Pokles FPS a výkonu v hrách? Možno je za tým funkcia Herný režim

Hráči v ostatných dňoch začali upozorňovať, že vo Windows 10 je zjavne prítomný ďalší problém. Tentokrát sa týka náhleho poklesu výkonu pri hraní hier, trhania či mrznutia obrazu, prípadne ďalších neduhov ako aj “padania hier”. Na tému upozornil portál WindowsLatest.

Zatiaľ síce nie je známe čo je presnou príčinou takýchto problémov, no ako dočasné riešenie sa niektorým hráčom osvedčilo jednoduché vypnutie funkcie “Herný režim”. Tá by mala pri hraní hier optimalizovať využívanie dostupných hardvérových prostriedkov, no paradoxne spôsobuje úplný opak. Niečo teda nefunguje tak ako by malo.

Teoreticky je možné, že dochádza ku konfliktom medzi ovládačmi pre grafické karty a touto systémovou funkciou. V praxi to tak nevyzerá, pretože problémy hlásia z obidvoch táborov – AMD aj NVIDIA.

Ďalšou teóriou je problém s konkrétnou implementáciou niektorých funkcií, nakoľko sa neduhy objavujú len vo vybraných tituloch a dokonca len pri niektorých grafických kartách. Teórii je proste viacero, no potvrdenie nateraz chýba.

Ak teda v týchto dňoch pri hraní hier narazíte na nejaké problémy, tak skúste cez systémové nastavenia (Win + I) v sekcii “Hranie hier” vypnúť “Herný režim”. Možno to pomôže, možno nie, no nakoľko ide o úplne jednoduchý zásah, stojí to za skúšku. Ďalším možným riešením je preinštalovanie ovládačov pre grafickú kartu, ideálne na novšiu verziu – ak je samozrejme dostupná.

Problémy hlásia napríklad majitelia zostáv s grafickými kartami AMD Radeon RX 5700 XT, RX 480 a R9 290. Zo zeleného tábora sa zase sťažnosti ozývajú pri modeloch GeForce GTX 980 alebo GTX 1080 Ti. Čo sa týka dotknutých hier väčšinou ide o populárne kúsky ako Call of Duty: Warzone, Destiny 2 a League of Legends.

To mi príde ako celkom prirodzené, pretože práve pri hrách, ktoré majú kopu aktívnych hráčov sa problémy objavia medzi prvými. Zástupca spoločnosti AMD uviedol, že situácii sa vývojári budú venovať. Permanentné riešenie by preto malo byť len otázkou času. Ak ide o ovládače, tak si to opravia sami, ak je problém vo Windows 10, tak upozornia Microsoft.

Nejde pritom o prvý prípad, kedy mali hráči problém s funkciou “Herný režim” alebo výkonom hier celkovo. Jeden z prominentných prípadov sa odohral v marci 2019, kedy opravná aktualizácia KB4482887 spôsobila pokles výkonu a zasekávanie kurzora pri hraní hier. Začiatkom apríla 2019 došlo k vydaniu aktualizácie KB4490481, ktorá riešila problémy medzi aplikáciami pre streamovanie a funkciou “Herný režim”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať