu potrebných nastavení a niekedy sa ešte sťahujú dodatočné opravné aktualizácie.
V závislosti od výkonu počítača, pričom veľmi zaváži prenosová rýchlosť disku, môže celý proces trvať aj niekoľko hodín. Dnes by to už malo byť pomerne optimalizované, no na starších počítačoch s klasickým pevným diskom (HDD) šlo aj otázku dvoch hodín. Ako vo všetkom, existujú aj výnimky, kedy inovácia potrvá omnoho dlhšie. Priemerne by sme sa mali pohybovať niekde okolo 50 minút až hodiny, najmä ak máme SSD disk.
Typicky do 1 hodiny, veľmi výnimočne viac ako 3 hodiny (no aj to sa stáva).
Moja referenčná hodnota ešte z roku 2015 a PC s klasickým pevným diskom je 103 minút.
Inštalácia opravnej aktualizácie, ktorá prichádza každý mesiac
Toto je omnoho jednoduchší a rýchlejší prípad. Inštalácia opravnej aktualizácie typicky na moderných počítačoch trvá niekde v rozmedzí 5 až 15 minút. Niekedy to môže byť aj dlhšie, no obvykle nepresiahne 30 minút. Dlhšia inštalácia sa týka starších počítačov s klasickými pevnými diskami a prípadov, kedy ste systém neaktualizovali poriadne dlhý čas, a teraz sa to všetko dobieha.
Spravidla ide o malé aktualizácie, ktoré odstraňujú chyby a plátajú bezpečnostné diery. Tým, že sú vydávané na mesačnej báze sa pri pravidelnej inštalácii nezvyknú zbytočne nafukovať a predlžovať čas inštalácie.
Obvykle 5 až 15 minút.
Príklad z mojich skúseností:
- 03-22 inštalácia marcovej opravnej aktualizácie KB5011487 na 6-ročnom notebooku s SSD diskom trvala 2 minúty 27 sekúnd od kliknutia na tlačidlo “Reštartovať” po nabehnutie pracovnej plochy.
Inštalácia veľkej aktualizácie – nová verzia Windows 10
Tretí prípad je vlastne inštalácia “aktualizácie funkcií”, čo bežne ľudsky označujeme ako “inštalácia veľkej aktualizácie”. Dochádzalo k tomu dvakrát ročne, potom si Microsoft uvedomil, že v takom rýchlom tempe vyvíjať nestíha, a tak to najnovšie osekal na jednu veľkú aktualizáciu ročne.
V tomto prípade dochádza k inštalácii novej verzie Windows 10, čo si môžete všimnúť aj na označení v systémových nastaveniach. Napríklad verzia 21H2, je veľká aktualizácia z druhej polovice roka 2021. Predtým sme tu mali verziu 21H1, čo bola veľká aktualizácia z prvej polovice 2021, a podobne.
Spočiatku sa používali čísla v zmysle 1903, teda tretí mesiac roka 2019, no od toho sa nakoniec upustilo kvôli rozdielu medzi dátumom vydania aktualizácie a termínom jej reálnej dostupnosti.
Čo sa týka dĺžky inštalácie, tá má obvykle bližšie k trvaniu inovácie než k času inštalácie mesačnej opravnej aktualizácie. Aj v tomto prípade existujú rôzne výnimky. Microsoft sa už roky venuje úprave a optimalizovaniu celého procesu tak, aby prebehol čo najrýchlejšie. Mali sme tu prípady, kedy inštalácia trvala 5 až 10 minút (z 21H1 na 21H2), no aj prípady, kedy inštalácia trvala hodinu. Priemer bude asi niekde okolo 30 až 45 minút.
Okrem samotnej hardvérovej výbavy to najviac závisí na tom, či svoj systém aktualizujete pravidelne alebo k inštalácii novej verzii pristupujete kvôli tomu, že vám končí podpora tej aktuálne používanej (18 mesiacov). Dnes už je to väčšinou tak, že stiahnutie a príprava na inštaláciu trvajú veľmi dlho, no dejú sa viac-menej na pozadí cez Windows Update, pričom samotný úkon inštalácie prebieha tak desiatky minút. Väčšinou sa však pri tomto type aktualizácií vytvára kompletná záloha systému, čo celkový čas samozrejme predlžuje.
Obvykle 30 minút až 45 minút.
Líši sa to
Odpoveď na otázku ako dlho trvá aktualizácia na Windows 10 je teda poriadne komplikovaná, no snáď teraz máte aspoň približnú predstavu. Nastať samozrejme môže kopa rozličných prípadov a to, čo vám v práci trvá pár minút, môže byť doma otázkou hodiny. Niekedy sa dá počuť aj o poriadnych extrémoch, no s tým sa nedá nič robiť. Tak či tak budete musieť počkať…
Svoje skúsenosti s inštaláciou aktualizácií pokojne hoďte do komentárov, nech tu máme aj nejaké presnejšie časy. Ja sa to postupne pokúsim doplniť o svoje merania.