Windows 95 si môžete vyskúšať vo webovom prehliadači aj ako aplikáciu

Windows 95 koncom augusta 2020 oslávil svoje 25. narodeniny. Tento operačný systém priniesol viacero kľúčových prvkov, ktoré sú tu s nami v tej či onej forme dodnes. V histórii Windows mu preto patrí zaslúžené miesto.

Po toľkých rokoch si už len málokto spomenie ako presne Windows 95 vyzeral, a čo všetko bolo jeho súčasťou. Zaspomínať si však môžete veľmi jednoducho a rýchlo. Aj na svojom počítači.

Windows 95 vo webovom prehliadači

Prvou možnosťou ako si Windows 95 vyskúšať bez inštalácie virtuálnych strojov alebo akýchkoľvek zásahov do svojho počítača, je webová aplikácia. Tú nájdete na stránke http://virtualdesktop.org/, odkiaľ si priamo vo svojom webovom prehliadači môžete spustiť imitáciu Windows 95.

Nejde o plnohodnotný operačný systém ale len o akúsi jeho menšiu ukážku. Aj tá však stačí na osvieženie pamäti alebo poriadny výlet do histórie. Neočakávajte však, že tu budete mať prístup ku všetkým aplikáciám a systémovým možnostiam. Tak to skutočne nie je.

Omnoho pokročilejšiu verziu webového Windows 95 nájdete na stránke https://copy.sh/v86/. Tá umožňuje spúšťať a skúšať aj rôzne aplikácie, no na druhú stranu je omnoho náročnejšia na internetové pripojenie aj hardvér. Načítanie jednotlivých aplikácií môže trvať aj desiatky sekúnd, takže to nemusí byť úplne plynulý zážitok.

Windows 95 ako aplikácia

Druhá možnosť ako sa pustiť do aktívneho spomínania na časy Windows 95, je aplikácia pre operačné systému Windows, ktorý pripravil vývojár Felix Rieseberg.

V podstate ide o Windows 95 vo forme jednoduchej aplikácie, ktorú si stiahnete z GitHubu a proste ju spustíte priamo vo svojom systéme. Aplikácia má približne 300 MB a odkaz na stiahnutie nájdete pod prehľadom zdrojového kódu v repozitári GitHub.

Archív stačí rozbaliť a otvoriť súbor Windows95.exe. Tým spustíte svoj vlastný Windows 95. Vyskúšať si potom môžete dokonca aj starú dobrú hru Doom. Zážitok z hry však asi nebude úplne dokonalý.

Keď sa vaše dobrodružstvo skončí, tak aplikáciu proste vypnete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať