Ako uložiť webp do jpg alebo png? Je to veľmi jednoduché!

Asi ste na to už narazili. Z nejakej webovej stránky ste si chceli uložiť obrázok a namiesto očakávaných a dobre známych formátov .jpg alebo .png na vás vybehlo niečo úplne nové. Formát s príponou .webp. Spočiatku ste možno ani nevedeli, že či ide o chybu alebo úmysel.

Informácia o tom, že webový prehliadač chce obrázok zrazu ukladať ako Súbor WEBP s príponou .webp vie poriadne zaskočiť. V prvom rade treba povedať, že nejde o žiadnu chybu a používanie formátu .webp pre skladovanie obrázkov v online priestore má svoje jasné opodstatnenie.

Formát WEBP vznikol už v roku 2010 a vďačíme za to priamo spoločnosti Google. Ako dobre vieme, prevádzkuje webový vyhľadávač, cez ktorý každú sekundu pretečú neskutočné objemy dát. Google si niekedy dávno uvedomil, že veľkú časť webový stránok začala zaberať obrázky a tradičné formáty ako .jpg či .png by si možno zaslúžili svojho modernejšieho a lepšieho nástupcu.

Nejaká masívna revolúcia, ktorú videli vizionári v Google síce ešte nenastala, no na obrázky uložené vo formáte .webp sa už dá naraziť celkom často. Hlavne na stránkach, ktoré majú skutočne veľa obrazového materiálu. Vysvetlenie je jednoduché. Nový formát je lepší po stránke optimalizácie. Obrázky dokáže lepšie komprimovať než tradičné duo JPG a PNG.

Zjednodušene povedané to znamená to, že obrázky majú citeľne menšiu veľkosť. Prípadne pri zachovaní rovnakej veľkosti dokážu pri uložení vo formáte .webp ponúknuť vyššiu kvalitu. No a dneska sa každá väčšia webová stránka naháňa za čo najrýchlejším časom načítania, kedy je potrebnú ušetriť každý kilobajt, takže začína narastať záujem o využívanie nového formátu.

Google na stránke k projektu WebP uvádza, že pri používaní bezstratovej kompresie sú obrázky uložené vo formáte .webp v porovnaní s formátom .png menšie o 26 %. Pri použití stratovej kompresie a v porovnaní s formátom .jpg je rozdiel vo veľkosti 25 až 34 %.

Narazil som aj na informácie, že dnes v niektorých prípadoch rozdiel poľahky prekračuje aj 50 %. Google sa napriek všetkému drží skôr konzervatívnejšej hodnoty okolo 30 %. Takže to, že veľké stránky, ktoré majú veľa obrázkov (e-shopy, fototesty, meme stránky…) skúšajú prechod na nový formát je úplne logické.

Z pohľadu používateľa sa toho veľa nezmenilo. Prakticky každý moderný webový prehliadač dnes dokáže bez najmenších problémov načítať obrázky vo formáte .webp. Drvivá väčšina ľudí preto nepostrehne žiadnu zmenu. Až do momentu, kedy si chce obrázok uložiť. Vtedy nastáva prekvapenie spomínané v úvode. Čo s tým?

Ako zmeniť .webp na .jpg alebo .png?

Existuje niekoľko možných postupov ako zmeniť webp na jpg alebo webp na png. Na začiatok mám dobrú správu pre používateľov Windows 10 a Windows 11. K dispozícii máte hneď dva nástroje na to aby ste mohli .webp uložiť ako .png alebo .jpg.

Prvým je Skicár. Tento starý dobrý nástroj prekvapivo dokáže otvoriť aj obrázky uložené vo formáte .webp. To znamená, že takýto obrázok vám stačí klasicky uložiť cez webový prehliadač a potom uložiť v inom formáte. Fakt, cez Skicár!

Jednoducho na obrázok kliknite pravým tlačidlom na myši. V kontextovej ponuke prejdite na možnosť “Otvoriť v programe”, kde vyberte “Skicár”. Tam už potom klasicky kliknite na ponuku “Súbor”, zvoľte “Uložiť ako” a v riadku “Uložiť vo formáte” si vyberte to, čo vám vyhovuje.

webp

Je tu aj druhá možnosť ako cez Skicár obrázok vo formáte .webp uložiť ako .png alebo .jpg. Vo webovom prehliadači kliknite pravým tlačidlom myši na obrázok, ktorý chcete uložiť. Akurát namiesto možnosti “Uložiť obrázok ako…” zvoľte “Kopírovať obrázok”. Potom otvorte Skicár a použite dobre známu klávesovú skratku Ctrl + V. Vložený obrázok si uložte vo formáte, ktorý vám vyhovuje.

webp

Tretiu možnosť prináša webový prehliadač Microsoft Edge. Ten je štandardnou súčasťou Windows 10 a Windows 11. Požadovaný obrázok otvorte v tomto prehliadači. Kliknite naň pravým tlačidlom myši a z kontextovej ponuky vyberte možnosť “Upraviť obrázok”. V ľavom hornom rohu potom ťuknite na tlačidlo “Uložiť” a hneď máte obrázok vo formáte PNG.

webp

Tri vyššie popísané možnosti sú dostupné ako štandard. To znamená, že nemusíte inštalovať nič extra. Ak by vám ale nevyhovovali, tak potom môžete siahnuť napríklad po rozšíreniach pre webové prehliadače. Internetový obchod Chrome ich obsahuje niekoľko.

Príkladom je rozšírenie “Save image as Type“, ktoré vám do kontextového menu pridá rýchlu možnosť “Uložiť obrázok ako JPG/PNG/WebP”. Urýchľuje to robotu. Ak s obrázkami pracujete masovo, tak by asi stálo za to nainštalovať si grafický editor, ktorý ponúka konverziu medzi rôznymi formátmi. Napríklad IrfanView.

Okrem toho existuje široká škála rôznych online služieb na prevody medzi formátmi. Typicky ide o stránky, ktoré vybehnú po zadaní dopytu “webp to jpg” či “webp to png”. Príkladom takýchto služieb je ezgif a convertio.

Z pohľadu používateľa fungujú rovnako. Prídete tam, nahráte požadovaný obrázok, počkáte na prevedenie do cieľového formátu a stiahnete si výsledok. Všetko sa to deje priamo cez webový prehliadač.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako stiahnuť Android Auto?

Android Auto je platforma, ktorá mobilné aplikácie prináša do auta. Aplikácie sú optimalizované, aby sa ľahko používali a neboli rušivé.