Ako zrušiť zálohovanie fotiek na Google Drive?

Na plnohodnotné používanie Android smartfónov je nutný Google účet. Dostupný je zadarmo a jeho vytvorenie je otázkou nanajvýš jednotiek minút. Vďaka prihláseniu do Google účtu na smartfóne získavate prístup k množstvu základných služieb, vrátane možnosti sťahovať aplikácie z Obchodu Play či vykonávať zálohu dát do úložiska Google Drive. Je tam toho omnoho viac, ale my sa ideme venovať zálohovaniu.

Každý Google účet má bezplatne k dispozícii 15 GB priestor v online úložisku Google Drive, respektíve Disk Google. Tento priestor je možné využívať zadarmo. Ak by niekomu 15 GB nestačilo, tak Google potom ponúka už platené služby cez tarifu Google One, kedy je možné priestor v úložisku navýšiť aj na 2 TB (2000 GB).

Už samotných 15 GB môže veľkej časti používateľov postačovať. Na základnú zálohu smartfónu, SMS, zálohu obsahu z aplikácií ako WhatsApp či na ukladanie dôležitých dokumentov a fotiek, o ktoré nechcete prísť. Na druhú stranu treba povedať, že v dnešnej dobe nie je 15 GB až tak veľa a fotky dokážu tento priestor zaplniť pomerne rýchlo.

Na to sa do istej miery spolieha aj Google. Dá vám 15 GB zadarmo, vy si na to zvyknete, a keď sa vám bezplatný priestor zaplní, tak si rovno zaplatíte za jeho navýšenie. Preto je dobré vedieť napríklad aj to ako zrušiť zálohovanie fotiek na Google Drive.

Ešte donedávna bola situácia dramaticky lepšia. Google až do 1. júna 2021 ponúkal bezplatnú zálohu pre fotografie a videá ak ste to robili cez aplikáciu Fotky Google. V tomto prípade pod spojením “bezplatná záloha” myslím to, že fotografie a videá, ktoré sa na Disk Google nahrávali cez aplikáciu Fotky Google neukrajovali z bezplatných 15 GB úložiska.

Malo to svoje pravidlá. Hlavne to, že z priestoru úložiska Disk Google nahrávané fotky a videa neukrajovali len v prípade, že boli zálohované pri zvolení možnosti “Vysoká kvalita”. Ukladať ich bolo možné neobmedzené množstvo, akurát výmenou za to, že pri nahrávaní na Disk Google boli automaticky “zmenšené” na rozlíšenie 16 MPx a videá boli ukladaná v HD (720p) kvalite.

Druhou veľkou vecou bolo, že podobne to fungovali aj pri aplikácii WhatsApp. Zálohy chatov, fotiek a videí ukladané do cloudového úložiska Disk Google sa taktiež nezahŕňali do dostupnej kvóty. To znamená, že z bezplatných 15 GB neukrajovali nič. Vďaka tomu ste si mohli robiť prakticky neobmedzené zálohy obsahu z WhatsAppu.

Príchod roka to ale zmenil a spomínaný obsah sa normálne začal započítavať do priestoru úložiska. V súvislosti s touto zmenou sa dokonca začali objavovať správy, že WhatsApp bude spoplatnený. Samozrejme, že to bolo poriadne vytrhnuté z kontextu.

Obidve tieto veci sú už minulosťou. S bezplatným 15 GB priestorom na Disku Google preto treba narábať trošku opatrnejšie. Fotkami a videami sa dá zaplniť pomerne rýchlo. Závisí to od toho, ako často fotíte, či do úložiska nahrávate aj iné súbory, ako aj od toho či máte zapnuté automatické zálohovanie fotiek na Google Drive. Ak to zapnuté máte a chceli by ste pristúpiť k vypnutiu tejto možnosti, tak spraviť to viete na pár kliknutí.

Ako vypnúť zálohovanie fotiek na Google Drive?

  • Nájdite a spustite aplikáciu Fotky.
  • V pravom hornom rohu kliknite na ikonu svojho profilu.
  • Z menu vyberte možnosť “Nastavenia aplikácie Fotky”.
  • Ťuknite na možnosť “Zálohovať”.
  • Ak je zálohovanie aktívne, tak ho ťuknutím vypnite”.
  • Hotovo.

Teraz už viete ako zrušiť zálohovanie fotiek na Google Drive, no nemusíte to nutne spraviť. Ak pre priestor na úložisku nemáte iné využitie, tak zálohovanie fotiek môžete nechať zapnuté. Pokiaľ každý deň nefotíte desiatky fotiek, tak o ich bezpečné uskladnenie budete mať postarané na nejaký ten rok. Navyše obsah z Disku Google sa dá kedykoľvek vymazať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať
Ako zmeniť heslo na Instagrame

Ako zmeniť heslo na Instagrame?

Poďme sa pozrieť ako si zmeniť heslo na Instagrame. A to bez ohľadu na to, či ide o zmenu preventívnu alebo defenzívnu.