Windows 10 verzia 2004 a novšie: Inštaláciu čakajúcich aktualizácií je konečne možné preskočiť

Automatická príprava aktualizácií je v prípade Windows 10 dvojsečná zbraň. Na jednej strane tu máme dobrý úmysel – udržiavanie systému v kondícii, oprava chýb a riešenie bezpečnostných nedostatkov.

Na strane druhej máme pomerne otravný mechanizmus. Windows Update totiž zvykne aktualizácie automaticky pripraviť na inštaláciu. To znamená, že ich v tichosti stiahne a nachystá všetko potrebné. Problém nastáva v momente, kedy potrebujeme svoje zariadenie rýchlo vypnúť alebo reštartovať.

Vtedy narážame na nepríjemnú situáciu. Systém vyžaduje, aby sa naplánovaná aktualizácia pred vypnutím alebo reštartovaním zariadenia nainštalovala. Celý proces sa tak, bez možnosti výberu, môže predĺžiť o niekoľko minút. A keď sa človek ponáhľa, tak každá minúta navyše sa zdá ako večnosť.

Najväčší problém, ktorý s týmto mechanizmom mám, a podľa všetkého nie som sám, je práve tá absencia možnosti výberu. V momente, kedy systém pripravil aktualizáciu, tento proces sa nedá žiadnou jednoduchou cestou zrušiť.

Čo nefunguje

Namiesto klasického “Vypnúť” máme v ponuke len “Aktualizovať a vypnúť”. Namiesto možnosti “Reštartovať” zase “Aktualizovať a reštartovať”. Nezáleží na tom, či k ponuke pristupujeme cez Štart alebo klávesovú skratku Alt + F4 na pracovnej ploche.

Nepomôže ani príkaz “shutdown” s parametrom “/f” pre vynútené vypnutie všetkých aplikácií. Systém sa síce vypne alebo reštartuje, no proces inštalácie aktualizácie napriek tomu prebehne.

V prípadne, že aktualizácia čaká na inštaláciu, z praxe bola známa len jedna možnosť ako sa jej vyhnúť pri vypnutí alebo reštartovaní systému. Ide o vymazanie inštalačných dát zo zložky SoftwareDistribution.

Stručne povedané, zo systému boli ručne vymazané dáta pripravenej aktualizácie. Systém vtedy nemal čo inštalovať, preto inštalácia neprebehla a namiesto toho malo dôjsť k normálnemu vypnutiu, prípadne reštartovaniu.

Na túto možnosť si pamätám, no otestoval som ju dnes, 20.10.2020 na Windows 10 Pro verzie 1909 a bohužiaľ musím konštatovať, že už nefungovala. Systém stále po kliknutí na možnosť “Aktualizovať a vypnúť” nainštaloval čakajúcu aktualizáciu.

Jedinou možnosťou ako týmto situáciám predísť je teda proaktívne blokovanie aktualizácií, čo z dlhodobého hľadiska nemusí byť najšťastnejším riešením. Navyše to vychádza z predpokladu, že sa človek pripraví vopred.

V praxi to teda vyzerá tak, že čakajúcim aktualizáciám, ktoré už sú vlastne naplánované, sa vyhnúť nedá.

S príchodom najnovšej verzie Windows 10 s číselným označením 2004 sa to našťastie konečne mení.

Windows 10 Verzia 2004 a novšie: Záchranné koleso zo strany Microsoftu

Na situáciu s plánovanými aktualizáciami už prakticky od vydania Windows 10 upozorňujú aj samotní používatelia. Na túto situáciu reaguje aj Microsoft, ale až od Windows 10 Verzie 2004.

Práve tu pribudli vytúžené možnosti. V momente, kedy systém čaká na vykonanie inštalácie aktualizácie, v ponuke “Napájanie” alebo “Vypnutie Windowsu” nájdeme ponuky “Vypnúť”, “Reštartovať”, “Aktualizovať a vypnúť”, ako aj “Aktualizovať a reštartovať”.

Systém tak konečne môžeme veľmi jednoduchým spôsobom vypnúť aj v momente, kedy je pripravená inštalácia aktualizácie.

18 comments
 1. Zdravim vás . Čítal som vás článok ale nič s toho nefunguje . Vôbec neviem odstrániť posledné aktualizácie , nedá sa ani obnoviť výrobné nastavenia . Začne akože čítať spracovanie , nabehne 1 % potom 3,4 niekedy skoro po 30 , 40 a znovu vypíše zrušený reštart . Neviem sa tam absolútne dostať . A skúšal som to už x krát. A do políčka Štart vôbec. Mohli by ste prosím poradiť ? Som laik a na opravu nemám . Prosím poraďte . Ďakujem

 2. Dobrý deň,

  v prvom rade sa ospravedlňujem za “blokovanie komentára”, no musel som prejsť na schvaľovací proces kvôli spamerom.

  Ak tomu dobre rozumiem, tak po inštalácii systémovej aktualizácie ste sa dostali do problémov, kedy vám nenabieha zariadenie? Alebo len neviete odinštalovať poslednú aktualizáciu, ktorá spôsobuje problémy?

  Potreboval by som dodatočné informácie, aby som vedel navrhnúť možný postup. Prosím napíšte mi to sem a skúsime niečo vymyslieť.

  Vďaka.

  1. Po zapnutí počítača sa zapne symbol modré okno , načítava sa a potom mi vypíše — Your Pc ran into a problem and needs ti restart. We’re just collecting dome error info , and ten tou can restart. Dám reštart a teraz napísalo pripravuje sa automatická oprava. Načítava a nič. Nabehne . Počítač sa nespustil správne a znovu pyta reštart alebo rozšírené možnosti . No a tam vypise aj že Pokračovať alebo použiť iný operačný systém alebo riešiť problémy . Skúšal som aj odinštalovať aktualizácie , aj obnoviť výrobné alebo aj úplne výrobné nastavenia a načíta pár percent a vypíše chybu a zopakovať reštart a to stále dokola. Iné riešenie neviem . Nevyznám sa v tom ale nejde to od poslednej aktualizácie niekedy vlani .

 3. V tomto prípade by som to videl na preinštalovanie operačného systému. Máte prístup k druhému PC a voľný USB kľúč s veľkosťou tak 8 GB?

  Postup by bol taký, že na druhom PC by sa vytvorilo inštalačné USB. Z toho by sa potom vykonala inštalácia bez naformátovania disku, aby sa zachovali dáta. Proste by sa ten istý operačný systém (predpokladám, že ide o Windows 10) nainštaloval znova.

  Pôvodné dáta by mali zostať nedotknuté. Následne by sa spravila záloha dát a potom by nasledovala čistá inštalácia systému, tentokrát už s naformátovaním disku.

  Napísal by som podrobnejší postup aj s obrázkami. Len potrebujem vedieť, či je táto možnosť reálna, teda či máte prístup k druhému počítaču a ten USB kľúč.

 4. Áno ide o Windows 10 oficiálne kúpenú a možno by mi priateľka požičala notebook a usb kľúče alebo externý disk v pohode ale asi až cez vikend . Aj tak vôbec neviem ako to zvládnem a ešte vás aj otravujem ….až sa vám dá kľudne pošlite aj obrázky , to by bolo super 👍

 5. Super. Víkend je ideál, dovtedy pripravím postup. Zverejním to ako článok v sobotu doobeda. Ak by sa tak náhodou nestalo alebo by sa dovtedy niečo dialo, tak sem šupnite komentár.

 6. Zdravim vás . Podarilo sa mi zohnať notebook ale iba na dnes aj usb kľúč , ale ako laik neviem ako preinštalovat ten počítač. . Pozeral som či ste sem dával ten článok ale som ho nenašiel . Mohol by ste mi prosím napísať postup ? Poprípade poslať na môj mail s daným foto ? Vopred ďakujem. mizushumano@gmail.com

 7. Zdravím, ospravedlňujem sa, niečo mi do toho včera skočilo. Akurát to dávam dokopy, tipujem, že do pol hodinky to bude von.

 8. Nevadí v pohode 😉 a ešte drobnosť áno je to 10 Windows kúpená verzia ale už je to dávnejšie možno 5-7 rokou … neviem presne.

 9. Môžem sa ešte spýtať . Dá sa niekde vyžiadať licencia ? Po rozvode mam trochu bordel vo veciach a neviem kde hľadať.

 10. Spravil som všetko podľa toho návodu . Na kľúči mám Windows . Išla tam stiahnuť len 65 verzia . Skúšal som obe a vypísalo akúsi chybu pri sťahovaní. Ale Môj stolový počítač ho vôbec neberie . Ani pri reštarte . Stále reaguje ako pred tým . Občas zablikal usb kľúč že sa niečo deje a potom nič .

 11. Momentálne mi napadá len skúsiť iný USB port. Možno USB 2.0, nie USB 3.0 (modré) alebo naopak. Ak bolo USB vytvorené úspešne, tak netuším kde by mohol byť problém. Musím nad tým porozmýšľať.

 12. Ak sa viete troška orientovať v BIOSe alebo UEFI, tak skúste v sekcii Boot vypnúť (Disabled) možnosť “Secure boot”, a ak je tam prítomná možnosť “Launch CSM”, tak tú naopak zapnúť.

  Secure boot sa môže nachádzať aj v sekcii “Security”.

  Ďalšou možnosťou je v sekcii “Advanced” pozrieť “USB Configuration”, či tam je zapnutá (Enabled) možnosť “Legacy USB Support”.

 13. Išiel by som na to vlastne od konca. Teda najskôr by som pozrel tú sekciu USB Configuration, a ak by to nepomohlo, tak potom by som skúsil zapnúť “Launch CSM” a až následne by som vypínal “Secure boot”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako previesť PDF na Excel?

Nie je to úplne štandardná situácia, no niekedy proste potrebujeme PDF súbor previesť na formát vhodný pre Excel. Pomôže online Adobe.