Podvodné a otravné telefonáty: Kde si overiť neznáme čísla?

V ostatných rokoch sa v dosť veľkej miere rozšírili rôzne podvodné a otravné telefonáty. Určite to poznáte veľmi dobre.

Žiaden hovor nečakáte, telefón začne zvoniť, a keď sa pozriete na obrazovku, zistíte, že číslo nemáte uložené a vôbec ho nepoznáte. Nastáva klasická dilema. Zodvihnúť alebo nie?

Vo väčšine prípadov vyhrá naša prirodzená zvedavosť alebo všeobecný predpoklad, že môže ísť o niečo dôležité. Takže telefonát zodvihneme a tým sa pustíme do lotérie.

Môže to byť niekto z rodiny, kuriér alebo niečo pracovné. No rovnako tak to môže byť falošná technická podpora Microsoftu, predajca bambusových ponožiek či iný pokus o podvod.

Stretnúť sa môžeme aj s prípadom prezváňania z exotických čísel, kedy sa podvodníci spoliehajú na to, že im zavoláme naspäť na audiotextové či prémiové číslo. Špeciálnou kategóriou sú telefonické prieskumy, ktoré vo svojej podstate síce môžu byť neškodné, no rozhodne sú otravné.

Ako sa s tým všetkým vysporiadať? Tí z nás, ktorí už za sebou majú niekoľko nepríjemných telefonátov, ktorých zdvihnutie ľutujeme, sa celkom prirodzene uchýlia k jednej z dvoch praktík.

Buď neznáme hovory vôbec nedvíhame alebo si číslo ešte pred zdvihnutím overíme. Kde však hľadať neznáme telefónne čísla?

Google a špecializované weby

Úplným základom je samozrejme Google. Stačí tu zadať volajúce číslo a pustiť sa do hľadania. Sú tu aj ďalšie možnosti. S tým ako táto problematika nabrala na rozmeroch vznikli špecializované stránky, akési databázy telefónnych čísel.

Medzi tie najznámejšie patrí trojica projektov 9x.sk, vyhladavaniecisla.sk a neznamecislo.sk. Samozrejme, že nie sú úplne 100%-né a nemusíte tu nájsť úplne každé číslo, no tie najotravnejšie a najväčšie podvody by tu mali byť celkom dobre podchytené.

Pri jednotlivých číslach zvykne byť uvedené to ako často boli vyhľadávané, čo môže byť dobrý indikátorom, no omnoho lepšie sú komentáre a hodnotenia. Ak si chcete overiť neznáme číslo, tak ide o dobrých pomocníkov.

Snaží sa aj O2

Vlastnú iniciatívu v tomto smere vyvinulo aj O2 so svojou platformou nevolajtemi.sk. Spustená bola bez väčšej mediálnej propagácie a zatiaľ sa akosi neuchytila.

Operátor spomínal veľkolepé plány na zapojenie viacerých subjektov (ostatných operátorov) a vyzdvihoval svoju neutralitu, no vyššie spomínané projekty už majú vybudované poriadne zázemie a ľudia im zjavne dávajú prednosť.

Platforma nevolajtemi.sk sa zatiaľ výraznejšie neuchytila, no ide stále platí, že ide o ďalšiu možnosť ako si overiť telefónne čísla. Projekt je mladý, vznikol na konci mája 2021, preto v dohľadnej budúcnosti ešte môže priniesť zaujímavé možnosti. Hlavne v prípade, ak sa mu O2 bude aktívne venovať a zapoja sa aj ďalší operátori.

To, že sa operátor aj týmto spôsobom snaží vyriešiť nevyžiadané hovory je rozhodne dobré, avšak, chcelo by to trochu viac osvety. Aby som nezabudol, tak skvelou vecou webu NevolajteMi je možnosť využiť podanie na Regulačný úrad. Inak povedané, problémové číslo môžete nahlásiť na preskúmanie a ďalšie riešenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať