Ako vo zmeniť pozadie vo Windows 10?

Každý bol raz začiatočníkom a veci, ktoré sú dnes úplne samozrejmé niekedy neboli také jasné. To platí aj pri práci s počítačom a operačným systémom Windows 10.

Aj základy si treba postupne osvojiť, potom to už pôjde celkom ľahko. Veci ako zmena názvu počítača či základné klávesové skratky sa nám skôr či neskôr budú hodiť. A vhod prípade aj zmena pozadia pracovnej plochy Windows 10.

Hoci princíp je prakticky rovnaký ako v predošlých systémoch Windows, moderná desiatka môže pre začínajúcich používateľov predstavovať príliš neznáme vody. To nevadí, zmenu pozadia vo Windows 10 zvládne skutočne každý.

Na začiatok stačí pravý klik

Najjednoduchším spôsobom je na vybraný obrázok kliknúť pravým tlačidlom myši a z kontextovej ponuky vybrať možnosť “Nastaviť ako pozadie pracovnej plochy”. Táto metóda dokonca funguje aj v prípade neaktivovanej verzie Windows 10, ktorú používame bez licencie.

Systémové nastavenia s viacerými možnosťami 

Druhým spôsobom, ktorý ponúka o trochu rozsiahlejšie možnosti nastavenia, je využitie sekcie “Pozadie” v systémových nastaveniach. 

 • Na pracovnú plochu klikneme pravým tlačidlom myši.
 • Z kontextovej ponuky vyberieme možnosť “Prispôsobiť”.
 • Dostaneme sa do sekcie “Pozadie”.
 • Všimneme si okienko “Pozadie”, na ktoré sa dá kliknúť.
 • Zobrazia sa možností “Obrázok”, “Plná farba” a “Prezentácia”.
 • Ak chceme ako pozadie nastaviť klasický obrázok, tak zvolíme možnosť “Obrázok”. 
 • Zobrazí sa nám výber obrázkov, z ktorých si okamžite môžeme vybrať svoje nové pozadie. 
 • Prípadne klikneme na tlačidlo “Prehľadávať” a ručne sa preklikáme k obrázku, ktorý sme si stiahli či inak pripravili.
 • Na obrázok v prehľade stačí kliknúť ľavým tlačidlom myši, no použiť môžeme aj pravý klik a zvolenie “Nastaviť ako pozadie pracovnej plochy”.
 • O kúsok nižšie v sekcii “Pozadie” sa nachádza ponuku “Prispôsobiť obrázok”. Tá príde vhod v prípade, že použitý obrázok tak celkom nepasuje k rozlíšeniu či stranovému pomeru našej obrazovky. 
 • Dostupných je tu viacero možností, no pre väčšinu prípadov by mala byť tou správnou možnosť “Vyplniť”. Vyskúšať ale samozrejme môžete aj ďalšie z nich, napríklad “Prispôsobiť” či “Roztiahnuť”.

Možnosti Plná farba a Prezentácia

Pri základnej ponuke “Pozadie” sme si okrem výberu “Obrázok” spomínali aj možnosti “Plná farba” a “Prezentácia”.

Plná farba je zjednodušene o tom, že pozadie pracovnej plochy vyplní vami zvolená farba. Celé pozadie bude napríklad modré, zelené či červené. Je to pomerne neinšpiratívny výber, no niekomu to môže postačovať. 

Zaujímavejšou možnosťou je “Prezentácia”. V tomto prípade ide o to, že Windows 10 bude automaticky meniť pozadie pracovnej plochy. Obrázok sa zmení v zvolenom časovom intervale – od 1 minúty až po 1 deň. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať