Júnové opravné aktualizácie pre Windows 10 spôsobujú reštarty

Microsoft potvrdil, že júnové opravné aktualizácie na vybraných zariadeniach spôsobujú vážne problémy. V podstate ide o pády systému. Nie však priamo do modrej obrazovky smrti, no systém sa ukončí a reštartuje. Situáciu spôsobuje bližšie nešpecifikovaná chyba v súbore “Isass.exe” služby Local Security Authority Subsystem Service.

Problémy s náhodnými pádmi systému postihujú Windows 10 vo verziách 1809, 1903, 1909 a 2004. Inak povedané, všetky momentálne podporované verzie, ktoré dostávajú pravidelné opravné aktualizácie. Pre upresnenie, týka sa to aktualizácií KB4561608, KB4560960 a KB4557957.

Microsoft nezverejnil príliš veľa podrobností, takže nevieme aké rozšírené tieto pády systému vlastne sú. Na druhej strane, dočkali sme sa oficiálneho vyjadrenia, takže asi nepôjde o úplne zanedbateľné číslo.

“A critical system process, C:\WINDOWS\system32\lsass.exe, failed with status code c0000008. The machine must now be restarted.” – chybová hláška, ktorá sa pri problémoch zobrazuje.

Na riešení sa pracuje a oprava tohto konkrétneho neduhu bude súčasťou najbližšej opravnej aktualizácie. Ak teda pôjdeme podľa klasickej schémy, opravnej aktualizácie sa dočkáme až 14. júla.

Tento istý problém je prítomný aj v opravnej aktualizácii KB4567512 zo 16. júna, ktorá riešila nefunkčné tlačiarne. Predmetná aktualizácia nebola distribuovaná cez službu Windows Update. Používatelia si ju museli stiahnuť cez Microsoft Update Catalog a nainštalovať ručne.

Ako vo Windows 10 odinštalovať opravnú aktualizáciu?

Microsoft nespomína žiadne dočasné riešenia, no pravdepodobne by mohlo pomôcť klasické odinštalovanie poslednej opravnej aktualizácie.

  • Otvorte si systémové nastavenia (Win + I).
  • Prejdite do sekcie “Aktualizácia a zabezpečenie”.
  • Kliknite na “Zobraziť históriu aktualizácií”.
  • V hornej časti prehľadu kliknite na “Odinštalovať aktualizácie”.
  • V zozname nainštalovaných aktualizácií nájdite prehľad “Microsoft Windows”.
  • Odinštalujte problematickú aktualizáciu – v tomto konkrétnom prípade zjavne tú najnovšiu. Prípadne ak poznáte jej identifikátor KB tak sa môžete orientovať podľa toho.

K prehľadu nainštalovaných systémových aktualizácií sa dá dostať aj cez “Ovládací Panel -> Programy -> Zobraziť nainštalované aktualizácie”. Ak by ste chceli problémovú aktualizáciu dočasne skryť, nech náhodou nedôjde k jej opätovnej aktualizácií, postup nájdete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať