Windows 10X – Takto bude vyzerať nový Prieskumník

Pripravovaný systém Windows 10X, ktorý je navrhnutý pre použitie na takzvaných hybridných zariadeniach s viacerými, prípadne skladacími, obrazovkami, si môžu záujemcovia už dlhší čas vyskúšať cez oficiálny emulátor (oficiálne info tu).

Určené je to primárne pre vývojárov, ktorí sa s novinkou potrebujú poriadne oboznámiť a potrebujú priestor pre testovanie svojich aplikácií, no vyskúšať si to môže prakticky ktokoľvek s podporovaným hardvérom a potrebným softvérom.

Vďaka tejto dostupnosti sa do obehu postupne dostávajú nové informácie o rôznych prvkoch a funkciách chystaného systému. Najnovšie sa to týka prvého pohľadu na novú aplikáciu Prieskumník.

Pre Windows 10X je pripravovaná nová, modernejšia, verzia tejto systémovej aplikácie, ktorá slúži na jednoduchý prístup k súborom na disku, ale aj k obsahu v cloudovom úložisku OneDrive.

Zatiaľ ide o ranú verziu. Tá ukazuje zjednodušené rozhranie podobné webovému rozhraniu služby OneDrive a súčasne je tu citeľný dôraz na prenos súborov z cloudu, no samozrejmosťou je aj prístup k lokálne uloženému obsahu. O ten sa netreba obávať, veď každé zariadenia má interné úložisko, no nie vždy máte prístup na internet.

Prítomná je aj podpora pre svetlý aj tmavý režim, čo je dnes štandardom operačného systému Windows 10. Samozrejmosťou je plné prispôsobenie dotykovému ovládaniu. Čo sa týka funkcií, tých tu zatiaľ príliš veľa nie je, no v konečnom dôsledku na základnú prácu so súbormi to vyzerá byť už teraz pomerne dostačujúce.

Ako píše portál WindowsCentral, nový Prieskumník pôsobí viac ako webová aplikácia s niekoľkými prepojeniami na funkcie systému, než ako klasická systémová aplikácia.

Zatiaľ nie je celkom jasný ani celkový zámer Microsoftu. Ten totiž aplikáciu popisuje ako “Prieskumníka pre OneDrive”, čo momentálne nedáva zmysel, pretože k dispozícii je už roky samostatná aplikácia OneDrive. Logickejšie sa javí to, že pôjde o novú verziu systémového Prieskumníka s priamou integráciou aplikácie OneDrive. Namiesto dvoch aplikácií tak pre Windows 10X postačí len jedna.

Nakoľko ide o prvotnú verziu, tak treba počítať s tým, že veľa vecí sa ešte do oficiálneho vydania Windows 10X môže zmeniť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať